Hospoda má unikátní polohu. Nachází se v prudkém kopci v blízkosti baziliky...

Hospoda má unikátní polohu. Nachází se v prudkém kopci v blízkosti baziliky svatého Prokopa. Maličký domek má opravené podkroví a předzahrádku s výhledem jak na městskou věž, tak na zámek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mladí v Třebíči chtějí udržet hospodu, kterou navštěvovaly osobnosti

  • 2
Parta mladých se rozhodla zachránit třebíčskou hospodu, kterou navštěvovaly známé osobnosti. Před lety tam chodívali na pivo třeba Pavel Liška s Táňou Vilhelmovou, když ještě tvořili pár a občas zajížděli za kamarády do Třebíče. Zkušební provoz potrvá do konce prázdnin.

Je těžké provozovat hospodu tak, aby žila kulturou a prosperovala? To si do konce prázdnin vyzkouší parta mladých v Třebíči. "Testovací prostor" se jmenuje Na Barborce.

"Chtějí nám zavřít Barborku. My jsme ale proti. A tak si ji budeme provozovat přes prázdniny sami," prohlásili mladí štamgasti oblíbené třebíčské hospody, kterou se současný majitel rozhodl prodat, protože už mu došel čas a energie.

Jak parta mladých řekla, tak udělala. Po dvou týdnech úklidu, drobných oprav a malování je kultovní pub opět otevřený.

A má na co navazovat. Sem před lety chodívali na pivo Pavel Liška s Táňou Vilhelmovou, když ještě tvořili pár a občas zajížděli za kamarády do Třebíče. Stejně tak třebíčský rodák Jiří Vyorálek. Tady se zastavoval Magor Jirous na kus řeči, pokud byl zrovna ve městě.

Na Barborce odehrál řadu nezapomenutelných koncertů Václav Koubek. A taky Pepa Nos, Vlasta Třešňák, Jiří Dědeček nebo Jan Burian. Po vystoupeních sem "dojížděli" Buty, Wohnouti, Monkey Business, Petr Čtvrtníček, Tomáš Matonoha nebo Iva Bittová.

Obnovili citaci zakladatele emigrantského nočního klubu

Zpod nánosů výmalby noví provozovatelé Barborky zpět na světlo světa vyškrabali jednu z místních slavných hlášek: "Nevím, kolik asi mám piv. Ale dám si ještě deset piv." Kdysi ji tu zanechal na věčné časy Jiří Chmel, zakladatel vídeňského Nachasylu, legendárního emigrantského nočního klubu.

"Budeme točit pivo a tradiční třebíčskou limonádu. K jídlu budou pro začátek sekaná a bramboráky, některé dny pizza. Hlavně ale od známých víme, že se sem moc těší. Chystáme produkce dýdžejů, které budou nahoře v patře. A koncerty nebo přednášky dole," uvedl dočasný nový provozní, sedmadvacetiletý Dan Janík.

Pomáhají mu vrstevníci, mezi nimi Dalibor Pálka (přezdívaný Dalis), Marek Mijovič (Mijo), Petr Janík (Burák) či Michal Vystrčil (Whiskin). A také skalní štamgast Jan "Cafe" Cafourek.

Mijo a Burák budou stát za barem. Mijo už prošel několik stovek cédéček, která tu zůstala, a z nich vybral muziku, již hodlá pouštět. Barborce vždycky kralovala spíš alternativa. Hospoda má unikátní polohu. Nachází se v prudkém kopci v blízkosti baziliky svatého Prokopa. Maličký domek má opravené podkroví a předzahrádku s výhledem jak na městskou věž, tak na zámek.

Hospoda Na Barborce vznikla krátce po revoluci. Původní záměr prvních majitelů byl zřejmě udělat zde kavárnu. Postupně ale specifický druh návštěvníků prostor přetavil do pubu s patinou.

Po několika letech si ji vzal na čas do pronájmu místní muzikant Václav Bartoš, známý z kapel Pluto nebo Fru Fru. Už v té době se "na Báře" vymýšlely kulturní akce a začali sem chodit štamgasti, navázaní mimo jiné na místní kapely a vodáky.

Tady se v zimě roku 1997 vedly první diskuse o tom, že by nebylo špatné pořádat vlastní kulturní festival Zámostí. Fotografie coby průřez jednotlivými ročníky si dnes "prázdninoví provozovatelé" zvolili jako hlavní výzdobu interiéru hospody. Není divu. Festival Zámostí vymysleli jejich otcové. A teď ho pořádají jejich děti – mladí štamgasti z Barborky.

Co bude s hospodou po skončení letních prázdnin, ale zatím nikdo přesně neví. Současný majitel ji zřejmě bude chtít nabídnout k prodeji.