Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maskují chatu jako hospodářskou budovu, tvrdí lidé o ovčíně s komínem

  16:52aktualizováno  16:52
V přírodním parku Čeřínek, který leží asi deset kilometrů západně od Jihlavy, nesmí vyrůstat rekreační objekty. Existuje ale podezření, že někteří stavitelé novostavby maskují jako hospodářské budovy. Redakci se nyní podařilo získat podobu ovčína, který má vypadat jako chata.

Podle dokumentů, které MF DNES získala, je zakreslen ovčín v Čeřínku jako dvoupatrová budova s balkonem. Jenže úředně se zdá být vše v pořádku. | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

MF DNES už před několika dny poukázala na stavbu seníku, kde je toaleta a obytné místnosti. Někteří místní jsou přesvědčeni, že jde o chatu. (Více najdete zde.)

Mezi další problematickou stavbu v lokalitě lze zařadit i nový ovčín. K tomuto podezření totiž přispívají dokumenty, které MF DNES získala. V nich je zakreslen ovčín jako dvoupatrová budova s balkonem. Jenže úředně se zdá být vše v pořádku.

Podle dokumentů, které MF DNES získala, je zakreslen ovčín v Čeřínku jako dvoupatrová budova s balkonem. Jenže úředně se zdá být vše v pořádku.

"Nemůžeme žádost zamítnout s tím, že se nám zdá, že stavba bude sloužit jinému účelu, například rekreaci," podotkl Michal Jarco, vedoucí jihlavského stavebního úřadu, který o stavbě rozhodoval.

Dvoupatrová budova má úředně sloužit jako zázemí pro chov ovcí. "Chtěl bych za ovcemi dojíždět z Jihlavy podle potřeby. Jednou nebo dvakrát týdně," popsal stavitel ovčína Radek Kleinbauer.

A jak komentuje projekt ovčína, který má MF DNES k dispozici? "Ano, tak nějak to bude vypadat. Balkon v prvním patře nebude, ale bude tam komín," řekl Kleinbauer.

Vzhledem budovy se prý inspiroval v Německu a Rakousku. "Tam hospodářské budovy vypadají jako chaty. Na první pohled jsou k nerozeznání," vysvětlil Kleinbauer

Ovčín bez ovcí

Novostavba hospodářské budovy je podle úředních dokumentů určena pouze jako zázemí pro chov ovcí. Zvířata budou nocovat v mobilním přístřešku nedaleko objektu a možná jich bude až padesát.

Podle Kleinbauera bude záležet, kolik ovcí mu veterináři povolí. "Okouzlila mě příroda, louky tu jsou bez práškování. Možná tu postavím ještě včelín," dodal Kleinbauer.

O konkrétní podobě včelína zatím Petr Kleinbauer nemá představu. Dvoupatrový ovčín s komínem vyrůstá kousek od rybníka a několik set metrů od sjezdovky.

Stavět se nesmí od roku 1985

V přírodním parku Čeřínek, kde novostavba nachází, platí od roku 1985 stavební uzávěra pro výstavbu rodinných domů a rekreačních objektů. Důvod? Aby se zachoval krajinný ráz a ochrana přírody. Stavba hospodářských objektů je tam ovšem možná.

Již v dubnu 2009 obdržel stavební úřad námitky dvou tamních obyvatel ke stavbě jednoho seníku. "Od roku 2004 je nám známo, že majitelka seníku usiluje o postavení rodinného domku v lokalitě Čeřínek. Vzhledem k platné stavební uzávěře je její záměr kryt legendou o stavbě kolny se seníkem," uvádí se v dokumentu adresovanému jihlavskému stavebnímu úřadu (čtěte více zde).

Tajemník: vše je v pořádku

"Stavební úřad postupoval podle platné legislativy, platné projektové dokumentace a v souladu s vyjádřeními dotčených orgánů státní správy," řekl tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Negativně se k výstavbě seníku postavili například zastupitelé obce Cejle. "Je to už dva roky, ale co si vzpomínám, tak kvůli tomu objektu jednalo zastupitelstvo. Byli jsme myslím proti, ale Jihlava to povolila," vzpomíná exstarostka Cejle Dana Poláčková.

Obec Cejle později nesouhlas zmírnila a spokojila se s podmínkou, aby seník s kolnou a obytnou místností nesloužil jako rekreační objekt.

Sama majitelka seníku nejdříve kontaktovala MF DNES a nabízela vyjádření. Později názor změnila. "Nechci už k tomu nic říkat, všechno mám v pořádku. Zeptejte se v Jihlavě na stavebním úřadě," sdělila majitelka objektu.

Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných lokalit. Leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova.

Přírodní park Čeřínek pokrývá území s řadou biologicky cenných lokalit. Leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova.

Autoři: ,Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz