Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na křídlech Tuláka zachycuje detaily Vysočiny. Složil z nich už sedm knih

  8:46aktualizováno  8:46
Jiří Trojan létá od roku 1984. V posledních letech už vyráží do vzduchu hlavně pro radost. Z výšky při tom fotí krásy okolní krajiny. Za posledních osm let vydal sedm knih, v nichž přibližuje nejrůznější kouty Vysočiny z paluby svého letadla Tulák.

Jiří Trojan letá s Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou. Zde vyfotil poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ne Žďáru nad Sázavou. | foto: Jiří Trojan

Fotograf, vydavatel a především amatérský letec. Jiří Trojan z Velkého Meziříčí při každém ze svých přibližně tříhodinových letů vyfotí přes tisícovku snímků. Pak následuje mravenčí práce na jejich úpravách a dalším zpracování. U počítače mu vydatně pomáhá jeho manželka Iva.

fakta

Knihy fotografického a filmového studia Tulák

- Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a okolí

- Na křídlech za poznáním Třebíče a okolí

- Na křídlech za poznáním Jihlavy a zajímavostí Vysočiny

- Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a zajímavostí Vysočiny

- Na křídlech za poznáním obcí Žďárska

- Na křídlech za poznáním měst Vysočiny

- Na křídlech za poznáním obcí Jihlavska

v přípravě:

- Chorvatskem vesele i vážně

- Na křídlech za poznáním 33 měst a zajímavostí Vysočiny

Původně jsme si měli povídat částečně ve vzduchu, částečně na letišti Šeborov u Uhřínova. Víkendová mlha tomu ale nepřála, a tak došlo na posezení v teple domku na okraji Velkého Meziříčí nad spoustou fotografií.

"Začal jsem létat v roce 1984. S bratrem jsme začínali na rogalech, která jsme postavili podle francouzského časopisu. Teď létám na letadle Tulák, sedm let jsem vedl výcvik, byl jsem u zrodu asociace, která sdružuje ULH letce (na ultralightech - pozn. red.), dělal jsem instruktora. Teď už nastupuje věk, a jak člověk stárne, přibývají sice zkušenosti, ale u létání rozhoduje postřeh, rychlost a kondice. Sedm let jsem létal pracovně a teď chci létat pro radost," říká Jiří Trojan.

Na zemi však dlouho nevydrží, protože i přes nepříznivou zimu létal i letos v půlce ledna.

True

Kniha Na křídlech za poznáním obcí Jihlavska je v pořadí již sedmou. Vyšla koncem loňského roku, po třech tisících výtisků se jen zaprášilo a na pultech ji už nenajdete.

"Představujeme v ní 118 obcí, městysů a měst, z každé jsou v knize jedna až tři fotografie pořízené ze vzduchu. Stále je o ni zájem, a tak uvažujeme o dotisku," vysvětluje Iva Trojanová, autorka většiny knižních textů.

Jiří Trojan létá s Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou. Na levém snímku Jaroměřice, vpravo hrad Sádek.

První knížku vydali Trojanovi v roce 2003. Byla o městě, ve kterém žijí. Kniha Na křídlech za poznáním Velkého Meziříčí a okolí vyšla v rozšířené úpravě znovu v roce 2006. Následovaly publikace věnované městům Třebíči, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Novému Městu na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem.

Pak se Jiří Trojan zaměřil na menší obce a vesničky, které fotí mnohem raději než paneláková sídliště. Kniha Na křídlech za poznáním Žďárska, která vyšla v roce 2008, zachycuje úctyhodných 168 obcí. "Prodalo se 11 tisíc výtisků a stala se neprodávanější regionální knihou roku v celé republice," pochlubí se Jiří Trojan.

Se zrcadlovkou za dobrého počasí vyfotí i drobné detaily

Při focení nepoužívá žádné vybavení za statisíce. Vystartuje se svým Tulákem ze Šeborovského travnatého letiště s digitální zrcadlovkou a sadou objektivů.

"Ideální jsou samostatné objekty, třeba takový Pernštejn. Fotografování z letadla je specifické, musíte dodržovat výšku, světlo se mění během zlomku vteřiny a tím se mění kompozice celé fotografie. Z výšky 500 metrů udělám sice snímek, kde jdou rozeznat i výložky na uniformě, ale musí být ideální počasí," vysvětluje fotograf.

Ze vzduchu je vidět celá řada věcí, kterých si člověk na zemi nevšimne. Třeba železniční a silniční mosty v okolí Velkého Meziříčí.

Jiří Trojan letá se svým letadlem Tulákem a fotí města a vesničky pod sebou.

"Co je hrozný, to byl třeba Žďár. Tlačili nás do toho, asi tři roky jsme se bránili... Žďár je plný paneláků, kniha je samý blok sídliště ‚Stalingrad‘ a dalších staveb z 50. let. I když se dobře prodávala a byla doplněná čtyřicetiminutovým DVD, spokojený s ní moc nejsem. Města nemám rád, spíš malé dědinky s krásným okolím," říká Trojan.

Při focení občas musí nouzově přistát

Při létání není nouze o napjaté situace. "Já jsem specialista na nouzová přistání," říká pilot s úsměvem.

"Letadla jsou dělaná doma, jsou tam automobilové motory, splňují sice všechny potřebné předpisy, ale musíte mít i štěstí. Při focení jsem v letadle sám, někdy se zadíváte na focený objekt a ne vždycky se pak dodrží předepsaná výška. Při přípravě poslední knihy mi pod Javořicí v obtížném terénu vysadil motor a nebylo kde přistát. V mezeře mezi dvěma lesními porosty jsem proletěl v metrové výšce a přistál na břehu Vanůvku," popisuje Jiří Trojan loňskou dramatickou příhodu.

Rozhodně to pro něj není důvod, aby létání zanechal. Teď však chystá knihu, která bude věnovaná jeho další zálibě.

"Jezdím dlouhá léta na moře, knihu už mám napsanou, dodělávám fotky a DVD film," přibližuje autor knihu Chorvatskem vesele a vážně. Jsou v ní povídky podle zážitků, které Trojanovi prožili, a zároveň kniha představí zajímavá místa jadranského pobřeží.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz