Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na křídlech Tuláka zachycuje detaily Vysočiny. Složil z nich už sedm knih

  8:46aktualizováno  8:46
Jiří Trojan létá od roku 1984. V posledních letech už vyráží do vzduchu hlavně pro radost. Z výšky při tom fotí krásy okolní krajiny. Za posledních osm let vydal sedm knih, v nichž přibližuje nejrůznější kouty Vysočiny z paluby svého letadla Tulák.

Jiří Trojan letá s Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou. Zde vyfotil poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ne Žďáru nad Sázavou. | foto: Jiří Trojan

Fotograf, vydavatel a především amatérský letec. Jiří Trojan z Velkého Meziříčí při každém ze svých přibližně tříhodinových letů vyfotí přes tisícovku snímků. Pak následuje mravenčí práce na jejich úpravách a dalším zpracování. U počítače mu vydatně pomáhá jeho manželka Iva.

fakta

Knihy fotografického a filmového studia Tulák

- Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a okolí

- Na křídlech za poznáním Třebíče a okolí

- Na křídlech za poznáním Jihlavy a zajímavostí Vysočiny

- Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a zajímavostí Vysočiny

- Na křídlech za poznáním obcí Žďárska

- Na křídlech za poznáním měst Vysočiny

- Na křídlech za poznáním obcí Jihlavska

v přípravě:

- Chorvatskem vesele i vážně

- Na křídlech za poznáním 33 měst a zajímavostí Vysočiny

Původně jsme si měli povídat částečně ve vzduchu, částečně na letišti Šeborov u Uhřínova. Víkendová mlha tomu ale nepřála, a tak došlo na posezení v teple domku na okraji Velkého Meziříčí nad spoustou fotografií.

"Začal jsem létat v roce 1984. S bratrem jsme začínali na rogalech, která jsme postavili podle francouzského časopisu. Teď létám na letadle Tulák, sedm let jsem vedl výcvik, byl jsem u zrodu asociace, která sdružuje ULH letce (na ultralightech - pozn. red.), dělal jsem instruktora. Teď už nastupuje věk, a jak člověk stárne, přibývají sice zkušenosti, ale u létání rozhoduje postřeh, rychlost a kondice. Sedm let jsem létal pracovně a teď chci létat pro radost," říká Jiří Trojan.

Na zemi však dlouho nevydrží, protože i přes nepříznivou zimu létal i letos v půlce ledna.

True

Kniha Na křídlech za poznáním obcí Jihlavska je v pořadí již sedmou. Vyšla koncem loňského roku, po třech tisících výtisků se jen zaprášilo a na pultech ji už nenajdete.

"Představujeme v ní 118 obcí, městysů a měst, z každé jsou v knize jedna až tři fotografie pořízené ze vzduchu. Stále je o ni zájem, a tak uvažujeme o dotisku," vysvětluje Iva Trojanová, autorka většiny knižních textů.

Jiří Trojan létá s Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou. Na levém snímku Jaroměřice, vpravo hrad Sádek.

První knížku vydali Trojanovi v roce 2003. Byla o městě, ve kterém žijí. Kniha Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a okolí vyšla v rozšířené úpravě znovu v roce 2006. Následovaly publikace věnované městům Třebíči, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Novému Městu na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem.

Pak se Jiří Trojan zaměřil na menší obce a vesničky, které fotí mnohem raději než paneláková sídliště. Kniha Na křídlech za poznáním Žďárska, která vyšla v roce 2008, zachycuje úctyhodných 168 obcí. "Prodalo se 11 tisíc výtisků a stala se neprodávanější regionální knihou roku v celé republice," pochlubí se Jiří Trojan.

Se zrcadlovkou za dobrého počasí vyfotí i drobné detaily

Při focení nepoužívá žádné vybavení za statisíce. Vystartuje se svým Tulákem ze Šeborovského travnatého letiště s digitální zrcadlovkou a sadou objektivů.

"Ideální jsou samostatné objekty, třeba takový Pernštejn. Fotografování z letadla je specifické, musíte dodržovat výšku, světlo se mění během zlomku vteřiny a tím se mění kompozice celé fotografie. Z výšky 500 metrů udělám sice snímek, kde jdou rozeznat i výložky na uniformě, ale musí být ideální počasí," vysvětluje fotograf.

Ze vzduchu je vidět celá řada věcí, kterých si člověk na zemi nevšimne. Třeba železniční a silniční mosty v okolí Velkého Meziříčí.

Jiří Trojan letá se svým letadlem Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou.

"Co je hrozný, to byl třeba Žďár. Tlačili nás do toho, asi tři roky jsme se bránili... Žďár je plný paneláků, kniha je samý blok sídliště ‚Stalingrad‘ a dalších staveb z 50. let. I když se dobře prodávala a byla doplněná čtyřicetiminutovým DVD, spokojený s ní moc nejsem. Města nemám rád, spíš malé dědinky s krásným okolím," říká Trojan.

Při focení občas musí nouzově přistát

Při létání není nouze o napjaté situace. "Já jsem specialista na nouzová přistání," říká pilot s úsměvem.

"Letadla jsou dělaná doma, jsou tam automobilové motory, splňují sice všechny potřebné předpisy, ale musíte mít i štěstí. Při focení jsem v letadle sám, někdy se zadíváte na focený objekt a ne vždycky se pak dodrží předepsaná výška. Při přípravě poslední knihy mi pod Javořicí v obtížném terénu vysadil motor a nebylo kde přistát. V mezeře mezi dvěma lesními porosty jsem proletěl v metrové výšce a přistál na břehu Vanůvku," popisuje Jiří Trojan loňskou dramatickou příhodu.

Rozhodně to pro něj není důvod, aby létání zanechal. Teď však chystá knihu, která bude věnovaná jeho další zálibě.

"Jezdím dlouhá léta na moře, knihu už mám napsanou, dodělávám fotky a DVD film," přibližuje autor knihu Chorvatskem vesele a vážně. Jsou v ní povídky podle zážitků, které Trojanovi prožili, a zároveň kniha představí zajímavá místa jadranského pobřeží.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Se sekerou na uzené. Kadeřnice popsala svérázný život bohéma Kuděje

Zdeněk Matěj Kuděj na snímku z roku 1941. Zlom v jeho životě nastal, když v...

Jak štípal ve světnici dříví a noha mu projela stropem. Nebo jak koupil dětem na pouti celý stánek s cukrovinkami. I...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Najdete na iDNES.cz