Vrtulník Mi-171Š. Ilustrační snímek

Vrtulník Mi-171Š. Ilustrační snímek | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Po nehodě ve Španělsku je armádní vrtulník na odpis, oznámil ministr

  • 20
Při nehodě vrtulníku na cvičení NATO ve Španělsku přišla česká armáda o desítky milionů korun. Stroj, který se zřítil z deseti metrů k zemi, je na odpis. Při návštěvě vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou to oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Všech pět zraněných vojáků už je v pořádku.

Před měsícem havaroval vrtulník Mi-171Š z náměšťské základny na cvičení NATO ve Španělsku. Stroj spadl nedaleko Zaragozy, zranilo se při tom pět českých vojáků.

„Všichni jsou už v pořádku. Vrtulník je zpět na našem území,“ uvedl ministr. Stropnický zároveň naznačil, že stroj je na odpis.

„Pokud ho není možno uvést do stavu běžného používání, a to je velmi pravděpodobné, škody půjdou nejméně do desítek milionů korun,“ uvedl ministr. Příčina pádu se podle jeho slov stále vyšetřuje.

Incident se stal 5. listopadu. Na palubě vrtulníku bylo jedenáct vojáků a pět členů posádky. Zhruba v deseti metrech nad zemí došlo k prosednutí vrtulníku, který vzápětí spadl (o nehodě čtěte zde).

Při nehodě se zranil druhý pilot a čtyři přepravovaní vojáci z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Měli tržné rány a zhmožděniny. „Pilot byl velmi zkušeným vojákem, měl nalétáno 4 600 hodin. Tento konkrétní typ vrtulníku patří k těm nejmodernějším, co na světě létá,“ uvedl krátce po neštěstí ministr Stropnický.

Nehoda se stala při cvičení Trident Juncture, na které česká armáda vyslala 250 vojáků, čtyři vrtulníky Mi-171Š a šest letounů L-159 Alca. Šlo o největší cvičení NATO za posledních deset let s více než 35 tisíci vojáky ze třiceti zemí. Čeští vojáci z útvaru speciálních sil plnili úkol vysazení při přepadu. Nehoda se stala těsně před tím, než byli vojáci vysazeni.

Hlavně nenavázat na průšvihy, říká ministr o tendru na vrtulníky

Stropnický na náměšťském letišti mluvil i o probíhajícím tendru na nové vojenské vrtulníky pro českou armádu.

„Rozeslali jsme žádosti na tři subjekty v režimu vláda - vláda. Chceme vybírat vítěze napřímo. Je to největší akvizice za dobu, kdy jsem ministrem obrany. Setsakra mi záleží na tom, aby to nenavázalo na některé průšvihy mých kolegů z minula,“ řekl Stropnický.

Jak dodal, ještě se zpřesňují některé požadavky. „Odpovědi bychom měli dostat v řádu týdnů, v roce 2018 by mělo dojít k prvním dodávkám. Nic se nemění na tom, že Náměšť zůstane tradiční vrtulníkovou základnou,“ doplnil ministr obrany. Oslovení dodavatelé jsou ze Spojených států amerických, Francie a Itálie.

Úterní návštěva ministra na vrtulníkové základně měla jedno specifikum. Už u vstupu hlídkovali po zuby ozbrojení vojáci.

Zástupce velitele základny Miroslav Svoboda na otázku, zda jde o ­reakci na situaci po atentátech v Paříži a s tím spojená zvýšená bezpečnostní rizika, odpověděl, že jde o součást výcviku dané jednotky a ­že se na základně připravují na všechny varianty. Dodal, že konkrétní opatření například kvůli Dukovanům, které armáda také střeží, se nepřijímala, přičemž zdejší vojáci „vnímají realitu ve světě, jaká je“.