Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpadovka na Třebíč je stále rozkopaná. Zprůjezdní se až těsně před svátky

  14:50aktualizováno  14:50
Významná silniční uzavírka v Moravských Budějovicích se pomalu chýlí ke konci. Ovšem jen na čas. Už na jaře příštího roku se na ni stavbaři vrátí a pro řidiče ve městě začne další kličkování.

Moravské Budějovice budou mít velkou průmyslovou zónu. | foto: archiv MAFRA

Bude zbývat poslední pracovní týden do Vánoc a shon začne gradovat. V Moravských Budějovicích však budou řidiči stále kličkovat objížďkami přes rušné sídliště.

Rozkopanou frekventovanou výpadovku směrem na Třebíč a Jaroměřice nad Rokytnou totiž stavaři slíbili zprůjezdnit až poslední předvánoční sobotu - 19. prosince.

Kde jsou problémy? Jde o Palackého ulici a na ni navazující rekonstruované úseky v ulici 1. máje a části příjezdu na náměstí Míru.

Původně se mluvilo o tom, že bude hotovo v úterý 15. prosince. Tak se nestane. A také v těchto dnech to stále na laika působí jako téměř neuvěřitelné, že by se práce do příští soboty stihly.

„Podívejte se, jaký je tu, slušně řečeno, nepořádek, to snad ani nemůžou myslet vážně, že po tomhle se bude příští týden jezdit,“ kroutil rezignovaně hlavou jeden z místních, který v pondělí večer překračoval hromady stavebního materiálu, aby přešel na druhou stranu opravované ulice.

Zmíněná silniční stavba je v režii kraje, protože jde o krajské silnice. Hejtmanův náměstek pro dopravu Libor Joukl (ČSSD) minulý týden přiznal, že stavbu vnímá jako velký průšvih, kdy zhotovitel v počátku neuhlídal termíny.

Kvůli tomu se v moravskobudějovických ulicích dělá do poslední chvíle, pokud to ještě počasí umožňuje. Takže vlastně skoro do Vánoc. Lidé z města však směřují svou nespokojenost na zdejší radnici, kam to mají nejblíž. Rozkopaná výpadovka se stala námětem diskuse i na pondělním zasedání městského zastupitelstva.

„Při posledním kontrolním dnu nám firmy tvrdily, že v sobotu 19. prosince to bude průjezdné komplet celé. Budou dvě základní vrstvy asfaltu bez třetí finální, která se dodělá na jaře. Řidiči budou projíždět po staveništi a firma si sama na tomto úseku zajistí zimní údržbu,“ sdělil moravskobudějovický místostarosta Jan Kocáb (SOMB).

Měsíc až dva uzavírka

Podle starosty Vlastimila Bařinky (SOMB) zatím není jisté, že budou nastříkané přechody. Je otázka, zda to půjde technologicky zvládnout ve vlhkém počasí.

Šéf radničních investic Josef Macháček uvedl, že na jaře se bude pokračovat od ulice U Mastníka, což je jedna z vedlejších cest, které vedou do Palackého ulice. Stavbaři se také vrátí na výpadovku.

„Příjezd do města od Jaroměřic bude na jaře zavřený na měsíc, možná na dva. Kompletně se udělá vozovka, budou zase objížďky,“ řekl Macháček.

Budějovičtí byli letos půl roku doslova v sevření dvaceti rozkopaných ulic. Z evropských fondů se městu podařilo získat skoro 100 milionů korun na opravu kanalizace. Do toho kraj přišel s rekonstrukcí už zmíněné výpadovky na Třebíč.

Dodělávky, to je teď často zmiňovaný pojem. Ještě pár měsíců zjara se lidé budou setkávat s dělníky, kteří opravují chodníky a plochy pro zeleň rozježděné stavební technikou nebo dokončují asfalt. Bude se to týkat zejména ulic Lázeňská, Bezručova, Veverkova.

„V Lázeňské ulici se bude ještě dělat plyn, nechceme být za hlupáky, letos asfaltovat a příští rok to rozkopat,“ řekl Bařinka.

Aby stavebního ruchu nebylo málo, v Pražské ulici - tedy na výpadovce na Jihlavu - mají dořešit přechody. A v ulici Chelčického zase předělají poklopy kanálů.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz