Jako první Čech a nejmladší vědec v historii byl Tomáš Zdechovský ve

Jako první Čech a nejmladší vědec v historii byl Tomáš Zdechovský ve třiatřiceti navržen na prestižní mezinárodní cenu za výzkum mozku WIFI Trainer Award. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

O služby mentálního kouče mají zájem důchodci, manažeři i olympionici

  • 1
Mentální kouč Tomáš Zdechovský patří ve svém oboru k nejlepším v Evropě. Potvrdil to druhým místem ve finále prestižní soutěže WIFI Trainer Award 2013 konané ve Vídni. V jeho mozkových laboratořích si podávají dveře špičkoví manažeři s vrcholovými sportovci, ale i rodiče problémových dětí s důchodci.

Přestože Tomáš Zdechovský dosáhl teprve Kristových let, má za sebou úspěch, který se dosud nepodařil nikomu z Čechů.

Zdechovský uspěl mezi 12 500 přihlášenými lektory z celé Evropy, kteří se věnují různým metodám rozvoje mentálních dovedností. Stal se zároveň prvním Čechem za 67 let existence soutěže, který se dostal mezi nejlepší tři nominované.

Tomáš Zdechovský

* Narodil se v roce 1979. Vyrůstal v Kožlí u Ledče nad Sázavou.

* Po studiu na vysokých školách v České republice a Itálii pracoval jako poradce a osobnostní trenér.

* Od roku 2007 se zabývá neurotréninkem, od srpna 2010 spolupracuje s exředitelem Microsoftu Ivanem Pilným.

* O svých poznatcích v oblasti tréninku mozku publikoval několik studií a přednášel v řadě států Evropy.

* Je autorem nápadu na vznik prvního vrtulníku řízeného mozkem a tréninkových metod pro sportovce.

Uspěl se svou metodou v oblasti výzkumu a rozvoje mozku, kterou rozvíjí několik let a má za sebou více než deset tisíc odučených hodin v rámci svých kurzů.

"Byl jsem úplně nejmladším účastníkem a byl pro mě obrovský zážitek setkat se s lidmi často o mnoho staršími, kteří mají s lektorstvím bohaté zkušenosti. Nic takového jsem v životě nezažil a doufám, že se tam podívám znovu s nějakou další nominací," podělil se o zážitky ze slavnostního vyhlašování Zdechovský.

Porota složená ze špičkových odborníků zabývajících se vzděláváním nebo personalistikou, která každý nominovaný projekt ústně komentovala, ocenila hlavně inovativnost a prokazatelné výsledky, které Zdechovského metoda už přinesla.

"Náš projekt je naplánován na sedm let a teď běží čtvrtý. Dosavadní výsledky ukazují, že jdeme správnou cestou," upozornil Zdechovský.

Podle něj ocenění výrazně pomohlo tomu, že odborníci jím vytvořenou metodiku neberou jako šarlatánství.

"Oslovilo mě hned na soutěži několik velkých firem, kteří si to k nám chtějí přijet vyzkoušet během léta. Jde o několik obrovských nadnárodních koncernů, jejich vrcholové manažery," vypráví Zdechovský.

Připravovat se u něho budou sportovci před olympiádou

"Zaujalo mě také, kolik místních koučů by mělo o tento trénink mozku zájem. Proto chceme během podzimu uspořádat ve Vídni v němčině mentální trénink. Domluvené jsou už přednášky pro Vídeňskou univerzitu, další zájem je i z Budapešti," nastínil další budoucnost.

Zájem o metodu projevili i špičkoví sportovci. "Oslovili nás sportovní psychologové, kteří trénují národní týmy a chtějí naši metodu zahrnout jako součást přípravy na olympijské hry," doplnil kouč s tím, že zájem projevili například sportovci z Albánie, Rakouska, Německa nebo Chorvatska.

Aktuálně mají podle něj o trénink mozku velký zájem i hokejisté. "Jde o hráče jak z českých, tak evropských klubů, hlavně brankáře a útočníky. Zájem je například i ze Slovenska, kde ho chtějí absolvovat v rámci své letní přípravy i někteří hráči z NHL," upřesnil Zdechovský.

Ten se chce zaměřit na velké sportovní talenty. "Současně asi nejzajímavější výzva je pro nás talentovaná tenistka z Německa, juniorka, u níž je předpoklad, že se do dvou let dostane na okruhy WTA. Budeme s ní trénovat koncentraci. Během léta by měla přijet na testování," dodal kouč, který trénuje i nejlepší české stolní tenisty.

Po třech měsících od vážné nehody už zase pacientka pracuje

"Pouštíme jim jako zvukovou kulisu zvuk přímo ze závodů mistrovství světa. Snažíme se co nejvíc jim reálnou atmosféru přiblížit a přitom zvýšit jejich koncentraci," přiblížil metodu její autor.

Zdechovský se tréninku a rozvoji kognitivních schopností mozku věnuje ve své královéhradecké a také třebíčské neurolaboratoři, které jsou vybaveny nejmodernějšími přístroji.

"Zatímco v Hradci pracujeme hlavně se sportovci nebo manažery, v Třebíči se zaměřujeme například na lidi po autonehodách, problémové, často ale nadprůměrně inteligentní děti nebo seniory v domovech důchodců, kteří mají problémy s pamětí," říká.

Výsledky podle něj přicházejí už po několika měsících. "Pětačtyřicetiletá paní po autonehodě do laboratoře zprvu docházela s manželem, měla problémy s pamětí. Dělali jsme s ní trénink zaměřený na zlepšení koncentrace, paměti, prostorové orientace a také motivace. Měla třeba strach z řízení auta. Dnes po třetím měsíci cvičení je bez obtíží a po roce od nehody se vrací znovu do práce," zmínil případ jednoho z klientů Zdechovský, který chce v průběhu léta vydat o své metodice knihu.

Jeho tým se momentálně zaměřuje i na měření mozkových vln - EEG pomocí speciální čepice, kterou vytvořil.