Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Dalešice po suchu míří loď Horácko. Bude jí patřit příští sezona

  12:55aktualizováno  12:55
Nová sezona lodní dopravy na Dalešické přehradě se odehraje na palubě lodě Horácko. Tu bude na hladině nádrže provozovat také nová společnost - Aikon. Výletní loď Vysočina tak vody řeky Jihlavy opustí.

Na Nový rok na Dalešické přehradě vypluje nová loď Horácko (na snímku). Smlouvu v Koněšíně 1. listopadu 2011 podepsala předsedkyně mikroregionu Horácko Hana Žáková s Milanem Jahodou (vlevo) a Miroslavem Štumpou ze společnosti Aikon, která bude v příští sezoně lodní dopravu provozovat. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loď Vysočina končí, vystřídá ji Horácko. "Poslední říjnový den vyúčtoval na koněšínské radnici zástupce dosavadního provozovatele lodní dopravy náležitosti letošní sezony s mikroregionem Horácko. Hned první listopadový den jsme se pustili do přípravy nové sezony, kdy se na přehradě objeví jiná loď s novým provozovatelem," potvrdila předsedkyně mikroregionu Hana Žáková.

Otázky nové sezony probrala Žáková s Milanem Jahodou a Miroslavem Štumpou ze společnosti Aikon, která bude příští rok lodní dopravu na Dalešické přehradě provozovat.

Připravoval se jízdní řád, podepisovaly smlouvy k pronájmu přístavišť a další potřebné dokumenty. "Loď na přehradu dovezeme nejpozději do poloviny listopadu. Teď upřesňujeme s dopravcem trasu. Loď, která byla v roce 2009 dovezena z Rakouska, plula pak po Labi. Na speciálním návěsu se po silnici dopraví do Dalešic z Chvaletic nebo z Lovosic," informoval Jahoda.

Nízkoponorová loď byla vyrobena v loděnici Kornerburg AG, ponor lodi je pouhých 65 centimetrů. Na palubu se vejde celkem 115 osob, tři desítky z nich si mohou krásy Dalešické přehrady prohlížet z horní otevřené paluby.

V zadní části lodi je salon s barem pro padesát lidí, 35 míst k sezení je pak v přední kryté části. Loď "Horácko" je dvacet dva metry dlouhá a čtyři a půl metru široká. Loď bude nekuřácká a v provozu má být po celý rok.

První plavba na Nový rok

"Začneme prakticky hned v lednu, protože břehy Dalešické přehrady jsou zajímavé ve všech ročních obdobích, tedy i když jsou zasněžené," řekl Jahoda.

Pokud se nepřihodí nic mimořádného při přepravě lodi, stihnou se drobné kosmetické úpravy tak, aby mohla už od ledna do dubna plout každý víkend. "Vyplout bychom chtěli hned na Nový rok," řekl Štumpa, pro kterého není provoz lodní dopravy v Dalešicích novinkou.

Právě jeho iniciativa sem přivedla před pěti lety i první loď Vysočina, od jejího provozovatele však později odešel jinam.

Slavnostní zahájení hlavní sezony je plánováno na 22. dubna a pro zájemce připravují i některé speciality. Chystají se například "vajíčkové" plavby na Velikonoce, akce k MDŽ, za vysvědčení a podobně.

"Máme nachystanou také zajímavou plavbu, při které dojde k přepadení piráty, nápadů je hodně, ale nechci je předem zveřejňovat. Ovlivnit je mohou i samotní cestující, přizpůsobíme se jejich zájmu," doplnil Jahoda.

Vyhlídkové plavby na zakázaná místa

Loď Vysočina vozí po Dalešické přehradě turisty (7.5. 2011)

Loď Vysočina

Kromě pravidelných linek mezi přístavišti v Kramolíně a Koněšíně se počítá i s vyhlídkovými plavbami pod Wilsonovu skálu, ale také s dalšími okruhy po jezeře, které loď díky menšímu ponoru může absolvovat.

Pokud jde o loď Vysočina, která na vlnách Dalešické přehrady dosud jezdila, ta by měla vody řeky Jihlavy opustit. Podle informace jejího provozovatele o ni má několik lidí zájem, ale s ohledem na probíhající jednání nechtěl věc příliš rozvádět.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Novou střechu má mít stadion v Jihlavě za rok, do hry se vrací nová hala

Bezproblémový provoz Horáckého zimního stadionu v Jihlavě vyžaduje další...

Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili koncepci oprav Horáckého zimního stadionu. Vypracovala ji společnost Invin. Podle ní...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz