Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum plné autíček na zámku sice funguje, ale málokdo o něm ví

  11:27aktualizováno  11:27
Poněkud v utajení působí muzeum autíček na zámku v Přísece. Na silnici k obci nejsou na odbočkách žádné infotabule, silnička k zámku je často neprůjezdná, stejně jako celá Příseka.

V Přísece na Jihlavsku se otevřelo nové muzeum modelů autíček. Návštěvníci jich zde najdou asi deset tisíc, je to největší sbírka svého druhu v republice. Na snímku majitel muzea Radek Bukovský. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Majitel muzea modelů autíček v Přísece Radek Bukovský loni v říjnu při jeho otevření řekl, že očekává roční návštěvnost 70 tisíc lidí. Byl to sebevědomý odhad.

Po deseti měsících provozu muzea Bukovský přiznal: „Návštěvnost je mírně za naším očekáváním.“

Fotogalerie

Slovo mírně ale není na místě. Podle statistik provozovatele prý muzeum navštíví zatím v průměru 40 lidí denně. Tedy pětkrát méně, než byl předpoklad.

Ale Bukovský nezoufá. „Náš původní cíl ohledně dosažení hladiny návštěvnosti stále trvá. Nejsem nervózní. Věřím, že toho čísla dosáhneme, protože jsme zatím nedělali žádnou masivní propagaci,“ řekl Bukovský.

Faktem je, že okolnosti muzeu příliš nepřejí. Obec Příseka je nyní kvůli budování nového vodovodu a kanalizace neprůjezdná.

Také silnička, která na okraji Příseky vede do strmého kopce k zámečku, v němž je muzeum, je zatím často neprůjezdná. Tam totiž dělníci pokládají inženýrské sítě.

Zájemci o návštěvu muzea proto musí zaparkovat auto například na návsi pod zámečkem a zbytek dojít.

Poutač u dálnice úřad zamítl

Zda se tato okolnost podepsala na malé návštěvnosti unikátní expozice, nelze prokázat. „Jsme domluveni s obcí, že lidé mohou parkovat dole pod zámkem a vyjít nahoru. Průjezdnost silničky k zámku se mění každý den, podle toho, jak tam dělníci potřebují pracovat. Opravy okolních silnic nás bohužel zasáhly od začátku záměru až po současnost, ale není to zase tak, že by se k muzeu návštěvník nedostal. Jenom musí 200 až 300 metrů k zámečku jít,“ uvedl Bukovský.

Co potenciální návštěvníky muzea může zarazit, to je absence informačních tabulí. Malý ukazatel se šipkou najdou sice v Přísece u odbočky k zámečku, ale stav příjezdové rozkopané silničky je nyní takový, že je může odradit.

Obojí by se však mělo v dohledné době změnit. „Požádali jsme kraj o umístění směrových tabulí k silnicím druhých a třetích tříd a také o informační ceduli na dálnici. Tam nám to bylo zamítnuto s tím, že naše muzeum nemá celorepublikový význam. Budeme se odvolávat. Na další cedule nám zatím chybí ještě jakési schválení, ale pracujeme na tom a věřím, že během září je budeme moci osadit,“ řekl Bukovský.

Silnička v Přísece by se pak měla dočkat kompletního přebudování a nového povrchu zřejmě už před začátkem příští turistické sezony. Město Brtnice, pod které Příseka spadá, plánuje začít budovat novou cestu k zámečku ještě letos.

Brtničtí radní už schválili vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby, jejíž cena podle projektu bude 4,4 milionu korun. „Chceme uličku nejen opravit po současné devastaci, ale také ji rozšířit. Přístupová cesta k zámečku bude současně silnicí k budoucí obytné zástavbě nad zámkem,“ doplnila brtnická starostka Miroslava Švaříčková.

Stížnosti na odbočky

Právě silnička k zámečku v Přísece je v nynější fázi rozvoje obce klíčová: přímo nad ní je totiž v poli vodárna z roku 1926. A ze stejného roku je i přísecký vodovod, který nyní dělníci vyměňují za nový.

U silnice vzniknou i chodníky a na jejím konci u zámečku otočka, navazující na parkoviště před muzeem.

Při budování silnice zřejmě padne pět vzrostlých lip, z nichž jedna u napojení silničky na průtah Přísekou patří k nejstarším v obci. Alej nad zámečkem až k silnici bude pak nově dosázena. „Těch starých stromů je mi líto, ale nemáme jinou možnost, jak silnici rozšířit,“ řekla brtnická starostka.

S přístupem k muzeu souvisí také stav odboček k obci z obchvatu Příseky, který byl otevřen loni v září.

Místním lidem se nelíbí, že na obchvatu chybí odbočovací pruhy. Protože jsou odbočky úzké, je u nich řidič nucen jet maximálně krokem a tím nutí k velkému zpomalení i další řidiče.

„Odbočky jsou špatné. Jednáme s krajem, aby na nich udělal opatření, ať se tam nestane neštěstí. Minulé vedení radnice žádalo odbočovací pruhy, ale nejsou tam. Chtěli jsme tam blikající světlo upozorňující na odbočku, zatím tam není. Důvod nevíme,“ řekla Švaříčková.

Vystavují tisíce exponátů

Kraj však na odbočkách žádné změny nechystá. „Už tam bylo zvýrazněno dopravní značení a označení odbočení na obec. Problémy mohou nastat v případě neukázněnosti řidičů. O změnách v organizaci provozu neuvažujeme,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

V muzeu autíček je deset tisíc modelů. „To je množství, které si nelze prohlédnout ani během několika hodin,“ podotýká Bukovský.

Muzeum podle něj chystá i interaktivní exponáty jako autobusové nádraží či benzinovou pumpu sestavenou z modelů. „Chceme také více zvýraznit naše unikátní exponáty. Naposledy nám například přibyl bakelitový nákladní vůz VAZ ruské výroby z 50. let se servomotory na plochou baterii, ten jsme do té doby ještě ani neviděli,“ zmínil Radek Bukovský.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz