Lékaře, který zrovna slouží víkendovou zubní pohotovost, budou muset od ledna i lidé na Jihlavsku hledat a zajistit si dopravu do jeho privátní ordinace. Ilustrační snímek

Lékaře, který zrovna slouží víkendovou zubní pohotovost, budou muset od ledna i lidé na Jihlavsku hledat a zajistit si dopravu do jeho privátní ordinace. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Jihlavané s bolavými zuby budou dojíždět do venkovských ordinací

  • 7
Místo centrální pohotovosti, která slouží pro celý jihlavský okres, budou muset pacienti s bolavými zuby dojíždět z krajského města za lékaři sloužícími pohotovost do jejich ordinací, které mají v obcích po celém okrese. Od ledna na Jihlavsku zanikne současný centrální systém.

Rotující zubní pohotovosti nahradí po Novém roce současnou centrálu v Jihlavě.

Lidem se novinka většinou nelíbí. "Když vás něco bolí, jste nejradši, když to máte k lékaři co nejblíže. A k tomu si muset sám vyhledávat, kdo právě slouží, je dost nekomfortní, obzvlášť pak pro starší lidi. Je to krok zpátky. Tyhle služby by měly jít jiným směrem, než se to v současnosti ubírá," myslí si Zdenka Floriánová z Jihlavy.

"Pro někoho může být problém dopravit se mimo město. Sice se to opatření dělá proto, že chybí finance, ale s takovouhle za chvíli nemusíme odvádět ani zdravotní pojištění. Radši můžeme peníze šetřit a doktory si sami platit," podotkl Daniel Bártů z Jihlavy.

Pro pacienty bude těžké dopravit se třeba do Nové Říše

"Nemám radost z toho, že se má zrušit stálá centralizovaná zubní pohotovost v Jihlavě a má být nahrazena službami jednotlivých zubařů nejen tady ve městě. Tlumočím také stanovisko rady seniorů ve městě, kteří s takovým krokem kraje nesouhlasí. I já jsem přesvědčen, že to je krok zpátky, když tady nebude centralizovaná zubní pohotovost," řekl jihlavský zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Upozornil také na to, že pohotovost v Domě zdraví je dobře dosažitelná městskou hromadnou dopravou. "Všichni nemají auto. Takovým se těžko bude jezdit k zubaři třeba do Nové Říše, pokud budou právě tam mít pohotovost," řekl Šlechtický. Požádal vedení města, aby se za radu seniorů postavilo a jejich podnět podpořilo.

"Mluvil jsem o tom s hejtmanem. Podle něj to má v současné době v rukou asociace stomatologů. Do jaké míry bude ten projekt vstřícný občanům, to nevím," uvedl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Proč se již zavedený systém bude měnit? "Není možné kupovat nové vybavení, takže jsme stomatologům navrhli, aby si přisvojili jinde již zavedený systém. Jihlavsko je poslední okres, kde funguje centrální systém. Zubaři měli nároky, které neodpovídají našim ekonomickým možnostem. Většina se spokojí s částkou do čtyř set korun, oni chtěli sedm set. Tak nyní řeším přehled jejich výkonů, abychom v tom měli jasno," řekl vysočinský hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).

Kdo slouží, se lidé dozvědí na webu nebo v nemocnici

"Zprvu jsme na změnu přistoupit nechtěli, ale nakonec jsme souhlasili, že od starého systému upustíme. Podmínky nám sice do teď plně nevyhovují, ale vzhledem k závazkům jsme ani odmítnout nemohli," uvedla mluvčí stomatologické komory pro kraj Vysočina Taťána Vrbková.

Informace o tom, kde je zrovna zubní pohotovost, se lidé dozvědí na centrále jihlavské nemocnice nebo na jejích webových stránkách. "Pacient by si však měl zjistit, že ta služba u dotyčného lékaře opravdu platí. Někdy totiž může být nemocný nebo se vymění s kolegou," zmínila Vrbková.

Lékaři podle ní budou ve své ordinaci moci nabídnout více než jen základní službu. Navíc budou mít po ruce své materiály.

,