Malá roztomilá bílá koule s oranžovýma očima. Takový nález čekal na...

Malá roztomilá bílá koule s oranžovýma očima. Takový nález čekal na kolemjdoucího, u rybníka Steklý za Třebíčí. V letním parnu našel na zemi zesláblé mládě ptáka. | foto: Petr Ondráček, Liga na ochranu zvířat

U rybníka nalezl mládě sovy, vypadlo z hnízda. Ochránci ho naučí lovit

  • 1
Malá roztomilá bílá koule s oranžovýma očima. Takový nález čekal na kolemjdoucího, který si tento týden v úterý vyšel k rybníku Steklý za Třebíčí. V letním parnu našel na zemi zesláblé mládě ptáka.

"Nálezce ho převezl do útulku Ligy na ochranu zvířat, odkud ptáče putovalo do péče brněnského Ptačího centra," uvedl Petr Ondráček z ligy.

Původně si ochránci v Třebíči mysleli, že je to mládě výra velkého. Potvrdila jim to i jedna ze stanic, která se zabývá ptactvem.

V Brně mají jiný názor. "Je to podle mého soudu kalous ušatý. Kdyby to byl výr, byl by větší," domnívá se Zdeněk Machař, který provozuje Ptačí centrum. 

Tak či onak, mládě se má dobře, daří se mu a podle Machaře nebude za pár týdnů problém s jeho návratem do přírody. 

"Kalousové nehnízdí moc vysoko. Často snesou vejce do hnízda po strace, které je kulové a z hlíny. Když udeří vedra, je v něm samozřejmě dusno. Možná se mládě snažilo neopatrně dostat víc na vzduch a přitom vypadlo," zmínil Machař.

Malé ptáče se zhruba do tří týdnů opeří. V Ptačím centru mají vymyšlené, jak mladé dravce učit chytat potravu.

Dospělí kalousové se živí převážně malými hlodavci.

"Máme na pozemku udělaný prales a do takových speciálních bedýnek dáváme myši. Dravci si je musejí sami chytnout, tím se učí postarat se o potravu a neztrácejí přirozené instinkty," vysvětlil. Kalous i výr mají na hlavě "ouška" z pírek, díky nimž získávají charakteristickou siluetu. Oba loví v noci.

Kalous ušatý je středně velká sova. Je hojně rozšířený. To dospělý výr velký není žádný drobeček. Rozpětí křídel má okolo 170 centimetrů.