Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po čtyřech letech boj stejných tváří. Starostové chtějí znovu do čela

  17:50aktualizováno  17:50
Na podzim se půjde znovu k volbám. Volit budeme obsazení radnic. Už teď se začínají tvořit kandidátky. Podívejte se, kdo se bude ucházet o hlasy voličů v největších městech Vysočiny, vyjma krajské Jihlavy. Svůj post chtějí obhajovat všichni současní starostové, i když některým je už 75 let.

Třebíčský starosta Pavel Heřman. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdo na podzim ovládne třebíčskou radnici? Bude tu opět vládnout křehká mnohotvará koalice s těsnou většinou? Dnes městu vládne šest stran a uskupení: Heřman zpátky na radnici (HZNR), Pro Třebíč, Třebíč - můj domov, Věci veřejné, Břehy a dále dva zastupitelé, kteří už stihli odejít z TOP 09.

Tragické časy ODS v Třebíči

Nejtragičtější časy ve své historii prožívá třebíčská ODS. Zatímco v minulém volebním období měla starostu a místostarostu, dnes už nemá ani jednoho zastupitele.

Jediní dva, kteří se po debaklu v posledních volbách probojovali do zastupitelstva - exstarosta Ivo Uher a Karel Dolák. Uher a bývalá předsedkyně místního sdružení Simona Kafoňková se nechali zlákat "Bobošíkovci" ke kandidatuře do sněmovních voleb, kde pohořeli.

Exmístostarostovi Stanislavu Mastnému nelíbil způsob fungování ODS. "Je to uvnitř ODS podobné, jako to bylo na počátku 90. let v Občanském fóru před jeho rozpadem," řekl.

Uher z komunální politiky odchází úplně. "Je to pro mě uzavřená kapitola. Mám úplně jiné priority. Momentálně pracuji v marketingu PBS Velká Bíteš," uvedl.

Kdo do voleb v Třebíči povede kdysi vlivnou stranu, dosud není jasné. "Můžu to být já, Martina Bártová nebo Stanislav Cejpek," řekl Martin Hladík, šéf ODS v druhém největším městě kraje.

A aby to bylo ještě zamotanější, tři koaliční zastupitelé, každý zvolený za jiný politický subjekt, spolu podnikají ve stejné firmě Kapucín: Martin Svoboda (VV), Milan Šťastný (Břehy) a Petr Škarabela (HZNR). Ucházejí se i o městské zakázky. Všichni tři při tom mají v posledních čtyřech letech velký vliv na dění ve městě.

Jednotlivé politické subjekty sepisují kandidátky a přemýšlejí nad lídry. Největší drahoty se zveřejněním přesnějších informací dělá starosta Pavel Heřman. V posledních komunálkách se na radnici dostal pod hlavičkou STAN, která zastřešila jeho hnutí Heřman zpátky na radnici.

Vzhledem k tomu, že se název už přežil a sám Heřman říká, že by zněl směšně, a i s přihlédnutím k faktu, že se Heřmanovci se STAN nerozešli zrovna v dobrém, čeká se, s čím starosta přijde.

Jestli se například pokusí vmáčknout pod jinou etablovanou stranu. "Budeme pod jinou hlavičkou, pracovní název už máme, do dvou týdnů zveřejníme víc," naznačil Heřman. Bude s vysokou pravděpodobností lídrem kandidátky, kterou už se svými lidmi tvoří.

Spolupracovat bude s kýmkoliv, kdo nebude vše negovat

Sebevědomě míří do voleb místostarosta Pavel Pacal se svým uskupením Pro Třebíč. Bude lídrem kandidátky. Za čtyři společné roky na radnici se starostou Heřmanem prošel jejich vztah různými fázemi.

Na některé akce se snesla vlna kritiky, například na přestavbu Laguny na akvapark. Ale Pacal k tomu říká: "Jen plníme volební program. Stačí si přečíst, co jsme před volbami slíbili." Uvedl, že bude spolupracovat po komunálkách s kýmkoli, kdo nebude vše jen negovat a bude ochotný pokračovat v nastartovaném trendu.

Místostarostka Marie Černá z Třebíč - můj domov uvedla, že do voleb půjde opět pod stejnou hlavičkou a s podobnými lidmi. Břehy kandidátku ještě nemají. "Lídrem budu zřejmě já," uvedl místostarosta Milan Zeibert.

Radní Martin Svoboda z Věcí veřejných už podniká kroky, aby mohl zůstat v komunální politice, protože Véčkaři s ní končí. "Zřejmě budeme sbírat podpisy ve městě, abychom mohli ustanovit vlastní nové sdružení," řekl.

