Zavraždil otce své expřítelkyně, soud mu vyměřil dvacet let ve vězení

  15:14aktualizováno  15:14
Vinen z vraždy. Takový verdikt zazněl ve středu u krajského soudu v Brně, kde se projednával případ z Lukova u Moravských Budějovic. Pětatřicetiletý Štěpán Kavan tam loni v květnu zastřelil otce své expřítelkyně. Soudce Tomáš Kurfiřt mu za to vyměřil dvacet let vězení.

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragická událost přitom zpočátku vyznívala spíš jako sebevražda osmačtyřicetiletého muže. Vedle těla se totiž tehdy našla brokovnice a pod oblečením dopis na rozloučenou. Kriminalistům se ovšem některé okolnosti zdály podezřelé. Příbuzné poznaly, že nejde o písmo mrtvého muže. A stopy je nakonec dovedly až ke Kavanovi.

„Obviněný několik dní před vraždou vnikl do domu, který dobře znal, a otci své expřítelkyně ukradl loveckou brokovnici. Druhého května se pak do domu vrátil a svou oběť zastřelil. Poté nastrčil dopis na rozloučenou, který sám doma předem v klidu napsal a připravil. Z místa činu utekl,“ popsal ve stručnosti státní zástupce Jiří Morava. Kavan se při vyšetřování nejdříve přiznal, potom několikrát měnil výpověď, až vše popřel, krom toho, že výstřel padl jeho rukou.

U soudu obžalovaný tvrdil, že bylo všechno jinak, než uvádí obžaloba. „Dveře v domě bývaly zamčené, takže jsem si nemohl zbraň odnést několik dnů dopředu. On byl myslivec, svoje pušky si hlídal. A to, že mu chybí brokovnice, by určitě nepřehlédl,“ bránil se Kavan.

Rána vyšla z brokovnice při hádce

Podle něj ho oběť do přístavku sama nalákala. „Dlužil mi peníze, které mi nechtěl dát. A taky jsem věděl, že je nevěrný svojí ženě. Na schůzce jsme to měli společně probrat,“ přednesl svoji verzi obžalovaný. „Když jsem přišel, stál tam se zbraní a vyhrožoval mi. Nebylo to poprvé,“ doplnil.

Poté se prý strhla hádka, při které vyšla ze zbraně nejprve střela, která zasáhla střechu, druhá už byla smrtící. Jeho sok se skácel k zemi s průstřelem v místě oka. „Dostal jsem pažbou do hlavy, takže mám na některé události, které se tam děly, výpadek paměti,“ snažil se přesvědčit soudce Kavan. „Jsem rád, že jsem odtud vyšel živý. Je mi líto jeho rodiny,“ opakoval slova o lítosti několikrát.

Zmiňovaný dopis na rozloučenou mu měl podle něj ještě předtím otec jeho expřítelkyně nadiktovat, přičemž text zněl jednoznačně ve prospěch Kavana.

„Obviněný nemá snížené IQ, ovšem občas mívá sklony k nelogičnosti,“ zaznělo v jednom z posudků. „Je to narcistní osobnost, která na své činy nedokáže nahlížet kriticky. Chybu hledá vždy u druhých,“ měli jasno psychologové.

Chtěl se stát hlavou rodiny

Státní zástupce Jiří Morava byl o vině Kavana od začátku jednoznačně přesvědčen. „Čin spáchal z cynických pohnutek jako pomstu. Vše si dopředu několik dní chystal. Jeho záměrem bylo získat zpět přítelkyni a zaujmout v rodině místo po zavražděném,“ uvedl. „Proto pro něj navrhuji za vydírání, krádež, porušování domovní svobody a vraždu 24 až 26 let ve vězení se zvýšenou ostrahou,“ dodal na konci své závěrečné řeči.

Naopak Kavanův obhájce Aleš Čáp žádal úplně zproštění obžaloby z důvodu, že šlo podle něj o usmrcení nešťastnou náhodou. Případně, aby soud překvalifikoval případ na ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Soudce Kurfiřt se však nakonec přiklonil k obžalobě, i když k horní hranici nesáhl. Kavana, který už byl v minulosti dvakrát soudně trestán, přičemž poslední trest za nebezpečné pronásledování z roku 2012 mu byl díky amnestii vymazán, odsoudil na 20 let v nejpřísněji střežené věznici.

Státnímu zástupci se však zdál tento trest mírný, proto hned na místě oznámil, že podá dovolání k vrchnímu soudu v Olomouci. Tamtéž bude svoje dovolání směřovat také Kavan, kterému se pro změnu zdál trest příliš přísný. Ve vazbě každopádně i nadále zůstane. Soudce mu totiž prodloužil vazbu.

 

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Další z rubriky

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Odvolací soud potvrdil sexuologu Weissovi podmínku za smrtelnou nehodu

Sexuolog Petr Weiss u pelhřimovského okresního soudu. Za způsobení tragické...

Odvolací soud v Táboře potvrdil podmíněný trest sexuologovi Petru Weissovi za to, že před dvěma lety způsobil dopravní...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz