Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukla by mohla mít víc vlastníků, Jihlava oslovila i Ščerbana

  16:35aktualizováno  16:35
Tak si to, Béďo, kup. I takový vzkaz slyšel na posledním jednání valné hromady hokejové Dukly Jihlava její jednatel Bedřich Ščerban. Klub totiž už šestnáct let stoprocentně vlastní město a za tu dobu se mu nepodařilo najít profesionálním hokejistům nového majitele.

Jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Osobně jsem pro, aby se Dukla privatizovala. Pro město by to bylo mnohem lepší, kdyby klub byl v soukromých rukách,“ říká Milan Kolář (Forum Jihlava), náměstek primátora, do jehož resortu právě sport spadá.

Právě téma prodeje se objevilo i na jednání poslední valné hromady klubu, kterou tvoří jedenáct členů městské rady.

„Z debaty vznikly zajímavé podněty k Dukle jako takové. Na jejím základě může dojít k tomu, že Dukla bude mít jiný charakter z hlediska vlastnictví,“ pronesl poněkud šroubovaně náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS).

Jinými slovy - Dukla by nemusela mít jediného vlastníka, kterým je město. Ideální stav by byl, alespoň podle Vymazala, takový, že by si město – stejně jako v případě fotbalového klubu FC Vysočina – ponechalo i v profesionálním hokeji menší podíl. „Byl by to i dobrý signál pro ostatní vlastníky, že si město uvědomuje význam toho, co pro něj Dukla v historii udělala.“

O tom, jak moc vážně míněná je výzva současnému jednateli, která byla citována v úvodu tohoto textu, se jednotliví radní neshodnou.

„Na jednání padl dotaz, jestli by pan Ščerban nebyl ochoten po vzoru třeba Kladna nebo Plzně do Dukly vstoupit jako její majitel. Řekli jsme mu, aby o té možnosti uvažoval, a on na to odpověděl, že si to rozmyslí,“ líčí průběh jednání primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zmíněné kluby v Plzni a Kladně mají soukromé majitele, kterými jsou bývalí či současní hráči. Plzeň vlastní Martin Straka, Kladno zase Jaromír Jágr. „Chápu, že na rozdíl od Kladna nebo Plzně, kdy jejich majitelé hráli, nebo hrají v NHL, jsou finanční možnosti pana Ščerbana jiné,“ dodal primátor.

Chloupkův kolega a spolustraník Vratislav Výborný však výzvu k odkupu nepovažuje za vážně míněnou. „Toto nebylo nic oficiálního, mluvilo se o tom pouze nezávazně v rámci diskuse. Ani v žádném zápisu to nefiguruje,“ mávl nad tématem rukou.

To, že by se vlastníkem klubu stal jeho současný jednatel, považuje za nereálné i náměstek Jaromír Kalina. Podle jeho slov by se Dukla měla vydat cestou, kdy si najde skupinu investorů, kteří ji budou spoluvlastnit. „A pan Ščerban se na tom bude podílet jako člověk, který to dá dohromady. Samozřejmě, může v klubu mít i svůj majetkový podíl,“ dodává Kalina.

Mládež si chce město nechat

Všechny tyto debaty se týkají pouze prvního týmu, tedy profesionálních hokejistů. Mládež a krasobruslařský oddíl, který také funguje pod značkou Dukly Jihlava, by podle představ vedení radnice měla zůstat pod městem.

„Mládež si chceme nechat. Naším cílem je přestat podporovat profesionální sport. Naopak politikou města je podpora mládeže,“ potvrdil náměstek primátora Milan Kolář.

Zkušenosti z minulých let ohledně hledání nových partnerů však velí minimálně k opatrnosti. O tom, že klub přejde do soukromých rukou, se mluvilo už několikrát. Poprvé v roce 2004, když dvanáctinásobný mistr republiky naposledy postupoval do extraligy. A v poslední době pak v roce 2013, kdy tehdejší radní Jan Dršata údajně vyjednával s nejmenovanou rakouskou společností.

Jediný ze zájemců, ať už vážných, či pofidérních, který se kdy prezentoval i veřejně, byl v roce 2006 bývalý hokejista Petr Buzek. Ten radnici předložil svou koncepci směřování klubu včetně mládežnických celků.

„Nebyl jsem to jenom já, šlo o skupinu více lidí, včetně velkých společností, které se chtěly zapojit. Ale prostě to celé nakonec ztroskotalo,“ pronesl po deseti letech Buzek.

Že by se snaha sehnat Dukle vlastníka ze soukromé sféry mohla znovu rozplynout ve vzduchoprázdnu, není nijak nereálná. Obzvlášť když si vedení města nestanovilo žádné datum, do kdy chce privatizaci klubu provést. „Deadline skutečně nemáme. A to je možná špatně,“ uvědomuje si Kolář.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz