Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My pojedeme, vzkázala Vysočina stávkujícím řidičům v zemi

  12:34aktualizováno  13:55
V pondělí 13. června pojede hromadná doprava na Vysočině podle jízdních řádů. Tamní odboráři totiž žádné výraznější protesty nechystají. Ke stávce se připojí jen symbolicky, budou jen vyvěšovat materiály o stávce.

Řidiči v Jihlavě v pondělí 13. června 2011 stávkovat nebudou. Své kolegy podpoří jen symbolicky (ilustrační snímek). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V autobuse a trolejbusech jihlavského Dopravního podniku se objeví letáčky a jejich řidiči budou ozdobeni stužkami. "Řidiči se ke stávce připojí formou, která nebude znamenat, že nebudou jezdit. Veškeré linky pojedou podle platných jízdních řádů," ujistil ředitel Josef Vilím. Konání odborářů ve velkých městech, kde bude zastavena doprava, nechtěl komentovat.

Odboráři na Vysočině podpoří své kolegy jen symbolickým aktem. "Aktivně se účastnit nebudeme. Připojíme se vyvěšováním materiálů o stávce, na kterých se stávkující omlouvají za případné problémy a nepříjemnosti," popsal předseda odborového svazu dopravy společnosti ZDAR Pavel Kupka.

Podle Kupky řidiči ve firmě stávkovali už před dvěma lety na dvě hodiny, nyní se ovšem rozhodli prozatím vyčkat. "Uvidíme, jak vláda bude reagovat na pondělní protest a podle toho zvážíme, zda se případně k dalším protestům připojíme," dodal Kupka.

Vlastislav Čejka, předseda odborů technických služeb, které zajišťují MHD v Havlíčkově Brodě, ke stávce poznamenal. "Takové věci se musí dělat ve velkých městech. U nás by to nemělo žádný význam, jen bychom naštvali cestující," řekl.

Ani největší dopravce v kraji nebude muset hledat za volanty náhradu za stávkující řidiče. "Podle informací, které jsem získal od ředitelů jednotlivých dceřiných společností koncernu Icom Transport, by nemělo dojít k žádným výrazným protestům a stávkám. V rámci koncernu u jednotlivých společností je několik různých odborových organizací. Jediní, kdo se chtějí připojit k protestům, je svaz z ČSAD Ústí nad Orlicí, který pouze vylepí informace o podpoře na svá vozidla. Na Vysočině se žádná akce nechystá," uvedl Petr Palovčík, mluvčí společnosti Icom Transport.

Také na Třebíčsku neprojevili řidiči zájem o to, že by se ke stávce připojili. "Ze strany řidičů ani členů odborů nebyl žádný signál o zapojení do stávky. Problém se týká spíše dopravních podniků, kde stávkují proto, že jim berou jejich jízdní výhody. Cítíme s nima, ale že bychom přestali vozit lidi do škol a do práce a nenastoupili do práce, to ne. My pojedeme," uvedl předseda odborů třebíčské společnosti Trado, která zajišťuje MHD ve městě a patří pod Icom Transport Jihlava, Miroslav Špaček.

Vlaky budou mít zpoždění

Dopravu na Vysočině ovšem značně poznamená pondělní stávka na železnici. "Ať už odhlásí odbory konec stávky na čtvrtou, na pátou, dopad stávky bude po celý den. Vlaky budou mít zpoždění a cestující by s tím měli počítat, nebo využít k dopravě osobní auto. Zajistit náhradní autobusovou dopravu pro takový rozsah je nereálné, v celé republice vypravujeme přes sedm tisíc spojů," uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

O tom, že vlaky v kraji nepojedou, se náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl dozvěděl z médií. "Žádnou oficiální informaci o tom, že vlaky nepojedou, nemám. Předpokládám, České dráhy jako náš smluvní dopravce si spoje zajistí kupříkladu náhradní autobusovou dopravou," uvedl Joukl.

Kraj žádné kroky kvůli stávce podnikat nebude. "Není to v naší kompetenci a nikdo by nám to nezaplatil," vysvětlil Joukl a zdůraznil, že pokud ČD nezajistí spoje, bude po kraj po drahách požadovat kompenzaci. "Případné další škody," upozornil Joukl.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Střecha odlétla jako skořápka, vzpomíná na bombu veterán z Afghánistánu

Ivan Vorel pracuje jako technik na náměšťském letišti. Jeho kolegové považují...

Čeští vojáci se zúčastní pochodu válečných veteránů Remembrance Sunday v Londýně. Jedním z nich bude Ivan Vorel z...

Dalešická elektrárna funguje 40 let. Na plný výkon se dostane do minuty

Přečerpávací vodní elektrárna v Dalešicích.

Vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku si připomíná 40 let provozu. Vznikala jako zásobárna technické vody pro...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz