Na jihlavské radnici to vře, politici hledají recept na rozhádanost

  10:22aktualizováno  10:22
Žádné volby na radnici na dohled, politici v Jihlavě přesto ve středu debatovali o tom, kdo bude dál ve vedení města a zda z něj někdo nevypadne. A důležité slovo teď bude mít nový muž v zastupitelstvu, podnikatel Miroslav Tomanec.

Na jihlavské radnici to v poslední době hodně vře. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

V zasedací místnosti jihlavských radních to ve středu odpoledne chvílemi dost jiskřilo. Politici ve vedení města si vyříkávali, jak by radnice měla fungovat dál. Jde o to, jak se vymanit z období rozhádanosti a stagnace, kdy se v Jihlavě nedaří většinově schvalovat takové velké projekty jako územní plán nebo rekonstrukci Horáckého zimního stadionu. Zasekl se také plán modernizace letiště, ten ale na rozdíl od dvou předchozích věcí není v koaliční smlouvě. A o tuto smlouvu teď jde.

Pod ní totiž zatím chybí podpis nového zastupitele, podnikatele Miroslava Tomance (Forum Jihlava). Ten v červnu nahradil v jihlavském zastupitelstvu někdejšího státního zástupce Arifa Salichova, jenž odstoupil ze zdravotních důvodů.

„Klademe si za podmínku, aby se vyjasnilo postavení pana Tomance,“ potvrdil po středečním dvouhodinovém jednání primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) i zástupci dalších koaličních stran.

Tomanec se má na radnici dostavit během čtvrtka. „Budu si o koaliční smlouvě chtít s koaličními partnery promluvit. Odmítám ultimáta - podepiš, nebo běž! Chci jednat. Problémem nejsme my v koalici, jak nám neustále podsouvají. Problém je, že ve skutečnosti odmítají věcně diskutovat,“ poznamenal Tomanec. Muž, jenž mimo jiné ve městě provozuje Radniční restauraci, minipivovar, kavárnu či vinárnu, se právě vracel do Jihlavy ze služební cesty.

Stávající koaliční smlouva není podle něj napsaná dobře. „Je příliš obecná v jednotlivých článcích a každý z koaličních partnerů si ji vykládá jinak. A tohle je ideální příležitost k tomu, jednotlivé body probrat,“ vysvětlil nový zastupitel.

Také poukázal na příklady, kdy investice města nepodpořili zastupitelé jiných uskupení než Forum Jihlava. „Například hlavním odpůrcem letiště je lidovec Kalina, vyrovnání s minority shodili sociální demokraté. Odpůrci současné verze modernizace stávajícího zimního stadionu jsou pánové Beke z ODS a Laštovička od lidovců,“ řekl Tomanec.

Lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina upozorňuje na jinou věc: že bez Tomancova podpisu považuje koaliční smlouvu za neplatnou. „Právě tenhle problém musíme řešit,“ prohlásil.

Slabé místo: jak dojít k dohodě?

Zároveň připouští diskusi o možných změnách v textu, pokud se nový zastupitel připojí ke koalici.

A jestliže se tak nestane? Tak je víc variant: kupříkladu koalice jen s dvaceti hlasy místo jednadvaceti, tedy bez Tomance. „A pokud by tato možnost nebyla, tak se otvírá alternativa sestavit jakoukoli jinou koalici,“ uvedl Jaromír Kalina.

Podobně se vyjádřil také Jaroslav Vymazal, jenž je ve vedení města za ODS. „Nemáme důvod na té koalici nic měnit. Jsme ochotni pokračovat. Pokud se tedy budou dodržovat všechny dohody. Pak to může být funkční,“ sdělil.

Primátor Jihlavy Chloupek poukázal na slabé místo současné koaliční smlouvy. „Nestanoví pravidla v případě, kdy nedochází v koalici k dohodě. Máme tam jen řečeno, že budeme hledat kompromis, pokud se nedokážeme dohodnout. Tato pravidla, pokud by stávající koalice měla dál fungovat, si musíme nastavit. A musí být záruka, že budou všemi zastupiteli v koalici respektována. Pokud tomu tak není, tak to nemůže fungovat zejména v zastupitelstvu,“ dodal Chloupek.

Nejsilnější opoziční stranou v Jihlavě je hnutí ANO. „Neformální diskuse o naší účasti v koalici se vedou už rok. Není to tedy nereálné, ale poslední usnesení místní organizace z doby, kdy jsme se o téhle možnosti bavili, je takové, že do říjnových krajských voleb bychom se ničeho takového neúčastnili,“ vyjádřila se zastupitelka Jana Mayerová.

Podle ní aktuální stav především neprospívá městu. „Z toho pohledu by samozřejmě bylo lepší, kdyby se koalice dala dohromady. Takhle se nedá nic systémového přijmout,“ konstatovala.

„Ale pokud se skutečně rozpadne, kdokoliv nový bude mít hodně složitou pozici. Na mě osobně to totiž působí tak, že celá jihlavská politická scéna je rozhádaná a bude se těžko dávat dohromady,“ podotkla Mayerová.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Víc kamionů vedle sebe na kluzké zúžené D1. Kolaps způsobí další vánice

Kolony nákladních aut na 66. km D1 (13. prosince 2018)

Hned několik příčin měl středeční kolaps D1 kolem Humpolce. Před zimou nedokončené práce v rekonstruovaném úseku a z...

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Punč, svařák i hudba. V Jihlavě a Třebíči začínají vánoční trhy

Náměstí v Jihlavě a Třebíči dnes ožijí vánočními trhy. A pro příští dny je zde...

Lidé ve dvou největších městech na Vysočině, Jihlavě a Třebíči, se odpoledne dočkají na náměstích vánočních trhů. V...

Najdete na iDNES.cz