Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letecké muzeum láká na řez motorem i hyperbarickou komoru pro piloty

  14:06aktualizováno  14:06
K letectví se od počátku pojí sexappeal mužů a žen, kteří se nebáli nasedat do letounů, i když nevěděli, zda se vrátí živí. I proto možná exponáty Leteckého muzea v Koněšíně na Třebíčsku budí neobyčejný zájem.

Přetlaková kyslíková komora, která dokázala udržet zraněného při životě, i když mu nefungoval krevní oběh. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Řadu menších exponátů muzeum nabídlo na výstavě ve starém hangáru vojenského letiště u Náměště nad Oslavou. Prošly jím za jediný den tisíce lidí. A plány provozovatelů muzea na budoucnost areálu bývalé radarové základny u Koněšína, kde nyní muzeum sídlí, jsou velkým lákadlem i do budoucna.

Na náměšťském letišti muzeum vystavilo například řez motorem vrtulníku Mi-8, ve kterém v roce 1977 tragicky zahynula Viera Husáková, druhá žena prezidenta Gustáva Husáka.

„Po havárii a jejím vyšetřování musely být na příkaz Husáka trosky vrtulníku spáleny napalmem, aby tragédii nic nepřipomínalo. Motory ale byly v solidním stavu, tak byly tajně použity k výrobě školní pomůcky. Zachovalé motory se totiž špatně sháněly, většinou jako pomůcky sloužily motory opotřebované,“ vysvětlil provozovatel muzea Zdeněk Svobodník.

Motor z vrtulníku členové muzea získali před třinácti lety od majitele, u kterého byl po desetiletí uschován.

Katapult při nehodě vystřelil pilota skrz střechu hangáru

Podle Svobodníka je exponátem svého druhu i sám starý hangár, který výstavu hostil. „Váže se k němu jiný exponát, který tu také máme: vystřelovací sedačka z bombardéru Su-7. Šlo o letoun, ze kterého nešťastným omylem technik vystřelil sedačku v tomto hangáru skrz střechu. Skončilo to tragicky,“ popsal Svobodník.

Fotogalerie

Vystřelovací sedačky jsou však obecně jednou z chloub leteckého muzea, které vlastní jejich kompletní českou vývojovou řadu.

Život měla zachraňovat hyperbarická přetlaková kyslíková komora, tubusu podobné zařízení, vystavené v hangáru ve vojenské přenosné variantě.

„Dovnitř bylo možné uložit a uzavřít vážně zraněného, třeba pilota s amputovanýma nohama. V komoře mu pod tlakem pouštěli čistý kyslík, který mu prostupoval do celého těla a dokázal tkáně udržet při životě i při nefunkčním oběhu krve až do jeho dopravení do nemocnice,“ řekl Svobodník.

„Tato technologie není sice ani dnes překonaná, ale běžně se nepoužívá,“ upozornil Svobodník.

Do začátku další sezony přivezou exponáty desítky kamionů

Vybavením, o jehož podobě má laik jen stěží představu, je radar letadla. „Vystavili jsme odkrytý radiolokátor z MiG-21. Je funkční, ale k jeho spuštění zde nejsou podmínky, produkuje mikrovlny,“ řekl Svobodník.

Lidé mohli vidět i čtyřmetrovou vrtuli největšího českého dopravního letounu L-610, kokpit prvního tuzemského proudového letadla Aero L-29 a prototyp motoru jeho nástupce Aero L-39, kterých bylo vyrobeno jen pár.

Letecké muzeum vzniklo v roce 2009 v Olomouci, kde však loni dostalo výpověď z prostor. Letos v červnu se začalo stěhovat do areálu někdejší radarové základny u Koněšína. Disponuje největší tuzemskou sbírkou letadel a leteckých exponátů.

Muzeum založil Ctibor Svobodník, který je majitelem části sbírek. K dalším vlastníkům patří například Vojenský historický ústav. V Koněšíně muzeum letos za první dva měsíce provozu navštívilo šest tisíc lidí. „V roce 2017 chceme mít minimálně deset tisíc návštěvníků,“plánuje Zdeněk Svobodník.

Muzejníci do areálu navážejí další letadla a také obrovský depozitář. „Budou to desítky kamionů. Chceme to stihnout do začátku příští sezony, kterou bychom rádi zahájili s dvojnásobkem exponátů a s krytou expozicí,“ plánuje Zdeněk Svobodník.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz