Poslední uranový důl v Česku zatím funguje v Dolní Rožínce na Žďársku. Jeho provoz však má během nejbližších let skončit. Vláda by proto ráda otevřela důl v Brzkově.

Poslední uranový důl v Česku zatím funguje v Dolní Rožínce na Žďársku. Jeho provoz však má během nejbližších let skončit. Vláda by proto ráda otevřela důl v Brzkově. | foto: Petr Topič, MAFRA

Těžba uranu se vzdaluje, ministerstvo dalo za pravdu obcím u Přibyslavi

  • 0
Ministerstvo životního prostředí zastavilo řízení, které se týkalo rozšíření chráněného ložiskového území v lokalitě Brzkov - Horní Věžnice. Obcím na pomezí Havlíčkobrodska a Jihlavska se tak prozatím podařilo zastavit obnovení těžby uranu, jež plánuje státní podnik Diamo.

„Ministerstvo životního prostředí již vydalo usnesení, kterým bylo řízení o rozšíření chráněného ložiskového území přerušeno. Současně byly konstatovány zásadní vady a nedostatky návrhu,“ potvrdil právní zástupce dotčených obcí Luboš Kliment.

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková sdělila ČTK, že podnik byl vyzván k doplnění své žádosti. „Přerušení řízení pro dobu doplnění žádosti o další dokumenty potřebné k vedení správního řízení je zcela běžnou praxí,“ uvedla Roubíčková. Dodala, že podrobnosti k řízení sdělovat nelze.

Návrh na rozšíření chráněného ložiskového území podal státní podnik Diamo společně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Obce se proti takovému postupu ohradily, považovaly za nutné před tímto krokem provést nové geologické průzkumy.

„Diamo přeskočilo několik řízení, které měly podle platných zákonů absolvovat,“ upozornil Kliment. „Je to jako postup stavebníka rodinného domu, který by si požádal rovnou o kolaudaci, ale neměl by jak územní rozhodnutí, tak ani stavební povolení,“ přirovnal.

Je to satisfakce, vítá rozhodnutí starosta

„Rozhodnutí ministerstva životního prostředí vnímáme jako obrovskou satisfakci,“ komentoval rozhodnutí starosta Brzkova Aleš Bořil. Starostové čtyř obcí se loni dohodli na společném postupu proti zahájení těžby. Kromě Brzkova jde o města Polná a Přibyslav a o obec Věžnice.

Naopak podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Františka Kotrby nový průzkum není potřeba.

„Řádný geologický průzkum byl proveden v letech 1976 až 1991,“ sdělil už dříve.

Podle obcí však přesvědčení, že se ložisko uranu nachází na širším území, vychází pouze z teoretických matematických modelů.

Diamo se nyní s ministerstvem životního prostředí domlouvá na upřesnění.

„V žádném případě se nejedná o zásadní vady a nedostatky podání,“ uvedl Martin Besta z oddělení komunikace podniku. Žádost o změnu chráněného ložiskového území podle něj byla podána v předepsaném počtu výtisků, které obsahovaly vyhláškou stanovené doklady a podklady.