Novým vlastníkem novoměstského Sportenu je nyní akciová společnost ConsilTech,...

Novým vlastníkem novoměstského Sportenu je nyní akciová společnost ConsilTech, kterou ovládá desátý nejbohatší Čech Tomáš Němec (na snímku vlevo s iowským guvernérem Terrym Branstadem). | foto: ČTK

Výrobce lyží Sporten koupil bývalý lyžař a desátý nejbohatší Čech

  • 28
Společnost Sporten z Nového Města na Moravě, která už desítky let vyrábí lyže, koupil miliardář a bývalý vrcholový lyžař Tomáš Němec. Ten se předloni zbavil svého podílu v gumárenském holdingu ČGS. Jestli ve vedení Sportenu zůstane dosavadní šéf Ján Hudák, zatím není jasné.

Novým vlastníkem Sportenu je nyní akciová společnost ConsilTech, kterou ovládá právě desátý nejbohatší Čech Tomáš Němec.

Posledním majitelem byl podnikatel Grzegorz Hóta a jeho společnost Allenton. To se však v prosinci v tichosti změnilo. Informaci o prodeji jako první přinesl web magazínu Forbes, výši transakce ani jedna ze stran nekomentovala.

„Sporten má potenciál, myslím si, že to může fungovat lépe. Bude s tím spojená spousta práce. Nešel jsem do toho jenom proto, že mám k lyžím blízko,“ řekl MF DNES Tomáš Němec, bývalý vrcholový lyžař.

Informaci potvrdilo i vedení firmy. „Uvidíme, jak si s novým majitelem sednu. V tuto chvíli víc nevím, ještě jsme spolu ani pořádně nemluvili,“ řekl ve čtvrtek odpoledne po návratu z veletrhu v Mnichově generální ředitel Sportenu Ján Hudák.

Miliardy Němec vydělal na prodeji gumáren

Nový vlastník do představenstva Sportenu dosadil během ledna svoje lidi, Tomáše Klápštěho a Ondřeje Paláta, které si přivedl z poradenské a investiční společnosti Patria Corporate Finance. Ve statutárním orgánu zůstal i Hudák.

„Představenstvo dosud nejednalo,“ uvedl k aktuální situaci Hudák, který ve Sportenu pracuje už 46 let. Dlouholetý šéf firmy byl dříve i menšinovým akcionářem.

Tomáš Němec je podle aktuálního žebříčku magazínu Forbes desátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši bezmála 16 miliard korun. V poslední době se o něm nejvíce mluvilo v souvislosti s prodejem gumárenského holdingu ČGS, který zahrnuje i značky Mitas, Rubena nebo Savatech, velké mezinárodní skupině Trelleborg.

Němec vlastnil ČGS napůl s Oldřichem Šlemrem, holding prodali předloni v listopadu za 31 miliard korun.

Sporten však není jeho první akvizicí v oblasti sportovního zboží. Němec má podíl ve skupině Levelsportkoncept, která v Česku zastupuje značky Leki, Kästle a Kjus či Mizuno.

Do Vánoc to nebylo nic moc, pak firmě vydělávaly hlavně běžky

Sporten aktuálně zaměstnává přes 160 lidí, loni vyrobil přes 95 tisíc párů lyží a obrat novoměstské firmy stoupl meziročně na 225 milionů korun. V době své největší slávy v devadesátých letech Sporten vyrobil 350 tisíc párů lyží a snowboardů ročně.

Podle šéfa Sportenu Hudáka je bilancování letošní zimy z pohledu ekonomiky předčasné. „Hodnotit budeme až na konci. Do Vánoc to nebylo nic moc, pak napadl sníh a zájem měli běžkaři. Je předpoklad, že se začnou doplňovat sklady,“ míní Hudák.

Zda byla sezona úspěšná, však bude vědět nejdříve v dubnu. Situaci Sportenu totiž ovlivňuje hlavně globální trh, 90 procent produkce Sportenu jde na export, firma vyrábí i pro známé zahraniční značky.

Sporten před dvěma lety vyjednával o spojení se slovinským výrobcem lyží Elan.

Forbes spekuluje, že ovládnutí Sportenu je pro miliardáře Němce jen předvoj před další expanzí v oboru.

Podle Jána Hudáka je nyní na prodej řada prestižních světových značek. „Tím myslím opravdu velkých a známých značek. Tváří se sice všechny jako velmi silné, ale až na jednu dvě mají všechny finanční problémy,“ podotkl k aktuální situaci na trhu Hudák.

„Ať firma dál roste a mám se v důchodu na co dívat.“

Zda bude sedmašedesátiletý manažer pokračovat v čele firmy, zatím není jasné. „Moje jediné přání je, aby pokračovalo něco, co šestačtyřicet let buduji. Abych se pak mohl v důchodu dívat, jak firma roste dál. To bych měl radost,“ řekl.

Lyže se na Novoměstsku vyrábí už od roku 1896, kdy první vyrobil Adolf Slonek z Rokytna. Jeho následovníky a další místní výrobce pak v padesátých letech minulého století pohltil národní podnik Sport, časem vznikl u Pohledce nový závod na zelené louce. Po komplikované privatizaci se přeměnil ve značku Sporten.

Nyní vyrábí nejen běžecké a sjezdové lyže a snowboardy, ale také nejrůznější speciály. Posledním hitem je technologie skin neboli „tulení pásy“ využívané místo stoupacích vosků na běžky.

24. října 2015