Mladík vyrobil čtrnáct kusů tisícikorun.

Mladík vyrobil čtrnáct kusů tisícikorun. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Mladík tiskl doma tisícovky. Hrozilo mu osm let vězení, dostal podmínku

  • 5
Tíživou finanční situaci řešil nezákonným způsobem dvaadvacetiletý Ladislav Vencálek z Jersína na Jihlavsku. Peníze si začal tisknout loni na podzim doma. U soudu nyní vyvázl s podmínkou.

Jeho postup byl vcelku prostý. Doma okopíroval tisícikorunu, doplnil ji alobalovým proužkem a touto bankovkou zkoušel platit na různých místech. Někde byl úspěšný, jinde ho však odhalili, což vedlo k obvinění ze zločinu padělání peněz.

V pondělí dopoledne si Ladislav Vencálek vyslechl verdikt u jihlavského okresního soudu. S ohledem na řadu polehčujících okolností se soudkyně Dagmar Koutníková Trnková rozhodla pro nejnižší možný trest - tříleté vězení se čtyřletým podmíněným odkladem.

Vencálek například podomácku vytvořenými tisícovkami zaplatil pracovníkovi zásilkové služby za počítač. Také objížděl různé prodejny na Jihlavsku a Žďársku a štěstí zkoušel tam. Zpravidla kupoval jen balíček cigaret nebo nějakou drobnost, aby dostal co nejvíc peněz nazpátek.

Vedoucí prodejen v Záborné a Černé mu jeho bankovku k platbě nepřijaly, jinde měl mladík štěstí. Celkově uplatnil třináct bankovek, čtrnáctou vydal letos v dubnu policii.

„Dostal jsem se do dluhů. Matka byla bez práce a přišla na nás exekuce. Chtěl jsem to vyřešit. Tento způsob byl ale špatně. Omlouvám se všem, je mi to líto,“ řekl mladík u soudu.

Dluhy nebyly závratně vysoké: 6 300 korun na pojistce a asi 30 tisíc na dědické dani. „Neměli jsme na to dostatek peněz,“ uvedl však mladík.

Inspiraci našel na internetu

V době, kdy se doma dostali do finančních potíží, našel na internetu článek o tom, jak jistá žena padělala peníze, a zkusil to také. Měl k dispozici tiskárnu s kopírkou a kancelářský papír. Stříbrný proužek vytvořil z alobalu. To, že by bankovky měly mít vodoznak, neřešil.

„Prvních dvacet až třicet kusů jsem při výrobě pokazil, při kopírování neseděl rub a líc, čtrnáct kusů se mi ale pak povedlo nakopírovat,“ řekl u soudu Vencálek.

Mladík pracoval v minulosti jako skladník. Po operaci s kolenem se ale na tuto pozici ze zdravotních důvodů nemohl vrátit, nyní pracuje na pile. Dluhy hodlá uhradit.

Muž ze zásilkové služby šel na policii

U soudu v pondělí svědčil pracovník zásilkové služby, který v Jersíně letos v lednu převzal od Vencálka padělané bankovky. „Přijal jsem je. Ten den mi projde za den rukama tolik peněz, nevšiml jsem si problému. Pak jsem firmě musel sám uhradit škodu a bankovky osobně odvezl na policii,“ řekl muž ze zásilkové služby, jenž teď po Vencálkovi požaduje náhradu škody.

V obchodech, kde mu na padělky přišli, se mladík vymlouval. „Řekl, že peníze dostal od Vietnamce v Měříně,“ uvedla ve výpovědi na policii vedoucí prodejny v obci Černá. „Bankovky prý dostal od kamaráda, který mu půjčil,“ popisovala zase žena z prodejny v Záborné.

Vencálkovi hrozil nepodmíněný trest až osm let za mřížemi. K nejnižší hranici trestu mu napomohla nejen upřímně projevená lítost a mladická naivita, ale také fakt, že dosud nebyl trestán. Soudkyně věří, že se mladík napraví.

„Ne vždy je třeba v rozsudku zdůraznit represi. V tomto případě jde i o otázku prevence. Čtyřletá zkušební doba je delší, aby se prověřilo, zda se polepšil, zda si vzal ponaučení a zda je projevená lítost skutečná,“ poznamenala soudkyně Dagmar Koutníková Trnková. Proti rozsudku se žádná ze stran neodvolala.