Dukla by mohla mít víc vlastníků, Jihlava oslovila i Ščerbana

  16:35aktualizováno  16:35
Tak si to, Béďo, kup. I takový vzkaz slyšel na posledním jednání valné hromady hokejové Dukly Jihlava její jednatel Bedřich Ščerban. Klub totiž už šestnáct let stoprocentně vlastní město a za tu dobu se mu nepodařilo najít profesionálním hokejistům nového majitele.

Jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Osobně jsem pro, aby se Dukla privatizovala. Pro město by to bylo mnohem lepší, kdyby klub byl v soukromých rukách,“ říká Milan Kolář (Forum Jihlava), náměstek primátora, do jehož resortu právě sport spadá.

Právě téma prodeje se objevilo i na jednání poslední valné hromady klubu, kterou tvoří jedenáct členů městské rady.

„Z debaty vznikly zajímavé podněty k Dukle jako takové. Na jejím základě může dojít k tomu, že Dukla bude mít jiný charakter z hlediska vlastnictví,“ pronesl poněkud šroubovaně náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS).

Jinými slovy - Dukla by nemusela mít jediného vlastníka, kterým je město. Ideální stav by byl, alespoň podle Vymazala, takový, že by si město – stejně jako v případě fotbalového klubu FC Vysočina – ponechalo i v profesionálním hokeji menší podíl. „Byl by to i dobrý signál pro ostatní vlastníky, že si město uvědomuje význam toho, co pro něj Dukla v historii udělala.“

O tom, jak moc vážně míněná je výzva současnému jednateli, která byla citována v úvodu tohoto textu, se jednotliví radní neshodnou.

„Na jednání padl dotaz, jestli by pan Ščerban nebyl ochoten po vzoru třeba Kladna nebo Plzně do Dukly vstoupit jako její majitel. Řekli jsme mu, aby o té možnosti uvažoval, a on na to odpověděl, že si to rozmyslí,“ líčí průběh jednání primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zmíněné kluby v Plzni a Kladně mají soukromé majitele, kterými jsou bývalí či současní hráči. Plzeň vlastní Martin Straka, Kladno zase Jaromír Jágr. „Chápu, že na rozdíl od Kladna nebo Plzně, kdy jejich majitelé hráli, nebo hrají v NHL, jsou finanční možnosti pana Ščerbana jiné,“ dodal primátor.

Chloupkův kolega a spolustraník Vratislav Výborný však výzvu k odkupu nepovažuje za vážně míněnou. „Toto nebylo nic oficiálního, mluvilo se o tom pouze nezávazně v rámci diskuse. Ani v žádném zápisu to nefiguruje,“ mávl nad tématem rukou.

To, že by se vlastníkem klubu stal jeho současný jednatel, považuje za nereálné i náměstek Jaromír Kalina. Podle jeho slov by se Dukla měla vydat cestou, kdy si najde skupinu investorů, kteří ji budou spoluvlastnit. „A pan Ščerban se na tom bude podílet jako člověk, který to dá dohromady. Samozřejmě, může v klubu mít i svůj majetkový podíl,“ dodává Kalina.

Mládež si chce město nechat

Všechny tyto debaty se týkají pouze prvního týmu, tedy profesionálních hokejistů. Mládež a krasobruslařský oddíl, který také funguje pod značkou Dukly Jihlava, by podle představ vedení radnice měla zůstat pod městem.

„Mládež si chceme nechat. Naším cílem je přestat podporovat profesionální sport. Naopak politikou města je podpora mládeže,“ potvrdil náměstek primátora Milan Kolář.

Zkušenosti z minulých let ohledně hledání nových partnerů však velí minimálně k opatrnosti. O tom, že klub přejde do soukromých rukou, se mluvilo už několikrát. Poprvé v roce 2004, když dvanáctinásobný mistr republiky naposledy postupoval do extraligy. A v poslední době pak v roce 2013, kdy tehdejší radní Jan Dršata údajně vyjednával s nejmenovanou rakouskou společností.

Jediný ze zájemců, ať už vážných, či pofidérních, který se kdy prezentoval i veřejně, byl v roce 2006 bývalý hokejista Petr Buzek. Ten radnici předložil svou koncepci směřování klubu včetně mládežnických celků.

„Nebyl jsem to jenom já, šlo o skupinu více lidí, včetně velkých společností, které se chtěly zapojit. Ale prostě to celé nakonec ztroskotalo,“ pronesl po deseti letech Buzek.

Že by se snaha sehnat Dukle vlastníka ze soukromé sféry mohla znovu rozplynout ve vzduchoprázdnu, není nijak nereálná. Obzvlášť když si vedení města nestanovilo žádné datum, do kdy chce privatizaci klubu provést. „Deadline skutečně nemáme. A to je možná špatně,“ uvědomuje si Kolář.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Kraj Vysočina prodává zámek Těchobuz, sloužil jako ústav sociální péče

Původně barokní zámek v Těchobuzi, který od roku 2015 sloužil jako Ústav...

Zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku, v němž naposledy sídlil ústav sociální péče, je na prodej. Kraj Vysočina, kterému...

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Najdete na iDNES.cz