Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maturanty letos nejvíce potrápila matematika, odvolání je ale minimum

  8:09aktualizováno  8:09
Pouhých 45 studentů z téměř pěti tisíc maturujících se letos na Vysočině odvolalo ke krajskému úřadu kvůli výsledkům své maturitní zkoušky. Zatímco v minulých letech s výsledky nesouhlasily stovky studentů, letos počet odvolání rapidně klesl. Úřad ale neřeší nejproblémovější matematiku.

Studentům na Vysočině u letošních maturit dělala největší problémy matematika. Krajský úřad řeší i desítky odvolání kvůli zkoušce z cizího jazyka. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Surý, Lucie Suchá,  MF DNES

"V drtivé většině jde o odvolání kvůli výsledkům v angličtině, máme tu několik případů týkajících se i němčiny. Ale to vyplývá z toho, jakému jazyku dávají maturanti při studiu přednost," zhodnotil Vladimír Zelený z krajského odboru školství. "Dříve se přitom nejvíce žádostí o přezkum písemných prací týkalo češtiny," doplnil.

Podle zástupců samotných škol ale dělala maturujícím největší problémy matematika. Třeba na Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě na ní pohořela třetina studentů. "To je hodně. Uděláme analýzu a snad zjistíme co udělat, aby se výsledky příště podstatně zlepšily," uvedl ředitel školy Ivo Teplý.

Jak celkově dopadly maturity na Vysočině, zatím zjistit nelze. Statistiky z celé republiky dává dohromady Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT. Podle jeho mluvčího Jana Pohanky nebudou čísla sumarizovaná dříve než koncem tohoto týdne.

Své dojmy ale vylíčili ředitelé některých středních škol. A podle nich byla letos hlavně matematika pro studenty překvapením a zároveň i nejtvrdším oříškem.

"Řada příkladů byla udělaná tak, že byla potřeba nejen základní znalost matematiky, ale i myšlenka. A když to studenti měli aplikovat do slovní úlohy či příkladu, měli leckdy potíž," tvrdí ředitel Střední odborné školy v Novém Městě na Moravě Ivo Teplý.

Na matematiku si lze stěžovat jedině na ministerstvu

Podobný názor má i ředitel Školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě Ladislav Vítek. Matematiku tam neudělalo zhruba osm procent ze 145 maturujících studentů.

"Ale zdaleka jsme neměli tolik neúspěchů, jako činil celostátní průměr. V něm matematiku neudělalo 24 procent studentů," vyčíslil ředitel školy Miroslav Paulus.

"Šest studentů nezvládlo didaktický test z matematiky, dva didaktický a dva písemný test z češtiny, jeden pak didaktický test z angličtiny. A jeden neuspěl v ústní profilové části, tedy v odborném předmětu," shrnul výsledky své Střední školy stavební v Jihlavě, kde maturovalo 80 studentů, její ředitel Pavel Toman.

V Obchodní akademii v Pelhřimově, kde maturovalo osmdesát studentů, pochybili ve zkoušce dospělosti tři studenti. Šlo o angličtinu, němčinu a dějepis. Matematiku udělali všichni. "Měli jsme vyšší úspěšnost než loni," uvedl ředitel Radoslav Kučera.

Že ale maturita nemusí být problém, se přesvědčili ve Žďáře nad Sázavou. Na gymnáziu uspělo všech 89 končících studentů, škola měla stoprocentní úspěšnost. Přesto se řediteli Vlastimilu Čepelákovi nelíbila kroužkovací metoda testů. "Není problém opisovat," míní.

Počet odvolání ještě nemusí být konečný. I když naprostá většina studentů tak učinila hned po zkoušce, podat ho mohou až do 30. června. Krajský úřad je přijímá ke všem částem maturitní zkoušky, vyjma didaktické části společných testů, do nichž spadá právě matematika. Kvůli těm musí studenti podávat odvolání přímo na ministerstvo školství.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz