V nové expozici ledečského hradu je okolo 150 hodin. Muzeum se ale bude dále...

V nové expozici ledečského hradu je okolo 150 hodin. Muzeum se ale bude dále rozrůstat. Ambicí kastelána Luďka Šímy (na snímku) je stát se jedním z největších muzeí svého druhu v republice. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Hrad v Ledči otevírá muzeum cenných hodin. Tikot tu bude znít 20 let

  • 0
Hrad v Ledči nad Sázavou nabídne od čtvrtka svým návštěvníkům jednu zcela novou atrakci. Ve čtyřech zrekonstruovaných místnostech jeho správa zřídila novou stálou expozici historických hodin. Zájemci uvidí skvosty nevyčíslitelné hodnoty. Expozice se navíc bude i nadále rozrůstat.

„Jsme teprve na začátku, máme tu kolem sto padesáti sloupových, nástěnných i drobných stolních hodin,“ odhaduje kastelán hradu Luděk Šíma.

Cifra 150 je ovšem jediné číslo, které kastelán v souvislosti s exponáty zmíní. Jakou mají hodnotu, raději neprozradí. „Jsou to opravdu velice cenné kusy. S čísly však v tomto smyslu nechci příliš operovat,“ omlouvá se. O hodnotě sbírky svědčí i spousta elektronických čidel v místnostech.

Ledečský hrad expozici vybudoval ve čtyřech místnostech jižního křídla. Ve dvou restaurátoři našli a obnovili malby z období renesance. Zbylé dvě místnosti pak stylizovali původní šablonovou výmalbou do podoby z 19. století.

Všechny prostory pak zaplnily nejrůznější hodiny a hodinové strojky. Nejstarší pochází z období renesance, mnohé byly vyrobeny ještě před rokem 1580. Další jsou o něco novější.

Mezi nimi je schován i jeden téměř současný výrobek - takzvaný regulátor. „Je starý jen pět let, ale od historických kusů je k nerozeznání. Navíc je absolutně přesný, přitom se natahuje jen jednou za rok,“ ukazuje Šíma na vysoké sloupové hodiny u okna první místnosti.

Expozice se ještě letos rozšíří. Přibýt by mohla hodinářská dílna

Ještě v letošním roce začne kastelán pracovat na rozšíření muzea. Vystěhovat chce svou kancelář a další zázemí a na jejich místě zřídí další dvě až tři muzejní místnosti.

V nich by mohla být další část jedinečné sbírky, ale třeba i replika starobylé hodinářské dílny nebo místo pro větší hodinové stroje, které se používaly například u věžních hodin.

„Máme ambice být v první desítce expozic co do počtu exponátů a cennosti sbírky v celé republice,“ netají se velkými plány kastelán.

O přesné podobě místností a jejich nejvhodnějším využití se bude bavit s restaurátory. Ti rozhodnou, jakým směrem by se hrad mohl vydat.

Kurátor shromáždil strojky z několika českých sbírek

Žádné hodiny, které hrad nyní vystavuje, mu přímo nepatří. Všechny jsou dlouhodobě pronajaté. Kurátorovi výstavy se je podařilo shromáždit z několika různých českých sbírek. Podle Šímy by měly hodiny na hradě vydržet minimálně 20 let.

Na hradě dále pokračují opravy vstupního kamenného mostu pocházejícího z roku 1838 (více čtěte zde). Dělníci pracují na obnově spodku mostu, práce neomezují vstup návštěvníkům. Oprava potrvá dva roky. Celkové náklady dosáhnou přibližně pěti milionů korun. Pro letošek má správa hradu na tuto akcí slíbenou dotaci z ministerstva kultury a od kraje.

Původně gotický hrad v Ledči nad Sázavou prošel několika stavebními úpravami, v roce 1879 ho poškodil požár. Záchranné práce začaly v roce 2000, kdy dominantu města ze tří čtvrtin převzala radnice. Zbývající díl má ledečská firma Kovofiniš. Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách.