Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden fotbalových kotrmelců v Brodě pokračuje. Rezignovali už i trenéři

  15:21aktualizováno  15:21
Fotbal v Havlíčkově Brodě prožívá hodně hektické dny. Po rezignaci předsedy klubu FC Slovan Ondřeje Pavlase a rady spolku se v pátek rozhodli okamžitě skončit také téměř všichni trenéři. Důvodem je nespokojenost s dotační politikou města.

Takhle se v létě roku 2014 radovali havlíčkobrodští fotbalisté z postupu do divize. Teď ovšem hrozí, že fotbalový klub z města úplně zmizí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Havlíčkobrodský fotbalový klub dlouhodobě poukazuje na nerovný přístup při rozdělování dotací mezi různé subjekty ve městě. Argumentuje přitom například nedávno schválenou finanční podporou pro místní hokejisty.

Zatímco Bruslařskému klubu odsouhlasila radnice dvouletou smlouvu na čtyři miliony korun za každý rok, fotbalu původně přislíbených 1,85 milionu stáhla o 150 tisíc korun. Navíc za rok si budou muset fotbalisté podat žádost znovu.

„V tuhle chvíli nejde ani tak o samotné peníze, ale o rozdíly, které radnice dělá,“ říká hlavní kouč divizního A-týmu Richard Zeman, který od kolegů dostal mandát jednat za klub.

Jako jeden z mála totiž ve své trenérské funkci zůstal. „Já jako trenér áčka to mám nastaveno jinak. Jsem domluvený na podmínkách, které jsou od začátku ve smlouvě. To ale neznamená, že bych ostatní nepodporoval. Naopak, naprosto chápu pohnutky všech dobrovolníků v klubu, kteří to všechno dělají v podstatě zadarmo,“ upozorňuje.

Volání o spravedlnost

Informace o rezignaci většiny trenérů se objevila na klubových stránkách v pátek ráno. „Trenéři nevidí možnosti, jak klub za stávajících podmínek ufinancovat. V novém výboru tedy nikdo z nich být nechce,“ píše se v prohlášení.

Do valné hromady, která se má konat někdy v druhé polovině ledna a na níž by mělo být zvoleno nové vedení, nebude klub vyvíjet absolutně žádnou činnost. To znamená, že se ruší také veškeré tréninky a turnaje dětí.

„Je to prosté volání o spravedlnost,“ vysvětluje Zeman. „A nejde jenom o rozdíl mezi fotbalem a hokejem. Mně se na tom všem nelíbí hlavně to, že na jedné straně zastupitelé odsouhlasí další pokračování výherních automatů ve městě, pro které zvednou ruce i ředitelé škol, a na straně druhé odbývají amatérský sport pro děti,“ zlobí se.

Na hromadné rezignace ve fotbalovém klubu vedení Havlíčkova Brodu okamžitě zareagovalo. „Nadále deklarujeme svůj zájem na co nejlepší fungování fotbalového klubu FC Slovan v našem městě. Zpráva o rezignaci nás mrzí. Velmi si vážíme dobrovolné a nezištné práce všech trenérů, vedoucích družstev i vedení celého klubu,“ píše se mimo jiné v prohlášení.

Rozhodne lednová valná hromada

A nechybí pochopitelně ani reakce na výtku o rozdělování peněz. „Zastupitelstvo města dne 14. prosince 2015 schválilo finanční dotaci pro FC Slovan na příští rok ve výši 1,7 milionu korun, což je o 490 tisíc více než v roce letošním. Jedná se procentuálně i v absolutní částce o jedno z nejvyšších meziročních navýšení mezi desítkami žadatelů o dotace z městského rozpočtu,“ poukazuje město.

Každopádně aktuálně to s budoucností fotbalu v Havlíčkově Brodě nevypadá příliš dobře. A pokud se v lednu nepodaří zvolit nové vedení klubu, bude valnou hromadou zrušen.

V kontextu s tím tak zní skoro až ironicky dodatek z prohlášení městského úřadu. „V novém roce přejeme všem mládežnickým družstvům i týmu dospělých ty nejlepší sportovní výsledky a spoustu nadšených fanoušků.“Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Najdete na iDNES.cz