Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Tisíce policistů a hasičů pilují na polygonu jízdu služebním autem

  14:51aktualizováno  14:51
Vyhnout se překážce, zvládnout smyk na úzké silnici, projet rychle ostrou zatáčkou po kluzké vozovce nebo na ní co nejrychleji zastavit. To vše nyní pilují při výcviku v Jihlavě tisíce policistů a hasičů.

„Množí se újezdy řidičů, jejich pronásledování, objevuje se nová technika a houstne provoz. Při tom cítíme v jednotlivých sborech rezervy. Proto jsme sestavili výcvikový program pro nováčky i stávající řidiče,“ uvedl ve středu v Jihlavě policejní prezident Tomáš Tuhý.

Projekt je obrovský. Během tří let na šesti polygonech v celé republice projde speciálním řidičským výcvikem přes 19 tisíc policistů a pět a půl tisíc hasičů.

„V první řadě půjde o všechny uniformované policisty, kteří řídí služební vozy,“ konstatoval Tuhý.

Fotogalerie

Podle něj se dostane na každého uniformovaného policistu, který řídí auto s majáky, ze všech policejních útvarů v republice. Od dopravní policie přes běžnou pořádkovou až třeba po cizineckou, od služeben v malých městech až po celorepublikové útvary. V další fázi programu přijdou na řadu i civilní zaměstnanci.

Hasiči zacílí zejména na strojníky a řidiče nákladních a zásahových vozidel. „Přicházejí k nám mladí kluci. Jsou nevyježdění a najednou dostanou do ruky auta za mnoho milionů, se kterými spěchají k zásahu pod zapnutým majákem a ve stresu. Potřebují hodně věcí nacvičit,“ vysvětluje ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Později se prý přidají i řidiči dalších vozů.

Tříletý program vyjde finančně zhruba na 90 milionů korun. V plném rozsahu je hrazen z Fondu zábrany škod, jež spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Pojišťovny do něj ročně přispívají celkovou částkou kolem 600 milionů. Z něj například putují příspěvky na nákup nových vozů a techniky pro policisty, hasiče a záchranáře, na nové technologie operačních a informačních středisek nebo na speciální preventivní a výcvikové programy.

„Toto je typický příklad toho, co by měl tento fond podporovat - aby se na silnicích stávalo méně škod a zásah složek integrovaného záchranného systému byl rychlejší,“ pravil ředitel ČKP Jan Matoušek.

V motoru chrčelo a z výfuku se kouřilo

Všichni účastníci výcvikových kurzů absolvují zhruba hodinovou teoretickou přednášku. Sedm hodin pak stráví za volantem na některém ze šesti českých polygonů. „Mnoho se toho učíme na policejních školách. Ale jsou věci, které jinde než na polygonu natrénovat nejdou. Třeba aquaplaning,“ zmínil Tuhý.

Například k natrénování úhybného manévru před nenadálou překážkou na polygonu slouží smyková deska a náhodně se objevující vodotrysky. „Každý další průjezd stanoviště je pro řidiče jiný. Učí se tu vyhýbacím manévrům,“ popisuje majitel jihlavského polygonu Antonín Musil.

Na dalším stanovišti se pak například cvičí průjezd ostrou zatáčkou na kluzké vozovce, do kopce i z kopce. „Z kopce je to pro řidiče mnohem zrádnější. Více se bojí, auto klouže a on jede dolů,“ říká Musil.

Nejvíce si policisté užili přejezd přes horizont do vodou naplněné vany. Při rychlosti až 90 kilometrů v hodině do několik centimetrů vysoké vrstvy vody doslova skočili. V ní měli co nejrychleji zabrzdit. Jedna ze starších civilních policejních octavií skok a intenzivní brzdění nevydržela, chrčelo jí v motoru, kouřilo se z výfuku a musela být odstavena.

Výcvik pro policisty začal už zhruba před měsícem. Ke dnešnímu dni ho dokončily necelé tři tisíce z nich. „Zprvu se k tomu policisté stavěli rezervovaně. Ale praktické jízdy, nácviky a ukázky všichni hodnotí velice kladně. Líbí se jim, baví je a hlavně se spoustu věcí naučí,“ podotkl policejní prezident.

První fáze výcvikového programu bude trvat tři roky. Na polygonech v Jihlavě, Ostravě, Sosnové, Příbrami, Vysokém Mýtě a v Mostě se odbude vždy ve třech jarních a třech podzimních měsících. Konat se nebudou na sněhu, ani v době letních dovolených.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz