Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Na brodské letiště se stěhuje aeroklub z Prahy, postaví tam hangár

  • 0
Mezinárodní letiště v Havlíčkově Brodě se během příštího roku rozroste. Tamní radnice prodá pozemek o rozloze 2 000 metrů čtverečních aeroklubu z pražských Letňan. Ten tam postaví nový hangár pro větroně a výcvikové středisko bezmotorového létání.

Brodská radnice se rozhodla prodat pozemek mezi příjezdovou cestou a plotem průmyslového areálu u letiště o rozloze 2 000 metrů čtverečních. Na ploše přes 700 metrů čtverečních by měl vyrůst hangár pro větroně, na zbytku v dalších letech skromnější ubytování pro piloty.

"Necháme zpracovat dva nezávislé odhady. Aeroklubu pak pozemek prodáme za vyšší cenu," uvedl havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl.

Letňanský aeroklub

Do podzimu 2009 byl provozovatelem mezinárodního letiště, nyní jen jeho uživatelem. 

Provozuje leteckou školu a má oprávnění k údržbě letecké techniky. 

Sdružuje více než stovku pilotů, 38 s kvalifikací instruktora, 37 letců ve výcviku a 56 nelétajících členů. 

Provozuje devět vlastních větroňů, šest letounů a jeden ultralehký letoun.

V Praze větroně omezuje ruzyňské letiště

Pro domácí brodský aeroklub to ale nebude žádná konkurence. Ani to, že se mu bude roztahovat na letišti jiný klub, mu vůbec nevadí. Naopak.

"S letňanským aeroklubem spolupracujeme už deset let, pravidelně jsou u nás na letním soustředění," uvedl druhý z místostarostů a zároveň představitel havlíčkobrodského aeroklubu Ivan Kuželka.

Letňanský aeroklub chce do Havlíčkova Brodu časem přesunout veškeré své aktivity v oblasti bezmotorového létání. "V Praze jsme v řízeném letovém provozu ruzyňského letiště, což nás čím dál víc omezuje. Létání na větroních tak v Praze takřka není možné," vysvětlil předseda letňanského aeroklubu Petr Malček.

Už deset let tak Pražáci jezdí na letní soustředění do Havlíčkova Brodu. Letadla vozí s sebou, přes noc je nechávají stát na letištní ploše, bydlí ve stanech vedle nich. Jenže stroje tím trpí, pro jejich uchování pod střechu ale dosud není na letišti místo.

"Cítíme se v Brodě už jako doma. Líbí se nám město, letiště i vzdušný prostor bez omezení. Můžeme tu létat prakticky od Chebu až po Bruntál. Chtěli bychom si tu zřídit základnu," dodal Malček.

Příští rok hangár, do budoucna chatky pro piloty

Hangár pro kluzáky by mohl stát už v příštím roce. "Je to montovaná stavba, jeho sestavení je otázka několika týdnů," konstatoval Kuželka.

Letos chce letňanský aeroklub získat pozemek a vyřídit potřebnou administrativu. Do budoucna plánuje přidat menší chatičky pro piloty. Pro havlíčkobrodské letiště by to byl další významný pokrok.

Nové zázemí se budovalo už před rokem, kdy získalo mezinárodní status, a je tak jediným letištěm na Vysočině, které může přijímat lety ze zemí mimo schengenský prostor.

"Přineslo to zvýšený zájem letecké veřejnosti. Na letišti je větší provoz. A zvýšil se zájem o létání v regionu. Na letošní rok například plánujeme vznik letecké školy," uzavřel předseda brodského aeroklubu Milan Janeček.