Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rozkošské v Brodě mají vyrůst terasové domy i byty pro mladé

  16:45aktualizováno  16:45
V příštím roce chce havlíčkobrodská radnice začít připravovat pozemky naproti psychiatrické léčebně k výstavbě a nabídnout tak novou lokalitu pro bydlení. Podél Rozkošské ulice mají vyrůst rodinné domy, řadovky, terasové domy a bytovky doplněné zelení, parky, i malým náměstím a veškerými potřebnými službami.

Vizualizace řadových domů v Havlíčkově Brodě. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Nové sídliště představil radní Libor Honzárek kolegům v zastupitelstvu, ukázal první plánky a vizualizace. Příprava lokality začne z kraje příštího roku, v návrhu rozpočtu se počítá s 30 miliony. Už na jeho konci by se mohly první parcely začít prodávat.

"V Brodě je dlouhodobý nedostatek stavebních pozemků. Lokalita mezi Rozkošskou a Ledečskou ulicí se řeší mnoho let. Vždy tomu ale něco bránilo, ať už nedostatek peněz nebo majetkové vztahy k pozemkům," uvedl Honzárek. Vše se podařilo vyřešit až nyní.

Město chce nabídnout noblesní bydlení

V budoucnu by nová zástavba měla stát po obou stranách Ledečské ulice od dnešních posledních domů až po rozvodnu. Mimo města by se o výstavbu měli postarat soukromí vlastníci pozemků. Městská část tvoří asi třetinu celého území. A právě ta se v příštím roce začne připravovat. 

Nové parcely vzniknou podél Rozkošské ulice pod takzvanými doktorskými bytovkami, a to až po bývalý statek. Podél prodloužené Havlíčkovy ulice by měly stát rodinné domky, nad nimi směrem k léčebně originální terasové domy s třípatrovými byty a terasou v každém patře.

Vizualizace terasových domů v Havlíčkově Brodě.

Vizualizace terasových domů v Havlíčkově Brodě.

Podél Rozkošské se plánují bytovky s byty pro mladé rodiny nebo důchodce. Řadovky by měly stát až u bývalého statku. "Počítáme, že by jednotnou podobu domům, vyjma těch rodinných, dal regulační plán," dodal radní.

Celá lokalita, jejíž návrhy vznikaly v ateliéru architekta Milana Stejskala, by měla být protkána zahradami, parčíky a zelení. Bytovky by měly spojit pasáže s obchody a provozovnami, kterými by se procházelo do zelených zahrad. Po celé východní straně nového sídliště by měl vzniknout park. "Město může v tomto být o něco velkorysejší než soukromník, kterému jde především o zisk. Chceme tak lidem nabídnout i určitou noblesu," konstatoval Libor Honzárek.

Parcely se začnou prodávat, až budou hotové sítě

Součástí projektu bude i dopravní napojení lokality. Páteřní komunikací bude Havlíčkova ulice, která nyní končí v polích. Ta by byla prodloužena až ke statku, kde by zatáčela k Rozkošské mezi řadovkami a končila slepě. "Aby měli majitelé domů klid bez dopravní zátěže," vysvětlil Honzárek.

Druhou osu by tvořila silnice, která by spojila Rozkošskou a Ledečskou ulici. Na Rozkošskou by se napojovala kousek za dnešními posledními domy naproti areálu psychiatrické léčebny. Na Ledečskou by pak ústila kruhovým objezdem blíže městu.

Vizualizace nových parcel v Havlíčkově Brodě.

Vizualizace nových parcel v Havlíčkově Brodě.

Inženýrské sítě by na jednotlivé parcely měly být přivedeny během příštího roku. Na jeho konci už by se první pozemky mohly prodávat. "Nechceme je prodávat dřív, dokud nebudou připravené a zájemci si je budou moci prohlédnout," dodal Honzárek.

Za jakou cenu je město nabídne, dosud není jasné. Mělo by to ale být méně než v poslední lokalitě U Rybníčku mezi psychiatrickou léčebnou a nemocnicí, kde se prodávaly až za tři tisíce za metr. "Cena bude rozpočtena dle nákladů. Nechceme na tom horentně vydělat," ujistil radní. Při třiceti parcelách pro rodinné domy, třiceti pro řadovky a dvanácti bytovkách by se mohla pohybovat kolem tisícikoruny za metr. Zvýšit jí může obálková metoda.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Najdete na iDNES.cz