Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Města si stěžují, že jim Sazka dluží za automaty. Firma dluh odmítá

  • 1
Sazka dluží trojici měst z Vysočiny - Jihlavě, Třebíči a Žďáru nad Sázavou - na poplatcích za provozování hracích automatů přes 100 tisíc korun. Města už přihlásila pohledávky do insolvenčního řízení. Loterijní gigant dluh ale odmítá.

"Za loňské čtvrté čtvrtletí to dělá asi 85 tisíc korun. Faktura za první čtvrtletí je splatná 5. dubna," uvedla vedoucí ekonomického odboru na jihlavském magistrátu Dagmar Kosová.

Co města zatím chtějí po loterijní firmě?

Tyto pohledávky zatím uplatňují tři města na Vysočině v insolvenčním řízení:

Jihlava  

84 894 Kč

Třebíč

20 000 Kč

Žďár nad Sázavou  

42 455 Kč

Zdroj: insolvenční rejstřík

Pokud Sazka peníze neuhradí, přihlásí magistrát i tento další dluh do insolvenčního řízení. Závazek loterijní společnosti se rázem zdvojnásobí.

Výši pohledávek za první čtvrtletí začínají vyčíslovat i v jiných městech. "Za čtvrté čtvrtletí nám dluží společnost Sazka 20 tisíc korun, tuto pohledávku už město přihlásilo do insolvenčního řízení. Další pohledávka ve stejné výši je splatná 16. dubna," řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Firma závazky vůči městům neuznává

Zástupce společnosti Sazka se po dotazu MF DNES vyjádřil, že firma nemůže postupovat způsobem předpokládaným v jednotlivých obecně závazných vyhláškách obcí.

Nemůže prý dobrovolně uhradit stanovený místní poplatek. Pohledávky Jihlavy, Žďáru nad Sázavou a Třebíče souvisí podle mluvčího Sazky Jana Tuny s vydanými vyhláškami obcí podle takzvaného "Kuberova přílepku".

"Je to nesystémové, neodborné a účelové řešení, které je navíc v rozporu s judikaturou Ústavního soudu, což sami senátoři i poslanci v rozpravě připustili," reagoval mluvčí Sazky Tuna.

Bezprostředně po uplynutí dne splatnosti poplatku bude vydán platební výměr soudem. "S tím je Sazka srozuměna. Po vydání platebního výměru využijeme všech procesních prostředků k ochraně svých práv," řekl k postupu Sazky Tuna.

Může jít o podání správní žaloby, a to s cílem dosáhnout projednání a následného zrušení příslušných ustanovení zákona. "Postup společnosti Sazka není namířen proti orgánům měst a obcí, které vzniklou protiústavnost zákona nijak nezavinily," dodal Tuna.

S penězi od Sazky města počítají ve svém rozpočtu

Města z Vysočiny považují své pohledávky za oprávněné a v souladu se zákonem. "Společnost Sazka nás zatím nijak nevyrozuměla o tom, že by zpochybnila nebo odmítla naši pohledávku," uvedl mluvčí Městského úřadu Třebíč Ivan Přibík.

S místními poplatky vybranými od Sazky města počítají ve svém rozpočtu. "Je to částka, se kterou by šlo něco v městském rozpočtu udělat. Třeba financovat nějaké neziskové aktivity," podotkla starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Dění kolem Sazky sledují zástupci sportovních svazů. Největším akcionářem loterijní firmy je ČSTV. Složitá situace se dotýká i sdružení ČSTV na Vysočině. Čekají na to, kolik peněz od Sazky dostanou. V nejistotě bývali sportovci i v minulých letech. To ale Sazka nebyla v úpadku.

"Finanční příspěvky chodily vždy až po dubnové celostátní valné hromadě," uvedl ředitel regionálního sdružení ČSTV Jihlava Vítězslav Holub. "Kroky, které se dějí kolem Sazky a ČSTV, nejsou nahodilé, ale jde o řízený proces," dodal Holub.

Příjmy ze Sazky klesaly v minulých letech i Sokolům. Co bude letos? "Je předpoklad, že letos nebude příspěvek ze Sazky vůbec žádný. Co bude příští rok, nikdo neví. Už jsme situaci museli řešit mimořádným příspěvkem od členů Sokola," uvedl Martin Zuzaňák ze Sokola Jihlava.