Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavě se krátí čas na odkup textilky. Zoo bez ní nemůže růst

  11:28aktualizováno  11:28
Město Jihlava má necelé dva měsíce na to, aby využilo předkupní smlouvu a odkoupilo tovární areál firmy Modeta Style. Ten by měl sloužit pro rozvoj zoologické zahrady a cestovního ruchu. Obchod by přišel na 29 milionů korun. Jednat o tom bude už listopadové zastupitelstvo.

V případě koupě sousední bývalé Modety by zoologická zahrada v Jihlavě podle její ředitelky Elišky Kubíkové mohla návštěvníkům nabídnout víc parkovacích míst i restauraci. | foto: Lemberk PetrMF DNES

Jestliže má jihlavská zoologická zahrada nějakou slabinu, tak je to nedostatek pozemků pro další rozvoj.

Zahrada, která je dlouhá léta suverénně nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Vysočině a letos překonala svůj historický návštěvnický rekord, už moc možností na rozšíření nemá. Areál je sevřený řekou, svahem lesoparku Heulos a areálem letního kina.

Fotogalerie

Jediným místem, které se nabízí pro její další rozšíření a zároveň i pro další rozvoj cestovního ruchu ve městě, je sousedící areál továrny Modeta Style.

V minulosti zastupitelé odhlasovali návrh na odkup areálu i s přilehlými pozemky za 29 milionů korun, ale s tím, že k obchodu dojde, až zastupitelstvo schválí i financování.

Jihlavě teď běží poslední měsíce na rozhodnutí. Koncem roku totiž městu končí platnost předkupní smlouvy. Pak bude areál nabídnut k prodeji i soukromým subjektům.

Hlasy pro i proti

Možností odkupu továrního areálu Modety by se měli zastupitelé zabývat už na nejbližším listopadovém zastupitelstvu. Podle náměstka primátora Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) se dá na toto téma čekat bouřlivá diskuse. Ne všichni zastupitelé jsou totiž pro. Záměr kritizuje i část jihlavské koalice.

Co by mohlo být místo Modety

Areál by město mohlo využít víceúčelově, nejen pro rozšíření parkovacích míst u zoologické zahrady, kterých je v hlavní sezoně nedostatek. Vzniknout by tam mohla restaurace, konferenční sál a na něj navazující ubytování. Ředitelka zoo Eliška Kubíková by v areálu ráda viděla například i expozici zvířat, obchod se suvenýry a technické zázemí zoo.

„Je to strategické území pro rozvoj turistického ruchu v Jihlavě. Mělo by být stoprocentně ve vlastnictví města, i když by mohlo být využíváno i soukromým sektorem. Bylo by neprozřetelné tuto lokalitu přenechat někomu jinému. Pokud město příležitost na odkup teď propásne, tak hrozí, že areál koupí někdo, kdo tam bude chtít do budoucna provozovat třeba hazard,“ říká Kalina.

Pro odkup pozemku by zvedla ruku například opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO). „Nevedli jsme o tom zatím oficiální jednání, ale jak to vnímám z debat, tak jsem pro odkup. Jde o klíčovou lokalitu ve městě. I ta cena je podle mě odpovídající a přijatelná,“ řekla.

„Musíme to koupit, dokud je čas,“ burcuje náměstek primátora pro kulturu Milan Kolář (Forum Jihlava).

Pozor na zbrklost

Se zbrklou koupí nesouhlasí zastupitel za ODS Vítězslav Schrek. „Je to jenom obchod, který se buď uzavře, nebo ne. A když se neuzavře teď, tak to nemusí nutně znamenat, že se neuzavře už nikdy v budoucnu. I kdyby se to nyní nekoupilo a začalo se o tom znovu vyjednávat, nevidím v tom žádný problém,“ poznamenal.

Odkup by si ze strany města vyžádal investici 29 milionů. Částka má být uhrazena ve dvou splátkách. Počítat je ale třeba i s budoucími provozními náklady.

Proti nákupu je ODS

Proti odkupu areálu se zatím staví ODS. „V tuto chvíli nejsem pro a můj názor je konzistentní i s ostatními kolegy za ODS. Řekli jsme jednoznačně, že Modetu chápeme jako jedinou, ideální a jednu z posledních možností, jak uzavřít rozvoj zahrady. Na druhou stranu nejsme pro odkup ve chvíli, kdy není jednoznačně dáno, jak projekt bude dál pokračovat a kdo jej zaplatí. Pokud toto nebude jasné, jsme jednoznačně proti koupi,“ vysvětluje Vítězslav Schrek.

Upozorňuje na to, že město v minulosti pořídilo bez jednoznačného plánu Dělnický dům či budovu vojenské správy a nic z toho nakonec nebylo. „Akorát se to s velkou ztrátou prodalo,“ dodává zastupitel.

Jaké by mohlo být využití areálu? Restaurace, obchody, parkoviště a nejen to. Podle Jaromíra Kaliny se rýsují i další možnosti, jak by se areál mohl využít. „Jednou z nich by bylo i zřízení montessori školy a školky. Ty hledají nové místo pro svoji další činnost a tahle lokalita by se jim líbila,“ dal příklad.

Továrnu Modety, kde se šijí plavky, nabízeli majitelé městu již před lety za 56 milionů korun. Městem vypracovaný posudek však cenu odhadl na 30 milionů. Současná cena je o milion níž.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz