Most přes Sázavu v Brodě bude kvůli opravě uzavřen tři čtvrtě roku

  8:49aktualizováno  8:49
Centrum Havlíčkova Brodu čeká nejspíš příští rok dlouhodobý dopravní kolaps. Kvůli opravě se totiž na tři čtvrtě roku uzavře kamenný most u kostela svaté Kateřiny v Dolní ulici. Veškerý provoz tak bude proudit přes křižovatku u bývalého Aralu a po Masarykově ulici.

Kvůli opravě se na tři čtvrtě roku uzavře kamenný most u kostela svaté Kateřiny v Dolní ulici. Most vedoucí přes řeku Sázavu je totiž v havarijním stavu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kompletní rekonstrukce mostu je nutná. Přibližně 160 let stará stavba je totiž v havarijním stavu: mostem kape voda a drolí se zábradlí. Jeho majitelem je kvůli silnici druhé třídy Kraj Vysočina.

S investicí do osvětlení a chodníků mostu se přidá i město. "Je potřeba na to upozorňovat celou dobu. Dopravní kolaps, který město při opravě čeká, bude stejný, ne-li ještě větší, jako před dvěma roky při opravě světelné křižovatky u čerpací stanice ÖMV, bývalého Aralu," prohlásil radní Libor Honzárek.

Většinu prací bude mít na starosti kraj. Ten také vyhlásí výběrové řízení na dodavatele. Až podle dohody s vítěznou firmou budou známé veškeré termíny, hlavně kdy se most uzavře a kdy na něj znovu najedou auta.

Tisíce tisíc aut pojedou jinou trasou

Pro dopravu by měl být uzavřen prakticky po celou dobu rekonstrukce. Jinou trasu bude muset volit více než 12 tisíc aut, které Dolní ulicí denně projedou.

Oprava mostu

Rekonstrukce kamenného mostu u kostela svaté Kateřiny v Brodě přijde na 45 milionů. Většinu uhradí kraj, město mu přispěje přes 15 milionů. V této ceně budou nové chodníky, oprava rampy kolem kostela, nové veřejné osvětlení i třeba restaurování Hnátova kamene, který je do konstrukce mostu zabudován.

Jedna objízdná trasa povede po Masarykově ulici, druhá, ve směru do centra, pak přes most u Rica. Ten bude pro automobily otevřen jen po dobu stavebních prací a pravděpodobně, jak je obvyklé, jen pro jednosměrný provoz směrem k Žižkově ulici.

Zcela přestavěn bude muset být jízdní řád městské hromadné dopravy. Přes most u svaté Kateřiny totiž jedou všechny linky, které míří přes centrum na autobusový terminál a opačně.

Po celou dobu rekonstrukce by však měl být most průchozí pro pěší. Součástí opravy mostu bude i příprava na budování velkého kruhového objezdu v centru města. Ten vznikne svedením dopravy jen jedním směrem ve spodní části Žižkovy ulice, ulice Na Ostrově a části Dolní ulice.

Doprava by kolem mlýna měla proudit proti směru hodinových ručiček. Do centra se bude jezdit až kolem kina, z centra tak, jak se jezdí dnes.

S tím je spojená i nutná rekonstrukce ulic a právě rozšíření kamenného mostu na straně u centra tak, aby bylo pro vozidla snazší odbočení doprava. Na křižovatce u oční optiky by měl být nový přechod pro chodce doplněn o světelnou signalizaci.

Na plánovanou cyklostezku nebudou peníze

Na rozdíl od původních plánů radnice ale nebude součástí opravy mostu vybudování cyklostezky po levém břehu Sázavy kolem kostela svaté Kateřiny a za hotelem Slunce. Povodí Vltavy, které o tom zprvu nechtělo kvůli snížení průtoku řeky ani slyšet, sice stavbu nakonec povolilo, město na ni ale nebude mít peníze.

"Povodí nám umožnilo vést cyklostezku pod mostem po levém břehu, museli bychom se po jakési konzole vejít pod poslední oblouk, cesta by tam vedla nad vodní hladinou. Jenže budování stezky s takovým zařízením by přišlo zhruba na dvacet milionů a to je momentálně příliš," vysvětlil Honzárek s tím, že to může být uvažovaný projekt až do dalších let.

Kamenný most přes řeku Sázavu v Dolní ulici v Brodě potřebuje nutnou opravu.

Kamenný most přes řeku Sázavu v Dolní ulici v Brodě potřebuje nutnou opravu.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

O whisky z Třebíče je zájem po celém světě, firma otevírá první bary

Malý sklep v třebíčské židovské čtvrti skrývá část zásob Trebitsch whisky....

Výrobce originální české whisky Trebitsch old town distillery letos ukončil výrobu deseti tisíc litrů nápoje. A během...

Sanitka zezadu narazila do auta, policie zjišťuje, zda kvůli vybržďování

Nehoda sanity a octavie u Vlčatína na Třebíčsku. Policie hledá svědky této...

Okolnosti nehody, která se stala v pondělí odpoledne u Vlčatína na Třebíčsku, zjišťuje policie. Na silnici do Velkého...

O kulturu a školy se bude v Havlíčkově Brodě nově starat lesní inženýr

Nově zvolené nejužší vedení Havlíčkova brodu. Zleva místostarostové Libor...

Měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo ustavit novou koalici. A další téměř týden, než se uskupení domluvila,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz