Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukla by mohla mít víc vlastníků, Jihlava oslovila i Ščerbana

  16:35aktualizováno  16:35
Tak si to, Béďo, kup. I takový vzkaz slyšel na posledním jednání valné hromady hokejové Dukly Jihlava její jednatel Bedřich Ščerban. Klub totiž už šestnáct let stoprocentně vlastní město a za tu dobu se mu nepodařilo najít profesionálním hokejistům nového majitele.

Jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Osobně jsem pro, aby se Dukla privatizovala. Pro město by to bylo mnohem lepší, kdyby klub byl v soukromých rukách,“ říká Milan Kolář (Forum Jihlava), náměstek primátora, do jehož resortu právě sport spadá.

Právě téma prodeje se objevilo i na jednání poslední valné hromady klubu, kterou tvoří jedenáct členů městské rady.

„Z debaty vznikly zajímavé podněty k Dukle jako takové. Na jejím základě může dojít k tomu, že Dukla bude mít jiný charakter z hlediska vlastnictví,“ pronesl poněkud šroubovaně náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS).

Jinými slovy - Dukla by nemusela mít jediného vlastníka, kterým je město. Ideální stav by byl, alespoň podle Vymazala, takový, že by si město – stejně jako v případě fotbalového klubu FC Vysočina – ponechalo i v profesionálním hokeji menší podíl. „Byl by to i dobrý signál pro ostatní vlastníky, že si město uvědomuje význam toho, co pro něj Dukla v historii udělala.“

O tom, jak moc vážně míněná je výzva současnému jednateli, která byla citována v úvodu tohoto textu, se jednotliví radní neshodnou.

„Na jednání padl dotaz, jestli by pan Ščerban nebyl ochoten po vzoru třeba Kladna nebo Plzně do Dukly vstoupit jako její majitel. Řekli jsme mu, aby o té možnosti uvažoval, a on na to odpověděl, že si to rozmyslí,“ líčí průběh jednání primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zmíněné kluby v Plzni a Kladně mají soukromé majitele, kterými jsou bývalí či současní hráči. Plzeň vlastní Martin Straka, Kladno zase Jaromír Jágr. „Chápu, že na rozdíl od Kladna nebo Plzně, kdy jejich majitelé hráli, nebo hrají v NHL, jsou finanční možnosti pana Ščerbana jiné,“ dodal primátor.

Chloupkův kolega a spolustraník Vratislav Výborný však výzvu k odkupu nepovažuje za vážně míněnou. „Toto nebylo nic oficiálního, mluvilo se o tom pouze nezávazně v rámci diskuse. Ani v žádném zápisu to nefiguruje,“ mávl nad tématem rukou.

To, že by se vlastníkem klubu stal jeho současný jednatel, považuje za nereálné i náměstek Jaromír Kalina. Podle jeho slov by se Dukla měla vydat cestou, kdy si najde skupinu investorů, kteří ji budou spoluvlastnit. „A pan Ščerban se na tom bude podílet jako člověk, který to dá dohromady. Samozřejmě, může v klubu mít i svůj majetkový podíl,“ dodává Kalina.

Mládež si chce město nechat

Všechny tyto debaty se týkají pouze prvního týmu, tedy profesionálních hokejistů. Mládež a krasobruslařský oddíl, který také funguje pod značkou Dukly Jihlava, by podle představ vedení radnice měla zůstat pod městem.

„Mládež si chceme nechat. Naším cílem je přestat podporovat profesionální sport. Naopak politikou města je podpora mládeže,“ potvrdil náměstek primátora Milan Kolář.

Zkušenosti z minulých let ohledně hledání nových partnerů však velí minimálně k opatrnosti. O tom, že klub přejde do soukromých rukou, se mluvilo už několikrát. Poprvé v roce 2004, když dvanáctinásobný mistr republiky naposledy postupoval do extraligy. A v poslední době pak v roce 2013, kdy tehdejší radní Jan Dršata údajně vyjednával s nejmenovanou rakouskou společností.

Jediný ze zájemců, ať už vážných, či pofidérních, který se kdy prezentoval i veřejně, byl v roce 2006 bývalý hokejista Petr Buzek. Ten radnici předložil svou koncepci směřování klubu včetně mládežnických celků.

„Nebyl jsem to jenom já, šlo o skupinu více lidí, včetně velkých společností, které se chtěly zapojit. Ale prostě to celé nakonec ztroskotalo,“ pronesl po deseti letech Buzek.

Že by se snaha sehnat Dukle vlastníka ze soukromé sféry mohla znovu rozplynout ve vzduchoprázdnu, není nijak nereálná. Obzvlášť když si vedení města nestanovilo žádné datum, do kdy chce privatizaci klubu provést. „Deadline skutečně nemáme. A to je možná špatně,“ uvědomuje si Kolář.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO DESIGNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz