Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

My pojedeme, vzkázala Vysočina stávkujícím řidičům v zemi

  12:34aktualizováno  13:55
V pondělí 13. června pojede hromadná doprava na Vysočině podle jízdních řádů. Tamní odboráři totiž žádné výraznější protesty nechystají. Ke stávce se připojí jen symbolicky, budou jen vyvěšovat materiály o stávce.

Řidiči v Jihlavě v pondělí 13. června 2011 stávkovat nebudou. Své kolegy podpoří jen symbolicky (ilustrační snímek). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V autobuse a trolejbusech jihlavského Dopravního podniku se objeví letáčky a jejich řidiči budou ozdobeni stužkami. "Řidiči se ke stávce připojí formou, která nebude znamenat, že nebudou jezdit. Veškeré linky pojedou podle platných jízdních řádů," ujistil ředitel Josef Vilím. Konání odborářů ve velkých městech, kde bude zastavena doprava, nechtěl komentovat.

Odboráři na Vysočině podpoří své kolegy jen symbolickým aktem. "Aktivně se účastnit nebudeme. Připojíme se vyvěšováním materiálů o stávce, na kterých se stávkující omlouvají za případné problémy a nepříjemnosti," popsal předseda odborového svazu dopravy společnosti ZDAR Pavel Kupka.

Podle Kupky řidiči ve firmě stávkovali už před dvěma lety na dvě hodiny, nyní se ovšem rozhodli prozatím vyčkat. "Uvidíme, jak vláda bude reagovat na pondělní protest a podle toho zvážíme, zda se případně k dalším protestům připojíme," dodal Kupka.

Vlastislav Čejka, předseda odborů technických služeb, které zajišťují MHD v Havlíčkově Brodě, ke stávce poznamenal. "Takové věci se musí dělat ve velkých městech. U nás by to nemělo žádný význam, jen bychom naštvali cestující," řekl.

Ani největší dopravce v kraji nebude muset hledat za volanty náhradu za stávkující řidiče. "Podle informací, které jsem získal od ředitelů jednotlivých dceřiných společností koncernu Icom Transport, by nemělo dojít k žádným výrazným protestům a stávkám. V rámci koncernu u jednotlivých společností je několik různých odborových organizací. Jediní, kdo se chtějí připojit k protestům, je svaz z ČSAD Ústí nad Orlicí, který pouze vylepí informace o podpoře na svá vozidla. Na Vysočině se žádná akce nechystá," uvedl Petr Palovčík, mluvčí společnosti Icom Transport.

Také na Třebíčsku neprojevili řidiči zájem o to, že by se ke stávce připojili. "Ze strany řidičů ani členů odborů nebyl žádný signál o zapojení do stávky. Problém se týká spíše dopravních podniků, kde stávkují proto, že jim berou jejich jízdní výhody. Cítíme s nima, ale že bychom přestali vozit lidi do škol a do práce a nenastoupili do práce, to ne. My pojedeme," uvedl předseda odborů třebíčské společnosti Trado, která zajišťuje MHD ve městě a patří pod Icom Transport Jihlava, Miroslav Špaček.

Vlaky budou mít zpoždění

Dopravu na Vysočině ovšem značně poznamená pondělní stávka na železnici. "Ať už odhlásí odbory konec stávky na čtvrtou, na pátou, dopad stávky bude po celý den. Vlaky budou mít zpoždění a cestující by s tím měli počítat, nebo využít k dopravě osobní auto. Zajistit náhradní autobusovou dopravu pro takový rozsah je nereálné, v celé republice vypravujeme přes sedm tisíc spojů," uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

O tom, že vlaky v kraji nepojedou, se náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl dozvěděl z médií. "Žádnou oficiální informaci o tom, že vlaky nepojedou, nemám. Předpokládám, České dráhy jako náš smluvní dopravce si spoje zajistí kupříkladu náhradní autobusovou dopravou," uvedl Joukl.

Kraj žádné kroky kvůli stávce podnikat nebude. "Není to v naší kompetenci a nikdo by nám to nezaplatil," vysvětlil Joukl a zdůraznil, že pokud ČD nezajistí spoje, bude po kraj po drahách požadovat kompenzaci. "Případné další škody," upozornil Joukl.

Autoři: ,Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Koupaliště se připravují na sezonu, největší novinky chystají v Brodě

Koupaliště v Moravských Budějovicích.

Nové vany a bazény, atrakce i třeba barevná hadí skluzavka. Slunce už ukazuje svou sílu, začátek sezony letních...

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Obchodník ze Šmolov neměl na energie. S žádostí o dotaci ale neuspěl

(Ilustrační snímek)

Po vzoru Kraje Vysočina zřídí i Havlíčkův Brod dotační program určený pro provozovatele malých prodejen potravin v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz