Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sáblíková ve Žďáře vedla sourozence do školy, pak dostala medaili

  8:53aktualizováno  8:53
„Jé, hele, to je Martina Sáblíková. Té přece fandíš!“ otočila se jedna z maminek proudících 1. září do školy ve Žďáře nad Sázavou k dceři. Nespletla se. Hvězda ledových oválů, ač se maskovala tmavými brýlemi, doprovázela na první cestě do školy svoje sourozence, dvojčata Martina a Báru.

Martina Sáblíková včera se svým tátou Milanem doprovodila sourozence Martina a Barboru do první třídy. „Bylo krásné pozorovat ty malé děti. Ze začátku měly radost, pak se i bály,“ řekla trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Roli „velké ségry“ si devětadvacetiletá sportovkyně užívala. „Bylo krásné pozorovat ty malé děti, jak z toho ze začátku mají velkou radost, pak se bojí, pak se zase radují a bojí, nejradši by šly domů, ale už tam musí zůstat. Každý z těch dvou to prožíval jinak,“ líčila Sáblíková.

Navíc se vrátila na místo, kam před lety také chodila, tedy na 4. základní školu ve Žďáře nad Sázavou, jejíž fasádu zdobí nezaměnitelná mozaika s rozzářeným sluníčkem.

„Svůj první školní den si pamatuji matně, možná vůbec,“ lovila z paměti. „Na čtyřku se ráda vracím, kantoři přijdou za mnou nebo já za nimi. S panem ředitelem, školníkem i dalšími máme hezký vztah,“ vyprávěla.

Do Ria Martina odcestovala i kvůli Věře Čáslavské

Předchozí den začal pro Sáblíkovou o poznání chmurněji. Vyrovnávala se se zprávou o úmrtí české sportovní legendy Věry Čáslavské. Fenomenální gymnastka a hrdinka Her v Tokiu a Mexiku Martině před každým velkým závodem dodávala kuráž a pozitivní energii.

Fotogalerie

Naposledy ji podpořila v červnu otevřeným dopisem šéfovi MOV Thomasi Bachovi, aby Sáblíkové udělil divokou kartu, která by napravila chybu českých cyklistických funkcionářů ohledně kvalifikačních kritérií pro olympijský závod v časovce a umožnil jí start v Riu.

„Paní Čáslavská toho pro mě udělala tolik už jen tím, že poslala dopis předsedovi MOV, ve kterém se za mě postavila. A potom mi zase napsala, ať se nevzdávám. To byla jedna z nejdůležitějších věcí, proč jsem do Ria vůbec odletěla. I kvůli ní. Její pomoc byla ohromná. Vždy jsem obdivovala její energii, s jakou každému dokázala pomáhat,“ zavzpomínala Sáblíková.

I z komorní slavnosti byl trenér Petr Novák dojatý

Kromě radosti s prvňáčky si Martina Sáblíková večer užila také slavnostní akt na Staré radnici.

Trošku opožděně si jako první laureátka přišla pro zbrusu novou Cenu města Žďár nad Sázavou, udělovanou při příležitosti městských slavností v půlce června. Tenhle termín však Sáblíková kvůli přípravě na olympiádu nestihla.

„Jsem ráda, že se to teď podařilo skloubit s tréninky, i když mě mrzí, že jsem cenu nemohla převzít už v červnu,“ řekla po převzetí pamětní medaile.

Moc lidí nepřišlo, atmosféra připomínala spíše koncert komorní hudby. Přesto byl její trenér Petr Novák dojatý a v hlavě si přehrával stoupající vlajku a státní hymnu.

A taky krušné začátky na Vysočině. Jeho svěřenkyně děkovala. „Moc si této ceny vážím. Tady jsem se narodila, tady jsem doma a vždycky se sem vracet budu,“ vyznala se Sáblíková. Ocenila pomoc rodičů, trenéra, týmu i fanoušků.

Cena města je ve Žďáře novinkou, politici chtějí takto vyzdvihovat osobnosti za zásluhy především v oblasti kultury, sportu, vzdělávání, vědy a veřejného života. Nominace navržené občany města posuzuje výbor a schvalují zastupitelé.

A vůbec není překvapivé, že první laureátkou se stala právě trojnásobná olympijská vítězka a šestnáctinásobná mistryně světa v rychlobruslení. Už čtyřikrát slavila šampionka svoje velké medaile společně s fanoušky přímo na náměstí.

V Hrnčířské ulici by jednou mohla mít domek

Medaile ovšem není prvním uznáním z oficiálních míst. Po olympiádě v Soči před dvěma lety zastupitelé rozhodli, že nejslavnější rodačce, která má ve městě hlášené trvalé bydliště, darují pozemek na rozrůstajícím se sídlišti Klafar.

Už projektant rýsuje domeček na prestižní adrese v Hrnčířské ulici, kde v příštích týdnech teprve začnou vznikat potřebné sítě? „Lehce se o tom bavíme, ale komplikovat situaci bude olympiáda v roce 2018. Takže nevím, kolik na přípravu domu budu mít času. Každopádně v cizině se vždycky těším, až se vrátím domů,“ svěřila se Sáblíková.

Pod Zelenou horou Martina Sáblíková dlouho nezůstane. Po domácím soustředění zamíří za další přípravou do Itálie.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Najdete na iDNES.cz