Václav Bělohradský

Václav Bělohradský | foto: Josef Chuchma, Kavárna

Meziříčí uvítá festival filozofie. Přijede Viewegh i Bělohradský

  • 3
Jedinečnou příležitost zamyslet se spolu s filozofy, teology, ale i profesory ekonomie, spisovateli a hudebníky nad tím, jak se k sobě mají věda a víra, budou mít lidé už od konce tohoto týdne ve Velkém Meziříčí. Od 5. do 12. června se tam totiž koná pátý ročník Evropského festivalu filozofie.

Přestože jména a počty akademických titulů přednášejících mohou leckoho vyděsit, pořadatelé slibují, že přednášky i diskuze počítají právě s laickou veřejností. A stejně jako v předchozích letech nebude o osobnosti a také o rozličné pohledy na téma nouze.

"Účast letos přislíbili například filozof a sociolog Václav Bělohradský, který je někdy označován za pokračovatele Jana Patočky, nebo ekonom Tomáš Sedláček, jehož kniha Ekonomie dobra a zla se stala v posledních letech bestsellerem," poukázal na mediálně známější tváře pořadatel Milan Dufek, ředitel meziříčského Jupiter clubu.

Program festivalu

Evropský festival filozofie ve VAlašském Meziříčí potrvá od 5. do 12. června.

Účinkující
Jan Burian 6.6. v 19:30
Michal Viewegh 8.6. v 17:30
Václav Bělohradský 9.6. v 16:00
Tomáš Sedláček 9.6. v 17:40
Marek Orko Vácha 11.6. v 18:30

Divadlo a hudba
Divadelní spolek Kašpar
Sluha dvou pánů 5.6. ve 20.00

Kočovná divadelní společnost
Pro dobrou věc 8.6. v 19.30

Zuzana Lapčíková Kvintet

Balady 12.6. v 19.30

Děkan Masarykovy univerzity i genetik a teolog z Prahy

Filozofické otázky ve vztahu ke sci-fi přiblíží posluchačům děkan brněnské Masarykovy univerzity Josef Krob. Náboženství z pozice kritického racionalismu zase nahlédne profesor filozofie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (UK) a bývalý evangelický farář Otakar Antoň Funda.

Že jsou věda a víra aspoň částečně ve vzájemném rozporu, vysvětlí Tomáš Hříbek z Filozofického ústavu Akademie věd, který se specializuje na modernismus, etiku a estetiku.

Oponovat mu zřejmě bude Marek Orko Vácha, vikář Římskokatolické akademické farnosti a přednosta Ústavu etiky na III. lékařské fakultě UK v Praze. Genetik a teolog, který žil dřív v trapistickém klášteře ve Francii a účastnil se i výprav do Antarktidy, je autorem populárních knih Probouzení nebo Šestá cesta.

"Sehnat přednášející není vůbec problém, protože akce tohoto typu je opravdu jedinečná. Setkají se tu odborníci různých směrů, kteří oslovují širokou veřejnost. K tomu normálně nemají příležitost. Musí být proto maximálně srozumitelní. Někteří tu získávají i nové podněty k bádání," popsal Dufek zkušenost z minulých ročníků.

Viewegh, Burian i Štědroň

Zájem o festival je podle něho i mezi umělci. "Autorské čtení letos obstará Michal Viewegh, který bude s lidmi debatovat o literatuře. Portugalský večírek si pro nás připravil písničkář Jan Burian a o hudbě, konkrétně o opeře a oratoriu pohovoří brněnský skladatel Miloš Štědroň," pozval pořadatel.

Kromě erudovaných diskutérů ale letos poprvé veřejně zazní i příspěvky a úvahy studentů vysoké a střední školy v autorském čtení nazvaném Jak to vidím já. "Po nich bude následovat moderovaná panelová diskuze," dodal Dufek.

Nejen věda, ale i umění dostane prostor v podobě divadelních představení a koncertů.

Přestože se radnice potýká s ekonomickou krizí, osmidenní vzdělávací a kulturní akci opět významně podpoří. "Celý program přijde na 300 tisíc korun. Větší část dostaneme od města a 40 tisíc od kraje," sdělil Dufek.

V minulých letech byli hosty filozofického festivalu například kněz, teolog a psychiatr Tomáš Halík, sociolog Erazim Kohák nebo spisovatelka Petra Hůlová.