Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autor soch z betonu vytvořil atrakci pro děti. Stačilo 60 balíků slámy

  18:16aktualizováno  18:16
Novou atrakci dostaly na konci prázdnin žďárské děti. Novinkou pro tradiční Slavnosti jeřabin je slámové hřiště v parku na Farských humnech. Prolézačky a bludiště jsou neustále v permanenci. Na 60 balících si najednou hrají i více než tři desítky dětí. Skáčou, schovávají se, honí se.

S nápadem vytvořit slámové hřiště přišel žďárský výtvarník a zastupitel Michal Olšiak, kterého proslavily sochy z betonu a písku. „Udělat něco jednoduchého pro děti, aby byla nějaká sranda, jsem měl v hlavě už delší dobu,“ líčí devětatřicetiletý Olšiak. Jelikož bydlí v těsné blízkosti Farských humen, využil pro svůj nápad ve spolupráci s městem park, kde je dostatek volného místa.

Fotogalerie

Jak dlouho atrakce vydrží, nelze předvídat. „Záleží na stavu balíků, neočekávali jsme tak velký zájem. Původní předpoklad byl, že slámové hřiště bude přístupné po celou dobu Slavností jeřabin,“ reagovala mluvčí radnice Nikola Adlerová. Slavnosti nabité kulturním programem ovšem potrvají od 24. srpna až do 17. září.

Vydržet tak dlouho pohromadě pod náporem skokanů nemá sláma šanci. „Zrovna balíky už dvě hodiny opravuji, aby se nerozpadly. Svazuji je drátem a přemisťuji zpátky ty, které byly odvalené,“ hlásil v pondělí odpoledne Michal Olšiak. „Ještě chvíli vydrží, odhaduji týden, maximálně dva, možná by šlo některé balíky vyměnit,“ dodal.

Záležet bude hlavně na počtu a ukázněnosti návštěvníků. Ti mají vstup zdarma a na vlastní nebezpečí, denně od 8 do 20 hodin, v noci platí zákaz vstupu. Pravidla využívání jsou uvedená na informační tabuli. Platí například zákaz kouření, manipulace s otevřeným ohněm nebo jízda na kole.

„Žádný úraz ještě hlášený nemáme. Ale stížnost na rozházenou slámu už přišla,“ prozradila mluvčí. „Na Facebooku naopak máme spoustu kladných ohlasů,“ dodala.

Učitelka vedla děti s obavami, odcházela nadšená

Na slámové hřiště v pondělí dopoledne vyrazilo kromě klučičího gangu ze sousední Veselské ulice také šestnáct dětí z hlídacího centra Špuntík. „Jsem nadšená, je to spousta legrace pro děti za málo peněz. Děti se zabaví,“ reagovala učitelka Zuzana Šturcová.

„Šla jsem sem sice s obavami, ale když to vidím, nemám strach, že by se někomu něco stalo. Sláma už je roztroušená kolem, děti případně padají do měkkého. Každé léto by něco takového mohlo vzniknout, je to mnohem lepší než sedět s dětmi doma,“ dodala.

Až balíky doslouží, soukromý zemědělec je zase uklidí. Město na slámové hřiště uvolnilo částku 15 tisíc korun.

Podobných přírodních atrakcí v posledních letech přibývá. Například manželé Pipkovi na svém statku v Nové Vsi u Leštiny v populárním Dýňovém světě už několik let vytváří na podzim atrakce taktéž z balíků slámy (o Dýňovém světě více čtěte zde).

Na okraji Třebíče (před poliklinikou Vltavínská) a u Jihlavy (nedaleko letiště v Henčově) letos vznikla bludiště s názvem Kukuřičáci s cestičkami vysekanými v kukuřičném poli přesně podle plánu a GPS souřadnic (dočtete se zde).

Autor:


Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Někdejší sídlo jihlavských lesů obsadila mládež s poruchami chování

Koncem roku 2014 se vedení městských lesů přestěhovalo do svého areálu v...

Přes tři roky čekala budova bývalého sídla správy městských lesů v Jihlavě-Lesnově na nové využití. Od července tu...

Řidič vjel osobním autem pod vlak. Rozpáral bok vozu a těžce se zranil

Nehoda na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Těžce zraněného...

Řidič osobního auta se dopoledne těžce zranil při nehodě na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Podle všeho...

Najdete na iDNES.cz