Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavě se krátí čas na odkup textilky. Zoo bez ní nemůže růst

  11:28aktualizováno  11:28
Město Jihlava má necelé dva měsíce na to, aby využilo předkupní smlouvu a odkoupilo tovární areál firmy Modeta Style. Ten by měl sloužit pro rozvoj zoologické zahrady a cestovního ruchu. Obchod by přišel na 29 milionů korun. Jednat o tom bude už listopadové zastupitelstvo.

V případě koupě sousední bývalé Modety by zoologická zahrada v Jihlavě podle její ředitelky Elišky Kubíkové mohla návštěvníkům nabídnout víc parkovacích míst i restauraci. | foto: Lemberk PetrMF DNES

Jestliže má jihlavská zoologická zahrada nějakou slabinu, tak je to nedostatek pozemků pro další rozvoj.

Zahrada, která je dlouhá léta suverénně nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Vysočině a letos překonala svůj historický návštěvnický rekord, už moc možností na rozšíření nemá. Areál je sevřený řekou, svahem lesoparku Heulos a areálem letního kina.

Fotogalerie

Jediným místem, které se nabízí pro její další rozšíření a zároveň i pro další rozvoj cestovního ruchu ve městě, je sousedící areál továrny Modeta Style.

V minulosti zastupitelé odhlasovali návrh na odkup areálu i s přilehlými pozemky za 29 milionů korun, ale s tím, že k obchodu dojde, až zastupitelstvo schválí i financování.

Jihlavě teď běží poslední měsíce na rozhodnutí. Koncem roku totiž městu končí platnost předkupní smlouvy. Pak bude areál nabídnut k prodeji i soukromým subjektům.

Hlasy pro i proti

Možností odkupu továrního areálu Modety by se měli zastupitelé zabývat už na nejbližším listopadovém zastupitelstvu. Podle náměstka primátora Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) se dá na toto téma čekat bouřlivá diskuse. Ne všichni zastupitelé jsou totiž pro. Záměr kritizuje i část jihlavské koalice.

Co by mohlo být místo Modety

Areál by město mohlo využít víceúčelově, nejen pro rozšíření parkovacích míst u zoologické zahrady, kterých je v hlavní sezoně nedostatek. Vzniknout by tam mohla restaurace, konferenční sál a na něj navazující ubytování. Ředitelka zoo Eliška Kubíková by v areálu ráda viděla například i expozici zvířat, obchod se suvenýry a technické zázemí zoo.

„Je to strategické území pro rozvoj turistického ruchu v Jihlavě. Mělo by být stoprocentně ve vlastnictví města, i když by mohlo být využíváno i soukromým sektorem. Bylo by neprozřetelné tuto lokalitu přenechat někomu jinému. Pokud město příležitost na odkup teď propásne, tak hrozí, že areál koupí někdo, kdo tam bude chtít do budoucna provozovat třeba hazard,“ říká Kalina.

Pro odkup pozemku by zvedla ruku například opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO). „Nevedli jsme o tom zatím oficiální jednání, ale jak to vnímám z debat, tak jsem pro odkup. Jde o klíčovou lokalitu ve městě. I ta cena je podle mě odpovídající a přijatelná,“ řekla.

„Musíme to koupit, dokud je čas,“ burcuje náměstek primátora pro kulturu Milan Kolář (Forum Jihlava).

Pozor na zbrklost

Se zbrklou koupí nesouhlasí zastupitel za ODS Vítězslav Schrek. „Je to jenom obchod, který se buď uzavře, nebo ne. A když se neuzavře teď, tak to nemusí nutně znamenat, že se neuzavře už nikdy v budoucnu. I kdyby se to nyní nekoupilo a začalo se o tom znovu vyjednávat, nevidím v tom žádný problém,“ poznamenal.

Odkup by si ze strany města vyžádal investici 29 milionů. Částka má být uhrazena ve dvou splátkách. Počítat je ale třeba i s budoucími provozními náklady.

Proti nákupu je ODS

Proti odkupu areálu se zatím staví ODS. „V tuto chvíli nejsem pro a můj názor je konzistentní i s ostatními kolegy za ODS. Řekli jsme jednoznačně, že Modetu chápeme jako jedinou, ideální a jednu z posledních možností, jak uzavřít rozvoj zahrady. Na druhou stranu nejsme pro odkup ve chvíli, kdy není jednoznačně dáno, jak projekt bude dál pokračovat a kdo jej zaplatí. Pokud toto nebude jasné, jsme jednoznačně proti koupi,“ vysvětluje Vítězslav Schrek.

Upozorňuje na to, že město v minulosti pořídilo bez jednoznačného plánu Dělnický dům či budovu vojenské správy a nic z toho nakonec nebylo. „Akorát se to s velkou ztrátou prodalo,“ dodává zastupitel.

Jaké by mohlo být využití areálu? Restaurace, obchody, parkoviště a nejen to. Podle Jaromíra Kaliny se rýsují i další možnosti, jak by se areál mohl využít. „Jednou z nich by bylo i zřízení montessori školy a školky. Ty hledají nové místo pro svoji další činnost a tahle lokalita by se jim líbila,“ dal příklad.

Továrnu Modety, kde se šijí plavky, nabízeli majitelé městu již před lety za 56 milionů korun. Městem vypracovaný posudek však cenu odhadl na 30 milionů. Současná cena je o milion níž.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Najdete na iDNES.cz