Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na okraji Brodu vyrostou kromě Teska i další velké obchody

  14:07aktualizováno  14:07
Další nákupní areál vyroste podél Masarykovy ulice na severním konci města Havlíčkova Brodu. Projekt společnosti Sallerova výstavba již prošel územním řízením. Lidé, kteří protestují proti obchodnímu domu Tesco, však žádné námitky tentokrát nepodávají. Záměr velice rychle odkývali i městští radní.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ze severního okraje Havlíčkova Brodu se stane velká nákupní zóna. Ke stávajícím obchodům u Masarykovy ulice se chce přidat nejen Tesco, ale i dalších šest prodejen.

Nové obchody by měly stát podél Masarykovy ulice nad současným nákupním centrem s Penny Marketem, prodejnou Okay a menšími, vesměs vietnamskými obchody. Jestliže se záměr vydaří, mělo by se stavět naproti budoucímu Tesku.

"Jde o výstavbu a otevření nových obchodů. Mělo by jich tu být šest. S nájemci stále jednáme, je předčasné zmiňovat konkrétní značky. Obecně by se mělo jednat o obchody s oděvy, obuví, hračkami, drogerií a sportovním zbožím," popsal plán společnosti z okraje Chomutova projektový manažer Jan Rödling.

Proti Tesku bojují, nyní mlčí

Společnost Sallerova výstavba tím rozšíří nynější areál na dvojnásobek. Stavět bude na svých pozemcích. Stejně jako v případě nynějších obchodů prodejny postaví a bude pronajímat. Podle Rödlinga se bude jednat o investice za desítky milionů.

Na rozdíl od Teska však příprava stavby běží v tichosti a prakticky bez připomínek. Rada města záměr odsouhlasila, veřejnost mlčí. Proti novým obchodům neprotestují obyvatelé lokality ani ODS, jejíž zastupitelé vytrvale odmítali jakékoliv kroky Teska v této části města a naposledy se postavili proti poskytnutí pozemku pro přeložku plynovodu.

"Rozdíl mezi Teskem a Sallerovou výstavbou spatřuji v prodeji městských pozemků. V případě Teska jsme se snažili vyjednat pro město co nejvýhodnější podmínky. V případě Sallerovy výstavby se jedná o projekt na pozemcích, na něž město nemá žádný vliv. Navíc zatím jde jen o územní rozhodnutí," pravil starosta Jan Tecl z ODS.

"Ale momentálně nemám o projektu bližší informace a nechtěl bych se k němu vyjadřovat," odmítl další komentář i dotaz na to, zda město po Sallerově výstavbě bude chtít plánovací smlouvu, jako to bylo u Teska, přestože o záměru hlasoval na zasedání rady.

Nejdřív křižovatka, pak obchody

Loni v létě proti výstavbě Teska psal petici David Myslivec. "Tesco by stálo v blízkosti významné přírodní lokality Pivovarských rybníčků. Ta slouží k odpočinku, lidi sem chodí venčit psy. Stavba by lokalitu narušila," vysvětloval tehdy. Nyní jen v SMS vzkázal, že je mimo republiku. O plánu na stavbu dalších obchodů neví.

Brodští radní si v územním rozhodnutí vymínili podmínku. Ke stavbě nových obchodů může dojít až tehdy, co bude na křižovatce u Penny Marketu světelná signalizace. Tyto úpravy se zavázala při budování obchodního domu provést společnost Nimiru, jež výstavbu Teska připravuje.

Jenže výstavba Teska se zadrhla dřív, než začala. O jeden z pozemků se přihlásila restituentka a o jejím nároku rozhodne soud. Do té doby Nimiru, podle jednatele Petra Ošlejška, nebude nic podnikat. "O záměru Sallerovy výstavby víme. Pokud by na svůj projekt spěchala, musela by křižovatku upravit sama. My do rozhodnutí soudu nebudeme dělat nic," vzkázal.

"Situaci sledujeme, právě z důvodů stanovených podmínek. Další postup záleží na dalších jednáních," neurčitě podotkl Jan Rödling. Zda by převzal od Nimiru úpravu křižovatky, odpovědět nedokázal. Soudní jednání o restitučních nárocích pozemků u Teska zatím nezačala.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Řidiče na Vysočině čekají kolony i mimo D1, trápí je devět velkých uzavírek

Řidiči musí počítat s dopravním omezením například na kasárenské křižovatce -...

Stavební sezona na vysočinských silnicích se rozjela naplno. A to i na důležitých tepnách, po kterých denně projíždí...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz