2. července 1951 večer byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru a členové KSČ. | foto: MF DNES

Místo babické tragédie z padesátých let čeká akt smíření

  • 1
Tragické události v Babicích na Třebíčsku před šedesáti lety odstartovaly pomstu komunistického režimu. Byly odpovědí na pondělí 2. července 1951, kdy byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři MNV a členové KSČ. Věřící nyní chystají v obci akt smíření.

Akci Den pravdy a smíru na 3. července připravila Římskokatolická farnost Babice ve spolupráci s Okresní organizací KDU-ČSL v Třebíči. "Mělo by to vyznít jako modlitba za smíření mezi lidmi a celé aby to vyvrcholilo jakýmsi odpuštěním," přiblížil Petr Piller, administrátor farnosti v Babicích.

Babický proces

Proces s takzvanými babickými vrahy se konal v Jihlavě v létě 1951. Rozsudky předem schválila takzvaná bezpečnostní pětka, vrcholný stranický orgán, soudci je jen vyhlásili.
Záminkou k procesu se stal útok ozbrojeného komanda na funkcionáře KSČ ve škole v Babicích na Třebíčsku.

Útok vedl Ladislav Malý, který se vydával za agenta americké tajné služby a podle některých názorů byl provokatérem StB. Událost se nakonec stala záminkou k obrovským represím, desítky lidí skončily ve vězení, přišly o majetek a byly z kraje vystěhovány. Skutečné okolnosti útoku a roli Ladislava Malého se dodnes nepodařilo zcela objasnit.

Začátek slavnosti odpuštění a smíření je naplánován na neděli v 8:45. Po modlitbách budou následovat dvě přednášky. Historik z Písku Michal Sekyrka zvolil téma Církev v dobách komunistické nesvobody.

Druhá přednáška Jana Růžičky z Brna bude věnována životu a kanonizačnímu procesu kněze Václava Drboly, který spolu s Janem Bulou patřil mezi oběti babické tragédie. Oba, Drbola i Bula, jsou navrženi na blahořečení.

"Brněnský biskup Vojtěch Cikrle nyní vyzývá věřící své diecéze, aby sdělili do konce srpna letošního roku veškeré užitečné informace týkající se Václava Drboly. Zároveň je nutné, aby podal zprávu každý, kdo ví o jakékoliv překážce pro kanonizační kauzu (proces svatořečení - pozn. red.)," informovala mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Po přednáškách se v 10:30 koná mše svatá, kterou bude celebrovat generální vikář Jiří Mikulášek. "Je to velká akce, ale obec se na ní podílí jen co se týká technického zajištění. K dispozici dáváme kulturní dům, pochopitelně bezplatně," uvedl starosta Babic Miloslav Vecheta.

"Počítám s tím, že se zúčastní většina lidí ze vsi. Položíme květiny k pomníku na návsi," doplnil starosta.

Událost by si měli připomenout i členové organizace Klubu českého pohraničí z Havlíčkova Brodu, který sdružuje především bývalé příslušníky, pomocníky a pracovníky československé pohraniční stráže a jejich sympatizanty. Ti se sejdou 5. července ve 14:00. Pozvánka v tomto případě nezve ke smíření, ale k pietní vzpomínce u památníku.