Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jihlavské radnici to vře, politici hledají recept na rozhádanost

  10:22aktualizováno  10:22
Žádné volby na radnici na dohled, politici v Jihlavě přesto ve středu debatovali o tom, kdo bude dál ve vedení města a zda z něj někdo nevypadne. A důležité slovo teď bude mít nový muž v zastupitelstvu, podnikatel Miroslav Tomanec.

Na jihlavské radnici to v poslední době hodně vře. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

V zasedací místnosti jihlavských radních to ve středu odpoledne chvílemi dost jiskřilo. Politici ve vedení města si vyříkávali, jak by radnice měla fungovat dál. Jde o to, jak se vymanit z období rozhádanosti a stagnace, kdy se v Jihlavě nedaří většinově schvalovat takové velké projekty jako územní plán nebo rekonstrukci Horáckého zimního stadionu. Zasekl se také plán modernizace letiště, ten ale na rozdíl od dvou předchozích věcí není v koaliční smlouvě. A o tuto smlouvu teď jde.

Pod ní totiž zatím chybí podpis nového zastupitele, podnikatele Miroslava Tomance (Forum Jihlava). Ten v červnu nahradil v jihlavském zastupitelstvu někdejšího státního zástupce Arifa Salichova, jenž odstoupil ze zdravotních důvodů.

„Klademe si za podmínku, aby se vyjasnilo postavení pana Tomance,“ potvrdil po středečním dvouhodinovém jednání primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) i zástupci dalších koaličních stran.

Tomanec se má na radnici dostavit během čtvrtka. „Budu si o koaliční smlouvě chtít s koaličními partnery promluvit. Odmítám ultimáta - podepiš, nebo běž! Chci jednat. Problémem nejsme my v koalici, jak nám neustále podsouvají. Problém je, že ve skutečnosti odmítají věcně diskutovat,“ poznamenal Tomanec. Muž, jenž mimo jiné ve městě provozuje Radniční restauraci, minipivovar, kavárnu či vinárnu, se právě vracel do Jihlavy ze služební cesty.

Stávající koaliční smlouva není podle něj napsaná dobře. „Je příliš obecná v jednotlivých článcích a každý z koaličních partnerů si ji vykládá jinak. A tohle je ideální příležitost k tomu, jednotlivé body probrat,“ vysvětlil nový zastupitel.

Také poukázal na příklady, kdy investice města nepodpořili zastupitelé jiných uskupení než Forum Jihlava. „Například hlavním odpůrcem letiště je lidovec Kalina, vyrovnání s minority shodili sociální demokraté. Odpůrci současné verze modernizace stávajícího zimního stadionu jsou pánové Beke z ODS a Laštovička od lidovců,“ řekl Tomanec.

Lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina upozorňuje na jinou věc: že bez Tomancova podpisu považuje koaliční smlouvu za neplatnou. „Právě tenhle problém musíme řešit,“ prohlásil.

Slabé místo: jak dojít k dohodě?

Zároveň připouští diskusi o možných změnách v textu, pokud se nový zastupitel připojí ke koalici.

A jestliže se tak nestane? Tak je víc variant: kupříkladu koalice jen s dvaceti hlasy místo jednadvaceti, tedy bez Tomance. „A pokud by tato možnost nebyla, tak se otvírá alternativa sestavit jakoukoli jinou koalici,“ uvedl Jaromír Kalina.

Podobně se vyjádřil také Jaroslav Vymazal, jenž je ve vedení města za ODS. „Nemáme důvod na té koalici nic měnit. Jsme ochotni pokračovat. Pokud se tedy budou dodržovat všechny dohody. Pak to může být funkční,“ sdělil.

Primátor Jihlavy Chloupek poukázal na slabé místo současné koaliční smlouvy. „Nestanoví pravidla v případě, kdy nedochází v koalici k dohodě. Máme tam jen řečeno, že budeme hledat kompromis, pokud se nedokážeme dohodnout. Tato pravidla, pokud by stávající koalice měla dál fungovat, si musíme nastavit. A musí být záruka, že budou všemi zastupiteli v koalici respektována. Pokud tomu tak není, tak to nemůže fungovat zejména v zastupitelstvu,“ dodal Chloupek.

Nejsilnější opoziční stranou v Jihlavě je hnutí ANO. „Neformální diskuse o naší účasti v koalici se vedou už rok. Není to tedy nereálné, ale poslední usnesení místní organizace z doby, kdy jsme se o téhle možnosti bavili, je takové, že do říjnových krajských voleb bychom se ničeho takového neúčastnili,“ vyjádřila se zastupitelka Jana Mayerová.

Podle ní aktuální stav především neprospívá městu. „Z toho pohledu by samozřejmě bylo lepší, kdyby se koalice dala dohromady. Takhle se nedá nic systémového přijmout,“ konstatovala.

„Ale pokud se skutečně rozpadne, kdokoliv nový bude mít hodně složitou pozici. Na mě osobně to totiž působí tak, že celá jihlavská politická scéna je rozhádaná a bude se těžko dávat dohromady,“ podotkla Mayerová.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz