(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na umělé koleno či kyčel čekají pacienti v kraji měsíce i roky

  • 0
Potřebujete voperovat náhradní koleno nebo kyčel? Pak si pečlivě zjistěte, jak dlouhé čekací doby má zrovna "vaše" nemocnice. Pacienti některých zařízení totiž na tento zákrok čekají i roky, jinde jsou přitom čekací doby třeba jen několik týdnů.

Je mu téměř šedesát a dříve hodně často i závodně běhal. Celý život manuálně pracoval a teď jej zlobí pravá kyčel. Ví, že by měl jít na operaci, a právě teď se rozhoduje kam.

Jak se čeká na operace

Jihlava

TEP (náhrada) kolenního kloubu

2 roky

TEP kyčelního kloubu
6 měsíců

Křečové žíly 1-2 měsíce

Šedý zákal 6 měsíců

Havlíčkův Brod

TEP kyčle 20 měsíců

Křečové žíly 3-5 týdnů

Šedý zákal 3 měsíce

Třebíč

TEP kolenního kloubu
3 měsíce

TEP kyčelního kloubu
3 měsíce

Křečové žíly 2-3 týdny

Šedý zákal 4-5 měsíců

Pelhřimov

TEP kolenního kloubu
6 týdnů

TEP kyčelního kloubu
6 týdnů

Křečové žíly 3 týdny

Nové Město na Moravě

TEP kolenního kloubu
3 měsíce

TEP kyčelního kloubu
3 měsíce

Křečové žíly 3-4 týdny

Šedý zákal 3 měsíce

"Uvažuji o tom, už jsem zkoušel různé podpůrné prostředky, beru léky, ale stejně to nepomáhá. Dokonce jsem podstupoval i aplikaci vlastní krevní plazmy do kloubu. Zaplatil jsem za to horentní sumy a stejně to nepomohlo. Teď bych na nějakou operaci chtěl, ale nechci na ni čekat několik let," uvažoval Miroslav Pecháček, který žije nedaleko Havlíčkova Brodu.

Minimálně několik měsíců si ale počká, ať už by šel do kterékoli nemocnice na Vysočině. Například v Jihlavě se na náhradu kyčelního kloubu čeká běžně půl roku, na náhradu kolenního kloubu i dvě léta.

Stovky operací, stovky čekajících pacientů

V Jihlavě ročně provedou 160 operací kyčlí a 115 kolene. Na zákrok čekají stovky pacientů. "Je ale nutné říci, že někteří pacienti poté na výzvy nereagují nebo se jejich stav natolik zlepší, že pak operaci odmítnou," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

U ortopedických operací jsou na tom o něco lépe pacienti novoměstské či třebíčské nemocnice, kde si počkají na oba typy zákroků tři měsíce. Nejkratší čekací dobu nabízí Pelhřimov.

"Náhradu kolenního i kyčelního kloubu provádíme asi za šest týdnů. Ročně provedeme asi 140 operací kyčlí, 130 kolene a v současné době čekají na tyto zákroky asi tři desítky pacientů," uvedl ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák.

Kolem 550 totálních náhrad kyčlí a kolene odoperují ročně i v havlíčkobrodské nemocnici. "Jsme schopni udělat i o sto až sto padesát operací totálních náhrad ročně více. Umožnilo by nám to personální obsazení i kapacita operačních sálů, ale jsme omezeni limity od zdravotních pojišťoven," upozornila mluvčí zařízení Petra Černo.

S nádorem jdou pacienti pod nůž hned

Na delší čekací dobu své operace se musí připravit i pacienti, kteří mají problémy se šedým zákalem nebo očními víčky. "Šedý zákal operujeme standardně do půl roku, pokud není akutní. Zhruba měsíc pak trvá, než provedeme operaci víček," uvedla Pysková.

Podobné čekací lhůty mají i v nemocnicích v Novém Městě na Moravě, Třebíči a v Havlíčkově Brodě. V Pelhřimově tyto zákroky neprovádějí.

V případě, že pacienta čeká operace související s nádorovým onemocněním, většinou se provádí okamžitě, maximálně v řádech jednoho až dvou týdnů.

"Nádorová onemocnění u nás operujeme bezprostředně po stanovení diagnózy, pokud absolvuje pacient všechna potřebná vyšetření, může to být i do čtyřiadvaceti hodin," uvedl ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.

"Co se ozařování týká, nezhoubné nádory ozařujeme prakticky ihned, maximálně do jednoho týdne po stanovení diagnózy. Ty zhoubné nejpozději do čtrnácti dnů," doplnila mluvčí jihlavské nemocnice.

Nejkratší dobu si pacienti počkají na chirurgické operace a operace křečových žil. Ty se na Vysočině pohybují v řádech týdnů. "Pokud nejde o akutní stav, kdy zákrok provádíme ihned, čekají pacienti na křečové žíly tři až čtyři týdny," poznamenal mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Volbu operatéra nemocnice pacientům neumožňují

V ostatních nemocnicích na Vysočině je situace podobná, operace křečových žil trvá standardně zhruba tři až pět týdnů. Stejné je to i s operacemi gynekologickými či chirurgickými. Pokud chce pacient například vyjmout slepé střevo, přestože operace není akutní, počká si kolem dvou týdnů.

Bez čekání mohou pacientky podstoupit gynekologické operace v Třebíči, pokud přijdou v létě. "U gynekologických operací trvá čekání na zákrok dva až tři týdny, v letním období je však často provádíme bez čekání," upozornil ředitel Dostál.

Ačkoli se v poslední době mluví o tom, že by si pacient mohl za příplatek vybrat operatéra, na Vysočině to zatím možné není.

"Ani jsme o tom neuvažovali nebo toto téma nijak neprobírali. Zákrok může provést jakýkoli lékař k němu způsobilý. I naši primáři mají své ambulance a ordinační hodiny a myslím, že se lze s nimi přímo domluvit, pokud pacient vyloženě chce, aby jej operovali oni," komentovala mluvčí jihlavské nemocnice.

Podobné je to i v nemocnici v Havlíčkově Brodě, kde si pacient svého operatéra vybrat nemůže.