Sobotní bohoslužba za děti do dlaně, tedy za nedonošené novorozence v kapli

Sobotní bohoslužba za děti do dlaně, tedy za nedonošené novorozence v kapli Panny Marie u Antonínova Dolu na Jihlavsku. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Uctít „děti do dlaně“ přišlo kolem čtyřiceti lidí. Zapalovali svíčky

  • 1
Bohoslužba za děti do dlaně, tedy za nedonošené novorozence, se v sobotu odpoledne konala v kapli Panny Marie u Antonínova Dolu na Jihlavsku. Před drobným bílým svatostánkem s tmavou střechou se i přes chladné počasí sešlo kolem čtyř desítek lidí. Atmosféru dokreslovalo zapalování svíček a hudba.

Během mše zazněl například žalm Chvalte hospodina, Dáváš mi lásku vzácnou, nebo Neseme pane chléb a víno v podání skupiny Výbuch z Havlíčkova Brodu. "Zpíváme tu podruhé. Jinak tu jsem ale potřetí. Jednou jsem se zde byla podívat, líbí se mi, že se tu schází vstřícní lidé s velkým srdcem," řekla Jana Kašparová.

Bohoslužbu vedl hlavní celebrant Josef Suchár. "Je o propojení, důležitosti života a důstojnosti narozeného člověka. O jeho právu na svobodný život a péči i v těle maminky," uvedl Suchár, který je zároveň prezidentem Diecézní charity v Hradci Králové a farářem Neratovic.

Během programu se také četla přímluva za "děti do dlaně", za ty dnes zdravé, ale i ty, které to štěstí neměly a zemřely.

Kapličku, před kterou se slavnostní akce konala, postavil v roce 2010 Miroslav Pernička z Antonínova Dolu. I o tom se mezi mnohými návštěvníky povídalo. Narodila se mu totiž před šesti lety v rodině nedonošená dvojčata, která se podařilo zachránit, a tak tímto gestem chtěl vyjádřit svůj dík.

"Některé maminky sem jezdí pravidelně, už se s nimi známe. Letos se jedná o čtvrtý ročník," řekla lékařka Magdalena Chvílová - Weberová z Oblastní Charity Havlíčkův Brod.

"Mně se narodila dvojčata Šimon a Mikoláš o jedenáct týdnů dříve než byl termín porodu. Jeden vážil devět set a druhý asi dvanáct set gramů. Pro rodiče je to šok, strach a beznaděj. Museli jsme chodit po doktorech a cvičit čtyřikrát denně Vojtovu metodu. Nejnáročnější jsou první týdny, kdy se neví, jestli vaše děti vůbec přežijí," popsala svůj příběh ředitelka sdružení Nedoklubko Klára Csirková.

Zdravotnická zařízení podle ní v takových případech nemají dostatečnou kapacitu a rodiče nedonošených miminek tak musí každý den dojíždět do nemocnic, ve kterých jsou specializovaná centra. "Odsud je nejblíže Brno nebo pak Praha," zmínila Csirková.

Podobnou zkušeností si se svou ženou nedávno prošel i učitel Roman Fiala z Jihlavy. "Terezka se nám narodila 25. července s váhou 750 gramů, takže opravdu malinká. Bylo to hodně psychicky náročné, obzvlášť proto, že to člověk dopředu nečeká. Samozřejmě pro ženu je to pak ještě těžší situace než pro toho otce," říká Fiala a pokračuje: "Pak už se jen čeká, co bude. S malou jsme nemohli být v přímém kontaktu, protože ležela na jednotce intenzivní péče v Hradci Králové. Tak daleko, protože porod přišel náhle, když byla žena na prohlídce v Havlíčkově Brodě. Ale musím říci, že lékaři v Hradci se chovali perfektně a i jejich lidský přístup nám hodně pomohl. Malou už máme necelý měsíc doma a v současnosti váží kolem třech a půl kila."

"Nedonošená miminka pak potřebují větší péči doktorů, podle nich se takové dítě 'srovná' leckdy až před příchodem do školy. Není to tedy většinou otázka pár měsíců, ale několika let. Přesto je podle mě skvělé, že se jim dnes daří tak malinké děti zachránit," dodal učitel.

Podle lékařky Csirkové je hranice schopnosti přežít u miminek v současnosti v České republice kolem 24 týdnů.

Vzpomínková bohoslužba se konala v rámci oslav Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, záštitu převzala Nemocnice Havlíčkův Brod. V rámci programu se uskutečnil v sobotu večer v Havlíčkově Brodě koncert Jakuba Pustiny.