Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rozkošské v Brodě mají vyrůst terasové domy i byty pro mladé

  16:45aktualizováno  16:45
V příštím roce chce havlíčkobrodská radnice začít připravovat pozemky naproti psychiatrické léčebně k výstavbě a nabídnout tak novou lokalitu pro bydlení. Podél Rozkošské ulice mají vyrůst rodinné domy, řadovky, terasové domy a bytovky doplněné zelení, parky, i malým náměstím a veškerými potřebnými službami.

Vizualizace řadových domů v Havlíčkově Brodě. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Nové sídliště představil radní Libor Honzárek kolegům v zastupitelstvu, ukázal první plánky a vizualizace. Příprava lokality začne z kraje příštího roku, v návrhu rozpočtu se počítá s 30 miliony. Už na jeho konci by se mohly první parcely začít prodávat.

"V Brodě je dlouhodobý nedostatek stavebních pozemků. Lokalita mezi Rozkošskou a Ledečskou ulicí se řeší mnoho let. Vždy tomu ale něco bránilo, ať už nedostatek peněz nebo majetkové vztahy k pozemkům," uvedl Honzárek. Vše se podařilo vyřešit až nyní.

Město chce nabídnout noblesní bydlení

V budoucnu by nová zástavba měla stát po obou stranách Ledečské ulice od dnešních posledních domů až po rozvodnu. Mimo města by se o výstavbu měli postarat soukromí vlastníci pozemků. Městská část tvoří asi třetinu celého území. A právě ta se v příštím roce začne připravovat. 

Nové parcely vzniknou podél Rozkošské ulice pod takzvanými doktorskými bytovkami, a to až po bývalý statek. Podél prodloužené Havlíčkovy ulice by měly stát rodinné domky, nad nimi směrem k léčebně originální terasové domy s třípatrovými byty a terasou v každém patře.

Vizualizace terasových domů v Havlíčkově Brodě.

Vizualizace terasových domů v Havlíčkově Brodě.

Podél Rozkošské se plánují bytovky s byty pro mladé rodiny nebo důchodce. Řadovky by měly stát až u bývalého statku. "Počítáme, že by jednotnou podobu domům, vyjma těch rodinných, dal regulační plán," dodal radní.

Celá lokalita, jejíž návrhy vznikaly v ateliéru architekta Milana Stejskala, by měla být protkána zahradami, parčíky a zelení. Bytovky by měly spojit pasáže s obchody a provozovnami, kterými by se procházelo do zelených zahrad. Po celé východní straně nového sídliště by měl vzniknout park. "Město může v tomto být o něco velkorysejší než soukromník, kterému jde především o zisk. Chceme tak lidem nabídnout i určitou noblesu," konstatoval Libor Honzárek.

Parcely se začnou prodávat, až budou hotové sítě

Součástí projektu bude i dopravní napojení lokality. Páteřní komunikací bude Havlíčkova ulice, která nyní končí v polích. Ta by byla prodloužena až ke statku, kde by zatáčela k Rozkošské mezi řadovkami a končila slepě. "Aby měli majitelé domů klid bez dopravní zátěže," vysvětlil Honzárek.

Druhou osu by tvořila silnice, která by spojila Rozkošskou a Ledečskou ulici. Na Rozkošskou by se napojovala kousek za dnešními posledními domy naproti areálu psychiatrické léčebny. Na Ledečskou by pak ústila kruhovým objezdem blíže městu.

Vizualizace nových parcel v Havlíčkově Brodě.

Vizualizace nových parcel v Havlíčkově Brodě.

Inženýrské sítě by na jednotlivé parcely měly být přivedeny během příštího roku. Na jeho konci už by se první pozemky mohly prodávat. "Nechceme je prodávat dřív, dokud nebudou připravené a zájemci si je budou moci prohlédnout," dodal Honzárek.

Za jakou cenu je město nabídne, dosud není jasné. Mělo by to ale být méně než v poslední lokalitě U Rybníčku mezi psychiatrickou léčebnou a nemocnicí, kde se prodávaly až za tři tisíce za metr. "Cena bude rozpočtena dle nákladů. Nechceme na tom horentně vydělat," ujistil radní. Při třiceti parcelách pro rodinné domy, třiceti pro řadovky a dvanácti bytovkách by se mohla pohybovat kolem tisícikoruny za metr. Zvýšit jí může obálková metoda.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Další z rubriky

Tygří mláďata v jihlavské zoo jsou holky. Tedy vypadá to tak

Jedno z tygřích mláďat je průbojnější a občas vykoukne z porodního boxu. Matka...

Záhada pohlaví dvou tygřích koťat, která se narodila v jihlavské zoologické zahradě, je zřejmě rozluštěna. V úterý...

Tři šéfové na úkoly nestačí, dopravní podnik přijme dalšího ředitele

Nová zastávka MHD funguje v Jihlavě před sídlem policie ve Vrchlického ulici....

Jihlavský dopravní podnik dostane nového provozního ředitele. Vedení města naznalo, že současnou práci nemůže...

Místo dopravního hřiště slouží i srolovaný koberec, veřejnost má smůlu

Za jedno z nejkrásnějších na Vysočině považuje BESIP dopravní hřiště v...

BESIP zhodnotil všech 18 dopravních hřišť na Vysočině. Chválí ta v Humpolci či Velkém Meziříčí. Naopak značně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz