Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svátky jsou za dveřmi, ovšem galerie zamknou a divadlo nehraje

  13:35aktualizováno  13:35
Ve státní svátek má většina lidí volno a čas chodit na výstavy, do divadla nebo třeba zaplavat si. Jenže provozovatelé některých galerií, Horáckého divadla i bazénů se rozhodli, že právě na prvního máje a osmého května zavřou. Proč?

Některé z galerií na Vysočině zůstanou o svátečních dnech zavřené. Lidé by při tom měli čas je navštívit. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tušení souvislostí. To je jedna z výstav, kterou nyní nabízí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Pokud ji ale budou chtít milovníci výtvarného umění vidět na prvního máje, mají smůlu. Galerie ve svátek zavírá.

„Většina lidí využívá svátků jiným způsobem než návštěvou galerie. Myslíme si, že lidé půjdou spíš na zahrádku. Říkali jsme si, že asi nemá smysl otevírat. V sobotu a neděli už opět bude otevřeno,“ uvedl ředitel galerie Daniel Novák.

Galerie měla zavřeno i o vánočních svátcích a na Silvestra. Dřívější zkušenosti podle ředitele ukázaly, že lidé chodí o svátcích minimálně. „Tak jsme od toho upustili. Kdybychom viděli, že to má smysl, tak určitě otevřeme,“ dodal Daniel Novák.

Zavřeno bude mít ve svátky i Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Tam už je to dlouhodobá tradice.

„České dráhy mají omezený provoz, stejně je tomu s autobusovou dopravou. Po zkušenostech, že je o státních svátcích na jaře, v létě, na podzim i v zimě minimální návštěvnost, máme již několik let v tyto dny zavřeno,“ popsal Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie. Podle něj většina turistů, kteří přijedou na prodloužený víkend, má možnost galerii navštívit v sobotu a v neděli.

Je nesmysl zavírat, tvrdí ředitelka galerie v Brodě. A otevře

Zřizovatelem jihlavské i novoměstské galerie je kraj. Pod něj patří i Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Ta bude mít naopak ve svátky otevřeno.

„Je nesmysl zavírat. Na prodloužený víkend sem přijedou lidé z jiných koutů republiky. Je to možnost, aby se přišli podívat,“ soudí ředitelka galerie Hana Nováková.

Návštěvnost ve svátky podle ní tradičně ovlivňuje počasí a hlavně konkrétní výstava. Ve svátky zavírají v Brodě pouze v jediném případě - když vyjdou na pondělí. To je tradiční zavírací den.

Oblast kultury je na hejtmanství v kompetenci radní Marie Kružíkové z ČSSD. Ta před dotazem MF DNES nezjišťovala, jak mají „její“ organizace otevřeno. „Přeptám se pánů ředitelů. Nevím, třeba mají k uzavření ve svátek pádný důvod,“ sdělila Kružíková.

Zjistila, že většina krajských kulturních zařízení bude mít otevřeno. Pro ty ředitele, co se rozhodli zavřít, má pochopení.

„Do galerie chodí často fajnšmekři, ale do muzeí zavítá o svátcích i člověk, který tam běžně nezajde. Budou otevřena krajská muzea v Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově i v dalších městech. A to včetně poboček, kterými jsou hrady Kámen a Roštejn,“ dodala.

„Jsme přece veřejná instituce placená z veřejných peněz“

A opravdu třeba Karel Malý, ředitel jihlavského Muzea Vysočiny, ani na okamžik neuvažoval, že by o svátcích zavřel. „Jsme veřejná instituce placená z veřejných peněz, tak jsme přístupní,“ uvedl s vědomím, že návštěvnost může ovlivnit řada okolností. Kromě počasí i hokejové zápasy světového šampionátu.

Prvního a osmého května se neukážou divákům herci Horáckého divadla, kteří o svátcích pravidelně nehrají. „Je to prodloužený víkend. Nevím, jestli by diváci kvitovali fakt, že je zveme do divadla,“ uvedl ředitel Josef Fila k prvnímu máji.

O týden později 8. května herci sice budou na jevišti, ale pouze kvůli neveřejné generálce. V sobotu devátého totiž mají premiéru hry Habaďúra.

„V generálkovém týdnu je nepříjemné, když se zkoušky přeruší dnem klidu. Hercům bych nemohl nařídit práci ve státní svátek. Proto jim děkuji, že generálku absolvují,“ dodal.

Ani radní Kružíková si není jistá, že by přišli diváci na prvního máje do hlediště. „Třicátého dubna se účastní oslav pálení čarodějnic a nevím, jestli by druhý den naplnili divadlo,“ zauvažovala.

Věří řediteli, že vychází z letitých zkušeností o tom, ve které dny se chodí do divadla. „Když hlediště zeje prázdnotou, tak to není ani pro herce příjemné. Jsou připravení, a diváci nepřijdou,“ dodala Kružíková.

Kdo by si chtěl v Jihlavě místo divadla zaplavat v bazénu na Rošického ulici, má také smůlu. Služby města Jihlavy oznámily, že tam o svátcích nebude možné koupání ani saunování. Zavřené budou i tělocvičny. Vodní ráj má otevřeno.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz