Na minimálně 300 milionů korun vyčíslil přímé ztráty zpracovatelů mléka způsobené ruskými sankcemi předseda Českého mlékárenského svazu Jiří Kopáček. Ilustrační foto.

Na minimálně 300 milionů korun vyčíslil přímé ztráty zpracovatelů mléka způsobené ruskými sankcemi předseda Českého mlékárenského svazu Jiří Kopáček. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Mlékárny počítají ztráty. Ruské sankce je přišly na miliony korun

  • 9
Na minimálně 300 milionů korun vyčíslil přímé ztráty zpracovatelů mléka způsobené ruskými sankcemi předseda Českého mlékárenského svazu Jiří Kopáček. Ještě za mnohem vážnější označil sekundární dopady. Mlékárny budu muset výrobky zlevnit.

Druhotné dopady se českých producentů dotknou zvýšením konkurence a pádem cen. Prohlásil to při středečním zahájení Mlékárenských dnů v Přibyslavi, jehož se účastní více než třetina mlékáren v České republice.

„Ještě před měsícem bych řekl, jak se české mlékárenství dobře vyvíjí. Pak ale přišly sankce a počítají se jen ztráty,“ uvedl. České mlékárny do Ruska vyvážely nejvíce konzumní mléko, syrovátku, sušené mléko i máslo. O to vše je sankce připravily.

Mlékárenský den

Začal ve středu v Přibyslavi zahájením výstavy sýrových etiket a představením mlékáren.

Hlavní program se odehraje v sobotu od 9.00 do 14.00, kdy budou mlékárny vystavovat a prodávat v radničním sklepení.

V sobotu bude na náměstí i program s koncerty. Akci doplní další výstavy i soutěže.

Mnohé mlékárny přišly i o investice v Rusku. „Investovali jsme do marketingu, peníze jsou pryč,“ přiznal ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek. České mlékárny přišly v Rusku na zmařených investicích až o 50 milionů korun.

„Mlékárenské výrobky jsou sankcemi dotčené nejvíc z celého potravinářství,“ uznala Dana Třísková z Ministerstva zemědělství.

Podle Jiřího Kopáčka to ale není nic proti ztrátám sekundárním. Ruský trh se uzavřel výrobkům z Evropské unie. Jejich producenti budou chtít zboží udat na jiných trzích. „Vše, co mělo jít do Ruska, zůstane v Evropě. Naruší se rovnováha trhu a sníží ceny,“ obává se.

Producenti a zpracovatelé mléka to pocítili hned. Během měsíce klesly výkupní ceny mléka o 20 haléřů na litr. „Bojíme se, že cena, která je nyní na 9,26 koruny na litr, bude dále klesat. Může to mít negativní vývoj na zaměstnanost v odvětví,“ dodal Kopáček.

Agrární komora dle vyjádření jejího analytika Tomáše Kreutzera vypracovala desatero požadavků, které předala Ministerstvu zemědělství. Naznačují cesty, jak ochránit české producenty před konkurencí. „Je mezi nimi zákaz dovozu dumpingového zboží, finanční náhrady i hledání nových trhů,“ pravil.

Ministerstvo zemědělství už vyzvalo veřejnost, aby v obchodech dávalo přednost českým mléčným výrobkům. „Zároveň tlačíme na řetězce, aby neměnily podmínky prodeje. Odezvy se nám ale nedostalo,“ konstatovala Třísková.

„Kaufland nás okamžitě začal tlačit do snížení cen všech našich výrobků o dvacet procent,“ přidal praktickou zkušenost Oldřich Obermaier, ředitel mlékárenské skupiny Bongrain pro Česko, do níž patří i přibyslavská Pribina, a zároveň tajemník Českého komitétu Mezinárodní mlékařské federace. On sám ale dopad sankcí nevidí tragicky.

„Pětadvacet měsíců cena mléka rostla. Nebude škodit, když se sníží. Vždyť i my jsme spotřebitelé,“ pravil. „Jsem dalek obavám z přílivu levnějšího mléka z EU. Horší byla situace v roce 2004, kdy se otevřel volný trh,“ dodal.

Mlékárny přesto věří, že sankce brzy skončí. „Máme známé v Rusku a slyšíme od nich stížnosti, jak mléčné výrobky z Evropy v ruských obchodech chybí. Hlavně těm movitějším. Je teď na nich, aby tlačili na ukončení sankcí,“ říká technolog Mlékárny Polná Miloš Kvasnička.