Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Most přes Sázavu v Brodě bude kvůli opravě uzavřen tři čtvrtě roku

  8:49aktualizováno  8:49
Centrum Havlíčkova Brodu čeká nejspíš příští rok dlouhodobý dopravní kolaps. Kvůli opravě se totiž na tři čtvrtě roku uzavře kamenný most u kostela svaté Kateřiny v Dolní ulici. Veškerý provoz tak bude proudit přes křižovatku u bývalého Aralu a po Masarykově ulici.

Kvůli opravě se na tři čtvrtě roku uzavře kamenný most u kostela svaté Kateřiny v Dolní ulici. Most vedoucí přes řeku Sázavu je totiž v havarijním stavu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kompletní rekonstrukce mostu je nutná. Přibližně 160 let stará stavba je totiž v havarijním stavu: mostem kape voda a drolí se zábradlí. Jeho majitelem je kvůli silnici druhé třídy Kraj Vysočina.

S investicí do osvětlení a chodníků mostu se přidá i město. "Je potřeba na to upozorňovat celou dobu. Dopravní kolaps, který město při opravě čeká, bude stejný, ne-li ještě větší, jako před dvěma roky při opravě světelné křižovatky u čerpací stanice ÖMV, bývalého Aralu," prohlásil radní Libor Honzárek.

Většinu prací bude mít na starosti kraj. Ten také vyhlásí výběrové řízení na dodavatele. Až podle dohody s vítěznou firmou budou známé veškeré termíny, hlavně kdy se most uzavře a kdy na něj znovu najedou auta.

Tisíce tisíc aut pojedou jinou trasou

Pro dopravu by měl být uzavřen prakticky po celou dobu rekonstrukce. Jinou trasu bude muset volit více než 12 tisíc aut, které Dolní ulicí denně projedou.

Oprava mostu

Rekonstrukce kamenného mostu u kostela svaté Kateřiny v Brodě přijde na 45 milionů. Většinu uhradí kraj, město mu přispěje přes 15 milionů. V této ceně budou nové chodníky, oprava rampy kolem kostela, nové veřejné osvětlení i třeba restaurování Hnátova kamene, který je do konstrukce mostu zabudován.

Jedna objízdná trasa povede po Masarykově ulici, druhá, ve směru do centra, pak přes most u Rica. Ten bude pro automobily otevřen jen po dobu stavebních prací a pravděpodobně, jak je obvyklé, jen pro jednosměrný provoz směrem k Žižkově ulici.

Zcela přestavěn bude muset být jízdní řád městské hromadné dopravy. Přes most u svaté Kateřiny totiž jedou všechny linky, které míří přes centrum na autobusový terminál a opačně.

Po celou dobu rekonstrukce by však měl být most průchozí pro pěší. Součástí opravy mostu bude i příprava na budování velkého kruhového objezdu v centru města. Ten vznikne svedením dopravy jen jedním směrem ve spodní části Žižkovy ulice, ulice Na Ostrově a části Dolní ulice.

Doprava by kolem mlýna měla proudit proti směru hodinových ručiček. Do centra se bude jezdit až kolem kina, z centra tak, jak se jezdí dnes.

S tím je spojená i nutná rekonstrukce ulic a právě rozšíření kamenného mostu na straně u centra tak, aby bylo pro vozidla snazší odbočení doprava. Na křižovatce u oční optiky by měl být nový přechod pro chodce doplněn o světelnou signalizaci.

Na plánovanou cyklostezku nebudou peníze

Na rozdíl od původních plánů radnice ale nebude součástí opravy mostu vybudování cyklostezky po levém břehu Sázavy kolem kostela svaté Kateřiny a za hotelem Slunce. Povodí Vltavy, které o tom zprvu nechtělo kvůli snížení průtoku řeky ani slyšet, sice stavbu nakonec povolilo, město na ni ale nebude mít peníze.

"Povodí nám umožnilo vést cyklostezku pod mostem po levém břehu, museli bychom se po jakési konzole vejít pod poslední oblouk, cesta by tam vedla nad vodní hladinou. Jenže budování stezky s takovým zařízením by přišlo zhruba na dvacet milionů a to je momentálně příliš," vysvětlil Honzárek s tím, že to může být uvažovaný projekt až do dalších let.

Kamenný most přes řeku Sázavu v Dolní ulici v Brodě potřebuje nutnou opravu.

Kamenný most přes řeku Sázavu v Dolní ulici v Brodě potřebuje nutnou opravu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Řidiče na Vysočině čekají kolony i mimo D1, trápí je devět velkých uzavírek

Řidiči musí počítat s dopravním omezením například na kasárenské křižovatce -...

Stavební sezona na vysočinských silnicích se rozjela naplno. A to i na důležitých tepnách, po kterých denně projíždí...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

D1 na Prahu zastavila nehoda kamionů, policie otáčí vozidla v koloně

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit, letěl pro...

Najdete na iDNES.cz