Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden fotbalových kotrmelců v Brodě pokračuje. Rezignovali už i trenéři

  15:21aktualizováno  15:21
Fotbal v Havlíčkově Brodě prožívá hodně hektické dny. Po rezignaci předsedy klubu FC Slovan Ondřeje Pavlase a rady spolku se v pátek rozhodli okamžitě skončit také téměř všichni trenéři. Důvodem je nespokojenost s dotační politikou města.

Takhle se v létě roku 2014 radovali havlíčkobrodští fotbalisté z postupu do divize. Teď ovšem hrozí, že fotbalový klub z města úplně zmizí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Havlíčkobrodský fotbalový klub dlouhodobě poukazuje na nerovný přístup při rozdělování dotací mezi různé subjekty ve městě. Argumentuje přitom například nedávno schválenou finanční podporou pro místní hokejisty.

Zatímco Bruslařskému klubu odsouhlasila radnice dvouletou smlouvu na čtyři miliony korun za každý rok, fotbalu původně přislíbených 1,85 milionu stáhla o 150 tisíc korun. Navíc za rok si budou muset fotbalisté podat žádost znovu.

„V tuhle chvíli nejde ani tak o samotné peníze, ale o rozdíly, které radnice dělá,“ říká hlavní kouč divizního A-týmu Richard Zeman, který od kolegů dostal mandát jednat za klub.

Jako jeden z mála totiž ve své trenérské funkci zůstal. „Já jako trenér áčka to mám nastaveno jinak. Jsem domluvený na podmínkách, které jsou od začátku ve smlouvě. To ale neznamená, že bych ostatní nepodporoval. Naopak, naprosto chápu pohnutky všech dobrovolníků v klubu, kteří to všechno dělají v podstatě zadarmo,“ upozorňuje.

Volání o spravedlnost

Informace o rezignaci většiny trenérů se objevila na klubových stránkách v pátek ráno. „Trenéři nevidí možnosti, jak klub za stávajících podmínek ufinancovat. V novém výboru tedy nikdo z nich být nechce,“ píše se v prohlášení.

Do valné hromady, která se má konat někdy v druhé polovině ledna a na níž by mělo být zvoleno nové vedení, nebude klub vyvíjet absolutně žádnou činnost. To znamená, že se ruší také veškeré tréninky a turnaje dětí.

„Je to prosté volání o spravedlnost,“ vysvětluje Zeman. „A nejde jenom o rozdíl mezi fotbalem a hokejem. Mně se na tom všem nelíbí hlavně to, že na jedné straně zastupitelé odsouhlasí další pokračování výherních automatů ve městě, pro které zvednou ruce i ředitelé škol, a na straně druhé odbývají amatérský sport pro děti,“ zlobí se.

Na hromadné rezignace ve fotbalovém klubu vedení Havlíčkova Brodu okamžitě zareagovalo. „Nadále deklarujeme svůj zájem na co nejlepší fungování fotbalového klubu FC Slovan v našem městě. Zpráva o rezignaci nás mrzí. Velmi si vážíme dobrovolné a nezištné práce všech trenérů, vedoucích družstev i vedení celého klubu,“ píše se mimo jiné v prohlášení.

Rozhodne lednová valná hromada

A nechybí pochopitelně ani reakce na výtku o rozdělování peněz. „Zastupitelstvo města dne 14. prosince 2015 schválilo finanční dotaci pro FC Slovan na příští rok ve výši 1,7 milionu korun, což je o 490 tisíc více než v roce letošním. Jedná se procentuálně i v absolutní částce o jedno z nejvyšších meziročních navýšení mezi desítkami žadatelů o dotace z městského rozpočtu,“ poukazuje město.

Každopádně aktuálně to s budoucností fotbalu v Havlíčkově Brodě nevypadá příliš dobře. A pokud se v lednu nepodaří zvolit nové vedení klubu, bude valnou hromadou zrušen.

V kontextu s tím tak zní skoro až ironicky dodatek z prohlášení městského úřadu. „V novém roce přejeme všem mládežnickým družstvům i týmu dospělých ty nejlepší sportovní výsledky a spoustu nadšených fanoušků.“
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Najdete na iDNES.cz