Nandu pampový v jihlavské zoologické zahradě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na vejcích nandu pampových sedí samec, matka je jen snese

  • 0
V kombinovaném jihoamerickém výběhu v areálu jihlavské zoologické zahrady pobíhá teď mezi lamami šest kuřátek nandu pampových.

"Samice snese vejce, ale sedí na nich a stará se o ně samec, který jich obsedí asi deset. Samice jich ale snáší více, tak je musíme umístit do líhně," řekl chovatel Ilja Libenský.

Nandu pampový v jihlavské zoologické zahradě.
Nandu pampový v jihlavské zoologické zahradě.

Mláďata nandu se líhnou postupně a samec přijme i ty z líhně, která se vylíhla třeba i dva týdny po těch, na kterých seděl. Poté je hrdý otec vodí po areálu. Samec může mláďata vodit až dva měsíce.

Honí lamy a jejich mouchy

"K snědku nanduové dostávají nastrouhanou mrkev a čínské zelí. Hlavní složkou potravy je ale tráva. Mláďatům také dáváme speciální granule pro běžce - kuřata," doplnil chovatel.

Nandu pampový v jihlavské zoologické zahradě.

Protože nanduové obývají výběh s lamami, hrají si tak, že honí a žerou mouchy na bobcích od lam. Na jídelníčku je také potěší macatí mouční červy.

Nandu pampový ve volné přírodě žije ve stepích a savanách Argentiny, severovýchodní Brazílie a východní Bolívie. Přestože jejich stavy lovem a v důsledku obdělávání půdy prořídly, ještě dnes můžeme vidět třicetihlavá hejna.

Samice je světlejší než samec, který má černý krk. Křídla jim pomáhají při rychlém běhu. Mláďata se od rodičů liší pruhováním, které jim poskytuje přirozené maskování ve vysoké trávě. Už po prvním roce dosahují velikosti dospělého jedince. V následujícím roce jsou i pohlavně dospělí.