Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Tisíce policistů a hasičů pilují na polygonu jízdu služebním autem

  14:51aktualizováno  14:51
Vyhnout se překážce, zvládnout smyk na úzké silnici, projet rychle ostrou zatáčkou po kluzké vozovce nebo na ní co nejrychleji zastavit. To vše nyní pilují při výcviku v Jihlavě tisíce policistů a hasičů.

„Množí se újezdy řidičů, jejich pronásledování, objevuje se nová technika a houstne provoz. Při tom cítíme v jednotlivých sborech rezervy. Proto jsme sestavili výcvikový program pro nováčky i stávající řidiče,“ uvedl ve středu v Jihlavě policejní prezident Tomáš Tuhý.

Projekt je obrovský. Během tří let na šesti polygonech v celé republice projde speciálním řidičským výcvikem přes 19 tisíc policistů a pět a půl tisíc hasičů.

„V první řadě půjde o všechny uniformované policisty, kteří řídí služební vozy,“ konstatoval Tuhý.

Fotogalerie

Podle něj se dostane na každého uniformovaného policistu, který řídí auto s majáky, ze všech policejních útvarů v republice. Od dopravní policie přes běžnou pořádkovou až třeba po cizineckou, od služeben v malých městech až po celorepublikové útvary. V další fázi programu přijdou na řadu i civilní zaměstnanci.

Hasiči zacílí zejména na strojníky a řidiče nákladních a zásahových vozidel. „Přicházejí k nám mladí kluci. Jsou nevyježdění a najednou dostanou do ruky auta za mnoho milionů, se kterými spěchají k zásahu pod zapnutým majákem a ve stresu. Potřebují hodně věcí nacvičit,“ vysvětluje ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Později se prý přidají i řidiči dalších vozů.

Tříletý program vyjde finančně zhruba na 90 milionů korun. V plném rozsahu je hrazen z Fondu zábrany škod, jež spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Pojišťovny do něj ročně přispívají celkovou částkou kolem 600 milionů. Z něj například putují příspěvky na nákup nových vozů a techniky pro policisty, hasiče a záchranáře, na nové technologie operačních a informačních středisek nebo na speciální preventivní a výcvikové programy.

„Toto je typický příklad toho, co by měl tento fond podporovat - aby se na silnicích stávalo méně škod a zásah složek integrovaného záchranného systému byl rychlejší,“ pravil ředitel ČKP Jan Matoušek.

V motoru chrčelo a z výfuku se kouřilo

Všichni účastníci výcvikových kurzů absolvují zhruba hodinovou teoretickou přednášku. Sedm hodin pak stráví za volantem na některém ze šesti českých polygonů. „Mnoho se toho učíme na policejních školách. Ale jsou věci, které jinde než na polygonu natrénovat nejdou. Třeba aquaplaning,“ zmínil Tuhý.

Například k natrénování úhybného manévru před nenadálou překážkou na polygonu slouží smyková deska a náhodně se objevující vodotrysky. „Každý další průjezd stanoviště je pro řidiče jiný. Učí se tu vyhýbacím manévrům,“ popisuje majitel jihlavského polygonu Antonín Musil.

Na dalším stanovišti se pak například cvičí průjezd ostrou zatáčkou na kluzké vozovce, do kopce i z kopce. „Z kopce je to pro řidiče mnohem zrádnější. Více se bojí, auto klouže a on jede dolů,“ říká Musil.

Nejvíce si policisté užili přejezd přes horizont do vodou naplněné vany. Při rychlosti až 90 kilometrů v hodině do několik centimetrů vysoké vrstvy vody doslova skočili. V ní měli co nejrychleji zabrzdit. Jedna ze starších civilních policejních octavií skok a intenzivní brzdění nevydržela, chrčelo jí v motoru, kouřilo se z výfuku a musela být odstavena.

Výcvik pro policisty začal už zhruba před měsícem. Ke dnešnímu dni ho dokončily necelé tři tisíce z nich. „Zprvu se k tomu policisté stavěli rezervovaně. Ale praktické jízdy, nácviky a ukázky všichni hodnotí velice kladně. Líbí se jim, baví je a hlavně se spoustu věcí naučí,“ podotkl policejní prezident.

První fáze výcvikového programu bude trvat tři roky. Na polygonech v Jihlavě, Ostravě, Sosnové, Příbrami, Vysokém Mýtě a v Mostě se odbude vždy ve třech jarních a třech podzimních měsících. Konat se nebudou na sněhu, ani v době letních dovolených.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz