I když to není zvenku patrné, budova bývalého domova důchodců ve Velkém Meziříčí je v havarijním stavu.

I když to není zvenku patrné, budova bývalého domova důchodců ve Velkém Meziříčí je v havarijním stavu. | foto: MF DNES

Meziříčí dostalo darem rozpadlý domov důchodců, zachrání ho jen těžko

  • 0
Radnice ve Velkém Meziříčí řeší, co bude dělat s budovou bývalého domova důchodců v Hornoměstské ulici. Dům, který město dostalo jako dar od kraje, je totiž ve velmi špatném stavu a jeho opravy i případná demolice budou stát miliony korun.

Před čtyřmi lety slíbili městští zastupitelé kraji, že od něj přijmou budovu bývalého domova důchodců. Teď vědí, že jim dům přinese jen komplikace a městskou kasu připraví o spoustu peněz.

"Budova je v neutěšeném stavu a prakticky se nedá zachránit," říká starosta Radovan Necid a odkazuje na statický posudek i na to, co sám před pár dny při prohlídce opuštěného domu na vlastní oči viděl.

"Město v roce 2007 s převzetím souhlasilo, protože tehdy nikdo netušil, v jakém je objekt stavu," vysvětluje Necid. Do domu z první republiky, který byl postaven jako sídlo okresního úřadu, chtěl bývalý starosta Meziříčí František Bradáč přestěhovat radnici.

"Dnes taková možnost nepřipadá v úvahu. Budova je v havarijním stavu. Její rekonstrukce by stála odhadem 150 milionů korun," říká starosta. Znamenalo by to postavit nové stropy a opravit celou budovu. I tak by ale prostory byly pro radnici zbytečně velké a na provoz nesmírně nákladné," sdělil Necid názor, na kterém se shodl s ostatními radními.

Nabízí se tři řešení, konzervace domu, prodej nebo bourání

Před zastupiteli jsou tak tři možná řešení. "Stavbu zakonzervovat a ročně platit stovky tisíc korun za to, aby dům nechátral. Nebo ho prodat, ovšem zatím nevím o nikom, kdo by dům chtěl, aniž by za tím nebyla spekulace. Třetím řešením je demolice, na kterou nám může přispět kraj," předestřel varianty starosta.

Pozitivum třetí varianty vidí v tom, že městu zbyde pozemek s infrastrukturou, který by se jednou dal prodat.

Bourání by bylo navíc mnohem méně nákladné než opravy. "Samotná demolice by stála odhadem do deseti milionů. Prodražit by ji mohla likvidace i nebezpečného odpadu v sutinách," sdělil Necid s tím, že na demolici by až třemi miliony mohl městu přispět kraj.

Pokud se zastupitelé dohodnou, s bouráním se začne příští rok. Co nakonec původní důstojnou stavbu z roku 1932 v centru města nahradí, zřejmě hned tak jasné nebude.