Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po řádění SS zůstalo v obci 25 mrtvých, nejmladšímu bylo třináct

  13:48aktualizováno  13:48
Je to válečný zločin, který už navždy zůstane nepotrestán. Na sklonku druhé světové války, konkrétně 5. a 6. května, srovnaly se zemí jednotky SS obec Leskovice nedaleko Pacova. Při řádění mužů, kterým velel SS-Hauptsturmführer Walter Hauck, bylo zastřeleno 25 obyvatel vesnice. Nejmladším byl třináctiletý chlapec.

Pohřeb zavražděných obyvatel Leskovic. | foto: Fotoarchiv Muzea Vysočiny Pelhřimov

Masakr v Leskovicích začal velmi nenápadně. Ve vsi, která ležela na strategické silnici, jež spojovala Pelhřimov s Táborem, převzal 5. května 1945 vládu revoluční národní výbor. Vše probíhalo bez problémů. Místní německá posádka se vzdala a odevzdala zbraně. Vojáci se začali stahovat. Pak se však stalo něco, co není dodnes přesně doloženo. S největší pravděpodobností někdo z ­místních zahájil palbu na ustupující Němce.

Fotogalerie

Jiná verze tvrdí, že parta ozbrojených místních mladíků se jala zastavovat projíždějící armádní kolonu. Ať už to bylo jakkoliv, do pelhřimovského hotelu Slávie, kde bydleli němečtí důstojníci, mezi nimiž byl i Hauck, letěla zpráva, že v Leskovicích se něco děje. Oddíly SS se vydaly na cestu, aby ve vsi vykonaly krvavou pomstu.

Obec obsadily a začaly vyvražďovat obyvatele. „Přijela tři nákladní auta. Jedno zastavilo u přejezdu, jedno proti našemu domku a třetí na křižovatce na Moraveč – a začali střílet,“ popsala pro Českou televizi pamětnice Ludmila Peňázová.

Místní se snažili chvíli bránit, ale proti německým veteránům neměli šanci. Jednotky SS vesnici obklíčily, začaly střílet obyvatele, kteří nestačili utéct, a ­podpalovaly domy. Řádění trvalo až do dalšího dne. Po esesácích přijely do vesnice řadové oddíly wehrmachtu, které naopak začaly společně s hasiči likvidovat požáry.

Hauck hrozil srovnáním se zemí i Pelhřimovu

Nechybělo málo a běsnění esesáků se mohlo přenést také do Pelhřimova. Hauck ve vypjaté době konce války zakázal shromažďování více než dvou lidí. Dokonce vtrhl na radnici, kde vyhrožoval střelbou.

„Když odcházel, chtěl si jej místní reportér Říčanský vyfotit. Vystrašený Hauck se však domníval, že šlo o výstřel. A hned nechal zahájit palbu tím směrem. Střelbou byl usmrcen náhodný chodec, syn cukráře Koláře,“ popsali závěrečné dny války ve městě autoři historické publikace Pelhřimov.

70 okamžiků druhé světové války

Vynervovaný Hauck se poté vrátil na radnici a nechal pozatýkat úředníky a­ členy revolučního národního výboru. Celkem šlo o 28 lidí. Čtyři ženy pak propustil, muži museli čekat na dvoře s rukama nad hlavou. Nakonec byli i oni propuštěni. Hauck však vyhrožoval, že za jakýkoliv protiněmecký incident srovná město se zemí. Teprve o půl šesté ráno 9. května opustili poslední opilí příslušníci SS město i se svým velitelem.

Hauck, kterému v té době bylo 26 let, nebyl nikdy kvůli svému konání na Vysočině postaven před soud. I přesto byl oficiálně odsouzeným válečným zločincem, kterému dokonce hrozil trest smrti. V roce 1949 jej totiž Francouzi v ­Lille odsoudili za masakr v městečku Ascq. Při něm bylo v dubnu 1944 zavražděno 88 mužů a chlapců. Jejich popravu nařídil právě Hauck, který si za tento čin od soudu odnesl rozsudek: trest smrti.

K exekuci však nikdy nedošlo. Verdikt soudu byl později zmírněn na doživotí a v roce 1956 byl Hauck propuštěn. Vrátil se zpátky do Německa, kde v­ roce 2006 zemřel. Československá justice se snažila případ opakovaně neúspěšně otevřít. Německo jí však nikdy svého občana nevydalo.

S Hauckem se v roce 2000 setkal český publicista Stanislav Motl. „Bojoval jsem za Německo, všichni jsme bojovali za to, co naši dědové v letech 1914–1918,“ citoval Hauckova slova Motl v knize Cesty za oponu času.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz