Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavraždil otce své expřítelkyně, soud mu vyměřil dvacet let ve vězení

  15:14aktualizováno  15:14
Vinen z vraždy. Takový verdikt zazněl ve středu u krajského soudu v Brně, kde se projednával případ z Lukova u Moravských Budějovic. Pětatřicetiletý Štěpán Kavan tam loni v květnu zastřelil otce své expřítelkyně. Soudce Tomáš Kurfiřt mu za to vyměřil dvacet let vězení.

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragická událost přitom zpočátku vyznívala spíš jako sebevražda osmačtyřicetiletého muže. Vedle těla se totiž tehdy našla brokovnice a pod oblečením dopis na rozloučenou. Kriminalistům se ovšem některé okolnosti zdály podezřelé. Příbuzné poznaly, že nejde o písmo mrtvého muže. A stopy je nakonec dovedly až ke Kavanovi.

„Obviněný několik dní před vraždou vnikl do domu, který dobře znal, a otci své expřítelkyně ukradl loveckou brokovnici. Druhého května se pak do domu vrátil a svou oběť zastřelil. Poté nastrčil dopis na rozloučenou, který sám doma předem v klidu napsal a připravil. Z místa činu utekl,“ popsal ve stručnosti státní zástupce Jiří Morava. Kavan se při vyšetřování nejdříve přiznal, potom několikrát měnil výpověď, až vše popřel, krom toho, že výstřel padl jeho rukou.

U soudu obžalovaný tvrdil, že bylo všechno jinak, než uvádí obžaloba. „Dveře v domě bývaly zamčené, takže jsem si nemohl zbraň odnést několik dnů dopředu. On byl myslivec, svoje pušky si hlídal. A to, že mu chybí brokovnice, by určitě nepřehlédl,“ bránil se Kavan.

Rána vyšla z brokovnice při hádce

Podle něj ho oběť do přístavku sama nalákala. „Dlužil mi peníze, které mi nechtěl dát. A taky jsem věděl, že je nevěrný svojí ženě. Na schůzce jsme to měli společně probrat,“ přednesl svoji verzi obžalovaný. „Když jsem přišel, stál tam se zbraní a vyhrožoval mi. Nebylo to poprvé,“ doplnil.

Poté se prý strhla hádka, při které vyšla ze zbraně nejprve střela, která zasáhla střechu, druhá už byla smrtící. Jeho sok se skácel k zemi s průstřelem v místě oka. „Dostal jsem pažbou do hlavy, takže mám na některé události, které se tam děly, výpadek paměti,“ snažil se přesvědčit soudce Kavan. „Jsem rád, že jsem odtud vyšel živý. Je mi líto jeho rodiny,“ opakoval slova o lítosti několikrát.

Zmiňovaný dopis na rozloučenou mu měl podle něj ještě předtím otec jeho expřítelkyně nadiktovat, přičemž text zněl jednoznačně ve prospěch Kavana.

„Obviněný nemá snížené IQ, ovšem občas mívá sklony k nelogičnosti,“ zaznělo v jednom z posudků. „Je to narcistní osobnost, která na své činy nedokáže nahlížet kriticky. Chybu hledá vždy u druhých,“ měli jasno psychologové.

Chtěl se stát hlavou rodiny

Státní zástupce Jiří Morava byl o vině Kavana od začátku jednoznačně přesvědčen. „Čin spáchal z cynických pohnutek jako pomstu. Vše si dopředu několik dní chystal. Jeho záměrem bylo získat zpět přítelkyni a zaujmout v rodině místo po zavražděném,“ uvedl. „Proto pro něj navrhuji za vydírání, krádež, porušování domovní svobody a vraždu 24 až 26 let ve vězení se zvýšenou ostrahou,“ dodal na konci své závěrečné řeči.

Naopak Kavanův obhájce Aleš Čáp žádal úplně zproštění obžaloby z důvodu, že šlo podle něj o usmrcení nešťastnou náhodou. Případně, aby soud překvalifikoval případ na ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Soudce Kurfiřt se však nakonec přiklonil k obžalobě, i když k horní hranici nesáhl. Kavana, který už byl v minulosti dvakrát soudně trestán, přičemž poslední trest za nebezpečné pronásledování z roku 2012 mu byl díky amnestii vymazán, odsoudil na 20 let v nejpřísněji střežené věznici.

Státnímu zástupci se však zdál tento trest mírný, proto hned na místě oznámil, že podá dovolání k vrchnímu soudu v Olomouci. Tamtéž bude svoje dovolání směřovat také Kavan, kterému se pro změnu zdál trest příliš přísný. Ve vazbě každopádně i nadále zůstane. Soudce mu totiž prodloužil vazbu.

 Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz