Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autor soch z betonu vytvořil atrakci pro děti. Stačilo 60 balíků slámy

  18:16aktualizováno  18:16
Novou atrakci dostaly na konci prázdnin žďárské děti. Novinkou pro tradiční Slavnosti jeřabin je slámové hřiště v parku na Farských humnech. Prolézačky a bludiště jsou neustále v permanenci. Na 60 balících si najednou hrají i více než tři desítky dětí. Skáčou, schovávají se, honí se.

S nápadem vytvořit slámové hřiště přišel žďárský výtvarník a zastupitel Michal Olšiak, kterého proslavily sochy z betonu a písku. „Udělat něco jednoduchého pro děti, aby byla nějaká sranda, jsem měl v hlavě už delší dobu,“ líčí devětatřicetiletý Olšiak. Jelikož bydlí v těsné blízkosti Farských humen, využil pro svůj nápad ve spolupráci s městem park, kde je dostatek volného místa.

Fotogalerie

Jak dlouho atrakce vydrží, nelze předvídat. „Záleží na stavu balíků, neočekávali jsme tak velký zájem. Původní předpoklad byl, že slámové hřiště bude přístupné po celou dobu Slavností jeřabin,“ reagovala mluvčí radnice Nikola Adlerová. Slavnosti nabité kulturním programem ovšem potrvají od 24. srpna až do 17. září.

Vydržet tak dlouho pohromadě pod náporem skokanů nemá sláma šanci. „Zrovna balíky už dvě hodiny opravuji, aby se nerozpadly. Svazuji je drátem a přemisťuji zpátky ty, které byly odvalené,“ hlásil v pondělí odpoledne Michal Olšiak. „Ještě chvíli vydrží, odhaduji týden, maximálně dva, možná by šlo některé balíky vyměnit,“ dodal.

Záležet bude hlavně na počtu a ukázněnosti návštěvníků. Ti mají vstup zdarma a na vlastní nebezpečí, denně od 8 do 20 hodin, v noci platí zákaz vstupu. Pravidla využívání jsou uvedená na informační tabuli. Platí například zákaz kouření, manipulace s otevřeným ohněm nebo jízda na kole.

„Žádný úraz ještě hlášený nemáme. Ale stížnost na rozházenou slámu už přišla,“ prozradila mluvčí. „Na Facebooku naopak máme spoustu kladných ohlasů,“ dodala.

Učitelka vedla děti s obavami, odcházela nadšená

Na slámové hřiště v pondělí dopoledne vyrazilo kromě klučičího gangu ze sousední Veselské ulice také šestnáct dětí z hlídacího centra Špuntík. „Jsem nadšená, je to spousta legrace pro děti za málo peněz. Děti se zabaví,“ reagovala učitelka Zuzana Šturcová.

„Šla jsem sem sice s obavami, ale když to vidím, nemám strach, že by se někomu něco stalo. Sláma už je roztroušená kolem, děti případně padají do měkkého. Každé léto by něco takového mohlo vzniknout, je to mnohem lepší než sedět s dětmi doma,“ dodala.

Až balíky doslouží, soukromý zemědělec je zase uklidí. Město na slámové hřiště uvolnilo částku 15 tisíc korun.

Podobných přírodních atrakcí v posledních letech přibývá. Například manželé Pipkovi na svém statku v Nové Vsi u Leštiny v populárním Dýňovém světě už několik let vytváří na podzim atrakce taktéž z balíků slámy (o Dýňovém světě více čtěte zde).

Na okraji Třebíče (před poliklinikou Vltavínská) a u Jihlavy (nedaleko letiště v Henčově) letos vznikla bludiště s názvem Kukuřičáci s cestičkami vysekanými v kukuřičném poli přesně podle plánu a GPS souřadnic (dočtete se zde).

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Najdete na iDNES.cz