Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krvácení z nosu bral jako pokyn k pomáhání jiným. Teď převzal Zlatý kříž

  8:34aktualizováno  8:34
V mládí často krvácel z nosu. Jiný by se v podobné situaci začal víc hlídat, on měl ale o svých potížích okamžitě jasno. „Očividně jsem měl krve více než dost. Tak proč ji nepředat někomu, kdo ji opravdu potřebuje,“ usmívá se pětašedesátiletý Miroslav Bednář z Kamenice nad Lipou.

Pětašedesátiletý Miroslav Bednář je dobrovolným dárcem krve už 47 let. A i přes svůj věk věří, že bude moct pomáhat dál. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Krev daruje pravidelně už skoro 47 let a před časem za svou vytrvalost dokonce převzal Zlatý kříž jako uznání za 160 bezpříspěvkových krevních odběrů. Ani ve svém věku by se dalšímu pravidelnému „odevzdávání“ krve nebránil. Ovšem právě pětašedesáté narozeniny jsou horní hranicí pro dárcovství.

„Řekl jsem své lékařce, že jakmile budou potřebovat, jsem kdykoliv připraven. Stačí se jen ozvat,“ zdůraznil rodák z Chebu, který by prý uvítal, kdyby se do dárcovství zapojili ve větší míře i mladí lidé.

On sám se z Kamenice nad Lipou vydal za svou vizí pomoci třeba do Českých Budějovic, kde v přistaveném autobusu daroval krev v rámci podpůrné akce Českého rozhlasu.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

„S dárcovství jsem ale začal už před lety v Chebu. Když jsem se pak přestěhoval do Kamenice, zapojil jsem se taky tady. Dříve sem dojížděl autobus coby pojízdná stanice pro odběry,“ prozradil. „Musím říci, že se vždycky sešlo celkem dost dobrovolníků z Kamenice i z okolí,“ zavzpomínal.

Kromě krve se po čase rozhodl přispět i krevní plazmou. Podstoupil tak hned dvě etapy odběru. „Jedna znamená deset samostatných odběrů jeden každý měsíc,“ vysvětloval. „Vzpomínám si, že když odstředili plazmu a krev mi potom vrátili zpátky do oběhu, byla tak strašně studená, že mne záblo až rameno,“ vyprávěl se smíchem Bednář.

Ze vzpomínek následně vybral i tu, kdy se vydal na svůj úplně první odběr. Tehdy netušil, na co se má vlastně připravit. „Byl jsem nervózní a trochu jsem se bál,“ přiznal Bednář.

„Všichni mě ale uklidňovali. A když mi pak vysvětlili postup, obavy zmizely. Každý další odběr už byl potom snadnější a snadnější,“ mávl rukou.

Při svém posledním odběru si prý absolutně nepřipouštěl, že by to mělo být naposledy, co usedne do křesla a nastaví paži. „Pořád si říkám, že třeba ještě nějaká pozvánka přijde,“ svěřil se Bednář.

A i když jedna kapitola jeho života skončila, nehodlá jen tak vysedávat doma. Krom toho, že sbírá známky, si rád zajede také do lázní.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz