Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman vyrazil na pochod autem. Na památku „brášky“ vykouří doutník

  18:03aktualizováno  18:03
Jaká byla dovolená? „Krátká, ale hezká,“ řekl prezident Miloš Zeman novinářům, kteří jej ve středu vyhlíželi u Matějovského rybníka nedaleko Nového Veselí. Prezident tráví pětidenní volno ve svém bytě v bývalé tvrzi podobně jako každý rok.

Před svátečním polednem vyrazil v doprovodu bodyguardů pozdravit účastníky pochodu k prameni řeky Oslavy. Podebatoval s přáteli a známými, ochutnal šťavnatou klobásu, vykouřil pár cigaret a vypil několik panáků slivovice. Ale hlavně si užíval krásy oblíbené Vysočiny.

Fotogalerie

Dovolená prezidenta Miloše Zemana v Novém Veselí se odehrává už několik let v podobném duchu. Zeman byl před deseti lety u založení tradice, navíc osobně pomáhal coby spokojený důchodce objevit pramen Oslavy u babínského rybníka.

I když „Veseláci“ a obyvatelé sousedních obcí chodí k pramenu třikrát ročně, úterní akce byla přece jen speciální. Červencový pochod se poprvé konal jako memoriál Miroslava Zity. Zemanův dvorní řezník, ale také hospodský, myslivec či ochotník, který se se Zemanem oslovoval „bráško“, zahynul před dvěma měsíci při dopravní nehodě.

„Vzpomínali jsme na smrtelnou nehodu mého přítele Mirka Zity. Od jeho dcery jsem dnes dostal doutník, který pro mě dva roky schovával, tak jsem jí slíbil, že si ten doutník na jeho památku večer vykouřím,“ prozradil Zeman.

Od místních prezident dostal obraz tvrze

Prezident se u myslivecké chaty pod hrází třetího největšího rybníka Vysočiny objevil krátce před polednem, bodyguardi jej přivezli autem. Sousedy na úvod pozdravil a zavzpomínal na Zitu, za kterého poté vyhlásil minutu ticha.

„Chtěl bych vzpomenout, že se splnil velký sen Mirka Zity zalovit si v lánské oboře. Poslal jsem mu fotografii, kde je s mysliveckým kloboučkem a puškou, jak klečí nad jelínkem sikou. Poslal mi dopis, že je rád, že k tomu došlo. Nikdo tehdy samozřejmě nevěděl, že to byl jeho poslední lov,“ vzpomínal Zeman, než uctil památku přítele minutou ticha.

V pohodovém duchu strávil více než hodinu. Dokonce se s místními vyfotil a převzal obraz tvrze, který mu sousedé věnovali.

„Přišla bych, i kdyby tu pan prezident nebyl. S panem prezidentem jsem se vyfotila a mám i jeho podpis,“ pochlubila se Nikola Veselá. Dívka zná Miloše Zemana ještě z časů jeho politického důchodu. „Přišel za námi do sokolovny, když jsme trénovali gymnastiku a dobrovolně se s námi vyfotil,“ usmála se.

Miloš Zeman se podle pečlivě vedených sokolských statistik zúčastnil už třinácti pochodů. Zatímco jarní a podzimní pochod už vynechává, ten červencový si nenechal ujít ani v letech 2014 a 2015.

Při posezení debatoval Zeman také o slastech dovolené na Vysočině, koaliční krizí se netrápil. „Žádná neexistuje,“ usmíval se starosta místního Sokola a jeden z organizátorů pochodu Jan Král. „Mluvili jsme hlavně o přírodě. O Samotíně, krásách Bohdalovského potoka i tom, že se pojede podívat ještě na vyhlídku na Blažkov,“ zmínil Král kopec nedaleko Rudolce.

Miloš Zeman má volno od soboty, dovolenou zahájil hned po oficiální návštěvě Kraje Vysočina. V pondělí se plavil na hladině Veselského rybníka v nafukovacím člunu a vyrážel také do přírody (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Najdete na iDNES.cz