Sjíždění Sázavy je momentálně pro vodáky složitější. Letos je totiž kvůli výluce na trati nedoveze vlak až přímo k řece. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oblíbený Posázavský pacifik letos nejezdí. Lodě se tahají přes les

  • 14
Vyhledávaný kemp Stvořidla na řece Sázavě i další osady mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou jsou odříznuty od železnice. Místo takzvaného Posázavského pacifiku teď funguje jenom náhradní autobusová doprava. Nezajíždí ale až k řece.

Posázavský pacifik mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nejezdí kvůli opravě železničního mostu u Ledče. Komplikace to je hlavně pro vodáky a turisty, kteří přijeli k Sázavě trávit dovolenou.

„Vlak nejezdí? Opravdu? To jsme nevěděli. Bylo nám divné, že jsme ho v noci neslyšeli. Chtěli jsme si to tady projet právě po železnici. Je to čára přes rozpočet,“ říká mladá dvojice na mostě přes řeku Sázavu.

Pokud se vodáci nebo turisté chtějí dostat k zastávce náhradní autobusové dopravy, musejí například od Stvořidel jít do kopce dva kilometry náročným terénem v lese. Autobus zastavuje až na hlavní silnici.

Děti se na vlak těšily zbytečně

Stesky lidí slýchá nejčastěji Zdeňka Tvrdá, zaměstnankyně kempu na Stvořidlech, který provozuje obec Trpišovice.

„Problém to dělá hlavně vodákům a pak lidem, kteří zde zůstanou na pár dní a nemají šanci se prakticky nikam dostat na výlety. Stěžují si, že je na to dráhy neupozornily. Prodají jim lístek a oni to pak musí řešit až na místě, když je autobus místo u řeky vyloží na silnici dva kilometry od místa. Radost z toho rozhodně nemají,“ přitakává.

S plnou vodáckou výbavou se takhle minulý týden spouštěl lesem Miroslav Pala z Prahy. „Loď nám naštěstí vzala sestra autem, ale všechny bágly jsme si vezli sami. O výluce jsme nevěděli. Cesta byla ale dobře značená, řidič autobusu nám ji popsal. Šli jsme to asi půl hodiny,“ vyprávěl, zatímco balil stan a připravoval se na splutí dalšího úseku Sázavy.

Vlak hojně využívají v létě právě vodáci. Když ukončili svou cestu po řece, vraceli se i s loděmi zpět na místo vyplutí nebo si vlakem zajížděli pro auta. Teď je to pro ně komplikovanější. Někteří to podle zaměstnankyně kempu řeší tím, že si berou taxíky.

„My jsme si auta dovezli do Ledče a odtud jsme šli na Stvořidla pěšky,“ líčil jeden z party zlínských vodáků.

Notně zklamané jsou z dovolené u Sázavy rodiny s malými dětmi. „Celou dobu se děti těšily na to, že budou jezdit vláčkem, a nic z toho není,“ vypráví Jaroslav Pihar z Břeclavi, který s přáteli jezdí na Stvořidla už patnáct let. Vlak hojně využívali k výletům do okolí i za nákupy.

Proč zrovna v sezóně, zlobí se starostka

Nesnáze mají i lidé v chatové oblasti ve Smrčné. „Musíme na autobus až do Leštinky a to je pořád do kopce. Pro nás starší už je to namáhavé. Dřív jsem jezdila vlakem nakoupit do Ledče nebo do Světlé. To teď nejde, protože cesta s nákupem až z Leštinky je pro mě nemyslitelná. Když přijela vnoučata, šli jsme vždy jednu cestu na Stvořidla pěšky, zpět vlakem, protože jít obě cesty pěšky je pro malé děti náročné. Teď je po výletech,“ zlobí se chatařka z Jihlavy.

Prázdninová výluka se nelíbí ani starostce Trpišovic Marii Širajchové. „Psala jsem k této výluce připomínky. Nelíbí se mi udělat takový zásah do železniční dopravy právě o prázdninách, v době největší turistické sezony,“ říká.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Marka Illiaše, ale opravu v jiném termínu udělat nešlo.

„Musíme výluky koordinovat podle ročního výlukového plánu, kde jednotlivé výluky na dalších tratích na sebe navazují. Chápeme, že je to přes prázdniny nepříjemné, na druhou stranu právě přes prázdniny je provoz, co se týká cestujících, relativně mírnější, než když jezdí lidé do zaměstnání a děti do školy,“ uvedl.

S tím však starostka nesouhlasí. „Železnice je ztrátová právě přes jaro a zimu. Když konečně přijde sezona, kdy lidé vlakem opravdu jezdí hodně, tak trať uzavřou,“ dodává.

Výluka v okolí Sázavy by měla trvat až do listopadu.