Exlídr TOP 09, v současnosti místostarosta Pavel Svoboda, taky ze strany odešel, kam ale míří, neřekl. "K panu Svobodovi se už nechci vyjadřovat. To je uzavřená věc. Naši kandidátku nyní povede Svatopluk Dvořák, vodní skaut a kantor ze ZŠ Týnská," uvedla předsedkyně regionálního výboru Jana Spekhorstová. Odmítla, že by pod hlavičku TOP 09 mohl přijít Heřman.

STAN bude čelit zastrašování ze strany radnice, myslí si lídr

STAN půjdou do voleb opět samostatně. Už jednají o kandidátce. "Jednou z variant je, že budu lídrem já," uvedl Jaromír Barák.

"Naše předvolební kampaň bude velmi otevřená a bude otázkou osobní odvahy se k ní připojit. Naši lidé totiž budou čelit zastrašováním ze strany radnice," uvedl v současnosti opoziční zastupitel Barák, dříve stoupenec starosty Pavla Heřmana, se kterým se ale rozešel.

 "Barákovci" například na jaře organizovali referendum proti stěhování Domu dětí a mládeže do Boroviny. "Vadí nám příliš úzké vazby radních na podnikatele Richarda Horkého, bez kterého se ve městě nepohne vůbec nic," řekl Barák.

ČSSD minule v třebíčských volbách vyhrála, ale vítězství mělo hořkou příchuť. Nakonec ji převálcovala šestikoalice a oranžoví skončili v opozici. "Jediným navrženým kandidátem na lídra jsem já," řekl současný zastupitel Vladimír Malý.

Cítím se zdráv, chci pokračovat. Bambula obhajuje v 75 letech

V Pelhřimově je už dvanáct let stejný starosta. Leopold Bambula (ODS) dokáže pokaždé přesvědčit voliče. Obvykle dostává i nejvyšší počet preferenčních hlasů. Letos je mu pětasedmdesát let.

A netají se záměrem v politické dráze pokračovat. "Cítím se zdráv a velmi dobře. Myslím, že jsme se chovali po celou dobu na radnici slušně," tvrdí Bambula. O tom, kdo obsadí čelo pelhřimovské kandidátky ODS, rozhodnou až primárky.

Starosta Pelhřimova Leopold Bambula (ODS)

Starosta Pelhřimova Leopold Bambula (ODS)

ODS v Pelhřimově vládne v koalici spolu s lidovci a TOP 09. Silnou opoziční stranou je v Pelhřimově ČSSD. Za tu tady kandidoval v minulosti hejtman Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) a obvykle sbíral velké množství hlasů. Minule šel ze třetího místa a skončil jako jednička.

"Kolegům jsem slíbil: budete-li mít pocit, že jsem pro vás užitečný, pak chci být někde do devátého místa. Ne v první pětce," řekl Běhounek. Do čela kandidátky ČSSD by se tam mohli dostat Bohumil Kovanda nebo František Kučera.

Míku v Brodě srazilo obvinění z pletich při nákupu sypačů

Alespoň rámcovou představu o podobě kandidátní listiny pro podzimní komunální volby mají v Havlíčkově Brodě zatím jen sociální demokraté. Ti už minulý týden oznámili jméno lídra. Stane se jím dosavadní zastupitelka města Ivana Mojžyšková.

Původně se jedničkou měl stát, stejně jako před čtyřmi roky, Jan Míka. Šéf krajských silničářů se ale po obvinění z pletich při výběrovém řízení na osmadvacet krajských sypačů stáhl do ústraní. Kandidovat už ani nechtěl, na společné schůzi brodských místních sdružení ČSSD byl ale nominován do druhé poloviny kandidátky.

Nový dres havlíčkobrodských hokejistů slavnostně křtil starosta Havlíčkova

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (vlevo)

Do voleb nejspíše půjde takřka kompletní obsazení dnešní městské rady. "Já bych chtěl obhajovat pozici lídra kandidátky a v případě volebního úspěchu i post starosty," řekl Jan Tecl (ODS).

Staronovým lídrem bude pravděpodobně i radní Libor Honzárek, do voleb by měl vést opět TOP 09. Jedničkou lidovců nejspíš bude opět místostarosta Čeněk Jůzl.

Jediný z nynějšího vedení města, kdo zatím neví, zda bude post na radnici obhajovat, je Ivan Kuželka z nezávislého sdružení Broďáci. "Broďáci určitě do voleb půjdou a já na kandidátce budu. Ale zda opět jako lídr, to nevím," říká Kuželka.

Velice silná bývá v Brodě i KSČM. Volebním lídrem by měl opět být majitel realitní kanceláře Milan Plodík. "Mě snad budou muset odstřelit, aby se mě zbavili," zasmál se. "Ale letos už je to naposledy," slibuje.

Ve Žďáru nad Sázavou by rádi obhájili svoje posty na radnici starostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) i místostarosta Ladislav Bárta (TOP 09).Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz