Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavraždil otce své expřítelkyně, soud mu vyměřil dvacet let ve vězení

  15:14aktualizováno  15:14
Vinen z vraždy. Takový verdikt zazněl ve středu u krajského soudu v Brně, kde se projednával případ z Lukova u Moravských Budějovic. Pětatřicetiletý Štěpán Kavan tam loni v květnu zastřelil otce své expřítelkyně. Soudce Tomáš Kurfiřt mu za to vyměřil dvacet let vězení.

Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tragická událost přitom zpočátku vyznívala spíš jako sebevražda osmačtyřicetiletého muže. Vedle těla se totiž tehdy našla brokovnice a pod oblečením dopis na rozloučenou. Kriminalistům se ovšem některé okolnosti zdály podezřelé. Příbuzné poznaly, že nejde o písmo mrtvého muže. A stopy je nakonec dovedly až ke Kavanovi.

„Obviněný několik dní před vraždou vnikl do domu, který dobře znal, a otci své expřítelkyně ukradl loveckou brokovnici. Druhého května se pak do domu vrátil a svou oběť zastřelil. Poté nastrčil dopis na rozloučenou, který sám doma předem v klidu napsal a připravil. Z místa činu utekl,“ popsal ve stručnosti státní zástupce Jiří Morava. Kavan se při vyšetřování nejdříve přiznal, potom několikrát měnil výpověď, až vše popřel, krom toho, že výstřel padl jeho rukou.

U soudu obžalovaný tvrdil, že bylo všechno jinak, než uvádí obžaloba. „Dveře v domě bývaly zamčené, takže jsem si nemohl zbraň odnést několik dnů dopředu. On byl myslivec, svoje pušky si hlídal. A to, že mu chybí brokovnice, by určitě nepřehlédl,“ bránil se Kavan.

Rána vyšla z brokovnice při hádce

Podle něj ho oběť do přístavku sama nalákala. „Dlužil mi peníze, které mi nechtěl dát. A taky jsem věděl, že je nevěrný svojí ženě. Na schůzce jsme to měli společně probrat,“ přednesl svoji verzi obžalovaný. „Když jsem přišel, stál tam se zbraní a vyhrožoval mi. Nebylo to poprvé,“ doplnil.

Poté se prý strhla hádka, při které vyšla ze zbraně nejprve střela, která zasáhla střechu, druhá už byla smrtící. Jeho sok se skácel k zemi s průstřelem v místě oka. „Dostal jsem pažbou do hlavy, takže mám na některé události, které se tam děly, výpadek paměti,“ snažil se přesvědčit soudce Kavan. „Jsem rád, že jsem odtud vyšel živý. Je mi líto jeho rodiny,“ opakoval slova o lítosti několikrát.

Zmiňovaný dopis na rozloučenou mu měl podle něj ještě předtím otec jeho expřítelkyně nadiktovat, přičemž text zněl jednoznačně ve prospěch Kavana.

„Obviněný nemá snížené IQ, ovšem občas mívá sklony k nelogičnosti,“ zaznělo v jednom z posudků. „Je to narcistní osobnost, která na své činy nedokáže nahlížet kriticky. Chybu hledá vždy u druhých,“ měli jasno psychologové.

Chtěl se stát hlavou rodiny

Státní zástupce Jiří Morava byl o vině Kavana od začátku jednoznačně přesvědčen. „Čin spáchal z cynických pohnutek jako pomstu. Vše si dopředu několik dní chystal. Jeho záměrem bylo získat zpět přítelkyni a zaujmout v rodině místo po zavražděném,“ uvedl. „Proto pro něj navrhuji za vydírání, krádež, porušování domovní svobody a vraždu 24 až 26 let ve vězení se zvýšenou ostrahou,“ dodal na konci své závěrečné řeči.

Naopak Kavanův obhájce Aleš Čáp žádal úplně zproštění obžaloby z důvodu, že šlo podle něj o usmrcení nešťastnou náhodou. Případně, aby soud překvalifikoval případ na ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Soudce Kurfiřt se však nakonec přiklonil k obžalobě, i když k horní hranici nesáhl. Kavana, který už byl v minulosti dvakrát soudně trestán, přičemž poslední trest za nebezpečné pronásledování z roku 2012 mu byl díky amnestii vymazán, odsoudil na 20 let v nejpřísněji střežené věznici.

Státnímu zástupci se však zdál tento trest mírný, proto hned na místě oznámil, že podá dovolání k vrchnímu soudu v Olomouci. Tamtéž bude svoje dovolání směřovat také Kavan, kterému se pro změnu zdál trest příliš přísný. Ve vazbě každopádně i nadále zůstane. Soudce mu totiž prodloužil vazbu.

 
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Najdete na iDNES.cz