Mlékárna v Polné patří k jedné z největších na Vysočině. Mezi miliony litry mléka, které ročně vyprodukuje, je i to s označením Ježkův statek. Mnozí spotřebitelé se cítí oklamáni, protože takto označené mléko nepochází ze skutečného statku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mléko Ježkův statek je z velkovýroby, řeší zákazníci farmářských krámků

  • 166
Spotřebitelé se cítí zmateni. Oblíbili si mléko s nápisem Ježkův statek. Jenže co toto označení znamená? Jde o místo původu potraviny, název firmy nebo obchodní značku? Publicisté píšící o jídle se o to nyní přou. Firma Ježkův statek si své selské mléko totiž nechává vyrábět ve velké mlékárně v Polné.

Ježkův statek je název firmy, která původně sídlila pod kopcem Ježek v Bohdalíně u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. Nyní působí v Kamenici. Firma pod tímto názvem prodává potraviny v sítích prodejen výrobků od malých výrobců, kterým mnozí nepřesně říkají „farmářské prodejny“.

Například selské mléko pod značkou Ježkův statek vyrábí v Mlékárně Polná. Uvádí to i etiketa na výrobku. To se dotklo publicisty Jana Černého, který na to téma napsal kritickou glosu na sociálních sítích. Ta už nasbírala téměř tisíc sdílení.

„U Ježkova statku se prodejci tváří, že Ježkův statek skutečně existuje, protože na ,malovýrobcích, lokálních potravinách, co jinde neseženete‘ mají postavenou komunikaci. A zákazníci jak ,trubky‘ kupují mléko od krav ze stájových velkochovů zpracované v Mlékárně Polná s roční produkcí 19 milionů litrů mléka,“ zmínil mimo jiné Černý.

Firma nic netají, výrobce na etiketách uvádí podle zákona

Jednatel společnosti Ježkův statek David Vortel se brání, že firma zákazníky nepodvádí, protože na etiketách výrobce produktu uvádí.

„Výrobcem našeho selského mléka je jednoznačně Mlékárna Polná. Je to tak na výrobcích označeno v souladu se zákonem. Mléko pro nás dodává Mlékárna Polná, protože už ho z kapacitních důvodů nemůže vyrábět naše Sýrárna bratří Brunnerů v Jarošově nad Nežárkou,“ řekl Vortel.

Jednatel polenské mlékárny Miloš Kvasnička připouští, že jde o obchodní strategii. „Pod značkou Ježkův statek se určitě mléko prodává lépe, než kdybychom na něj napsali například Dobrá kvalita. Spotřebitele ale nijak neklameme, je to kvalitní selské mléko, jak jej definuje zákon. Poté, co je nadojeno od krávy, není nijak odtučněno, je jenom pasterováno. Tím se prodlouží jeho trvanlivost a zlepší jeho chuť,“ vysvětlil Kvasnička.

„Když má značka obchodní sílu, proč ji odmítnout?“

„Toto mléko pasteruje Polná pouze pro nás a je jediné, které opouští tamní mlékárnu v lahvích a míří ke spotřebiteli jako mléko. Všechno ostatní mléko, které Mlékárna Polná vykoupí od producentů, zpracovává na sýry,“ doplnil Vortel.

„Nevidím v tom problém, byl to nápad obchodníka, a pokud značka Ježkův statek má obchodní sílu, proč ji odmítnout?“ ptá se Kvasnička.

Diskutující na internetu nijak nekritizují kvalitu potravin značky Ježkův statek, někteří však pokládají název značky za zavádějící.