Nečekaný zvrat v zoo. Po letech odmítání po sobě začali medvědi toužit

  • 0
Zázraky se dějí. A chovatelé jihlavské zoologické zahrady by si přáli, aby tomu bylo i v případě medvědů malajských Adama a Áji. Zoo u nich už osm let marně vyhlíží mláďata, nebo alespoň snahu je zplodit. Po letech vzájemného ignorování však nyní nastal v počínání obou medvědů nečekaný zvrat.

„Od listopadu jsme u nich zpozorovali náhlou změnu v chování. Hrají si, usínají spolu v objetí a bylo evidentně vidět, že se mezi nimi děje něco zvláštního. Teď jsme plní očekávání, co z toho bude. Je to obrovský krok kupředu,“ říká s nadějí v hlase mluvčí zoo Martin Maláč.

Trápení s párem medvědů má jihlavská zoologická zahrada už dlouho. Místo toho, aby se pár sbližoval a časem přivedl na svět mláďata, nejevili o sebe Adam s Ájou absolutně žádný zájem.

„Každý má svou oddělenou ložnici, ve které spal, ve výběhu se míjeli a v minulosti u nich nedocházelo k žádnému většímu kontaktu. Společnost druhého nevyhledávali. Odstup od sebe udržovali na dva až tři metry. Pokud se stalo, že zamířili oba k jednomu krmení, končilo to většinou nějakou šarvátkou,“ popisuje jejich dosavadní soužití Maláč.

Chovatelé se v minulosti dokonce domnívali, že pár může být neplodný. Proto si pozvali reprodukčního specialistu, který zvířata podrobně vyšetřil.„Konstatoval, že jsou v tomto směru po zdravotní stránce v pořádku,“ uvedla ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

„Bohužel se zřejmě stalo to, co je běžné i u lidí. Nesedli si. Tolerují se, ale zvláštní náklonnost k sobě nechovají,“ vysvětlovala před rokem.

Zoolog Jan Vašák už v minulosti prohlásil, že problém vidí hlavně u medvědice Áji, která reaguje na jakékoli podněty velmi stresově.

Chovatelé pozorovali náznaky páření, k aktu ale zřejmě nedošlo

Zoologická zahrada dokonce již zvažovala výměnu medvědice, aby měla šanci zabřeznout s jiným samcem. V aktuálním věkovém rozložení zvířat v jednotlivých zahradách to však nebylo možné.

Zato teď mohou i běžní návštěvníci zoologické zahrady pozorovat ve výběhu u Adama a Áji opravdové medvědí milostné hrátky.

Medvědi malajští v jihlavské zoologické zahradě

  • V jihlavské zoo je tento pár medvědů od roku 2009. Jmenují se Adam a Ája a je jim jedenáct a dvanáct let. Jejich předchůdci byli Wang a Li. Jenže tento pár nevyvedl mláďata kvůli neplodnosti samičky.
  • Zvířata nyní obývají moderní pavilon Malay medan (Malajská krajina), který byl otevřen v roce 2009.
  • Medvědi malajští patří k nejmenším druhům medvěda. Typickým znakem je pro ně světlá skvrna ve tvaru podkovy na hrudníku, kterou má každý medvěd specifickou. Žijí samotářsky a aktivní jsou hlavně v noci. Jazyk mají dlouhý až 30 centimetrů. Vylizují jím termity a mravence z jejich obydlí. Výborně šplhají po stromech hlavně za medem divokých včel.
  • Pohlavně dospívají ve dvou až třech letech. Samice rodí po 95 dnech březosti jedno až dvě mláďata. Dožívají se i 30 let.

Oba chlupáči se po sobě různě válí, hází po sobě dřevitou vatu, různě se okusují a spokojeně u toho mručí. Usínají vedle sebe téměř v objetí.

„Návštěvníci, kteří je ve výběhu pozorují, si zpravidla myslí, že se perou nebo na sebe útočí. Ale takhle útočné šarvátky medvědů rozhodně nevypadají,“ uklidňuje Maláč.

Chovatelé pozorovali u páru i náznaky páření. „Samotný akt jsme však neviděli.“ Šance, že by mohla být medvědice březí, je prý ale zatím malá. Přesto ji chtějí nechat v nejbližší době prohlédnout veterinářem. „I kdyby se to nepotvrdilo, je jejich změna v soužití obrovským posunem a vše je na dobré cestě,“ dodává mluvčí.

Čím si chovatelé vysvětlují tak náhlou změnu v chování? „Vůbec nevíme. Vše je u nich pořád stejné. Medvědi jsou poměrně inteligentní zvířata. Výběr partnerů provádí koordinátor chovu na základě plemenných knih. Většina takto sestavených párů k sobě najde sympatie. Ale oni si podle mě nesedli, a přestože vedle sebe žili, nevznikla mezi nimi žádná láska, dá-li se to tak u zvířat nazvat. Až teď je zřejmě čas přinutil k tomu, že se začali o sebe zajímat,“ zamyslel se Maláč.