Za zaměstnání manželky je kritizován zejména tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal. Na snímku vedení města je druhý zleva.

Za zaměstnání manželky je kritizován zejména tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal. Na snímku vedení města je druhý zleva. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kolik manželských párů úřaduje na magistrátu, odmítá Jihlava sečíst

  • 3
Udělali si úředníci z radnice rodinný podnik, nebo ne? Vedení jihlavského magistrátu nechce zveřejnit, kolik má ve svých kancelářích manželů a dalších přímých příbuzných. Přitom právě šéf jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal čelí kritice za fakt, že pracuje v úřadě spolu s manželkou.

Časy se mění. Když v roce 2004 připravovala MF DNES téma o tom, kolik manželských dvojic pracuje na radnicích a na hejtmanství, úřady bez okolků zveřejnily přesné počty.

Je to hraniční situace, tvrdí poradce Kužílek

Podle poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřicha Kužílka jsou údaje o manželích na úřadech hraniční situací. Teoreticky by je radnice a hejtmanství mohly evidovat kvůli předcházení střetu veřejného a osobního zájmu. Úředníci totiž nesmějí zneužívat informace ze zaměstnání ve vlastní prospěch či pro výhody někoho jiného.

„Takový účel by byl podle mě legitimní. Ovšem Úřad pro ochranu osobních údajů může mít jiný názor. Pokud by tedy z takového důvodu tyto údaje shromažďovali, mohli by je také poskytnout. Jde o údaj, který se týká úřední činnosti daného úředníka, a to právě kvůli případnému střetu zájmů,“ uvedl Kužílek.

A čím to je, že před 11 lety byly úřady na Vysočině sdílnější? „Odpověď leží asi spíše v osobní ochotě nějakého pracovníka, který podle svých osobních znalostí takový přehled sestavil a poskytl ho,“ doplnil.

Když nyní šéfové úředníků říkají, že tyto údaje neshromažďují, těžko je podle Kužílka k takovému sběru nutit. Tedy pokud zastávají postoj, že to nesmějí dělat.

„Pokud však úřad opravdu tyto údaje nijak neeviduje, pak je jeho odpověď správná - sděluje, že požadovanou informaci nemá,“ doplnil Oldřich Kužílek. Otázkou ale je, jestli by sběrem těchto údajů účinněji nepředcházeli střetu zájmů.

Město Jihlava tehdy zaměstnávalo 398 lidí, z nichž skoro čtyřicet bylo s rodinnými vazbami. Krajský úřad měl tehdy ve svých řadách pět manželských dvojic.

Je jich dnes po jedenácti letech více, či méně? To už dnes oba úřady nechtějí zveřejnit. „Jde o údaje, které není město oprávněno shromažďovat. Šlo by o neoprávněné nakládání s osobními údaji,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

To se ale nelíbí podnikateli Miroslavu Tomancovi z koaličního uskupení Forum Jihlava. To spolu s ČSSD, lidovci a ODS vládne v Jihlavě. Podle Tomance by obyvatelé města měli znát počty radničních manželů. „To tedy v každém případě, je to hodně závažná záležitost,“ sdělil.

Ve sporu o vodu stojí každý z manželů na jiné straně

Právě on kritizuje postavení manželů Dohnalových na radnici. Kvůli nim se chce obrátit na ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece. Ten už ale prostřednictvím mluvčí Jitky Svatošové MF DNES odpověděl, že mu nepřísluší situaci na jihlavské radnici jakkoli posuzovat či hodnotit. „Krajský úřad není oprávněn zasahovat do pracovněprávních záležitostí jiného územně samosprávního celku,“ vzkázal.

Tomanec přesto chce s ředitelem Kadlecem probrat rizika, která vidí ve spojitosti s manželi Dohnalovými. Má na mysli střet zájmů. Hlavně ho znepokojuje, že Jana Dohnalová je vedoucí vodoprávního úřadu ve vyhrocené době, kdy se řeší přes právníky vážné spory o vodohospodářský majetek. A její muž jako tajemník magistrátu stojí na druhé straně sporu (více čtěte zde).

Dohnal je přesvědčený o tom, že žádný zákon neporušil. „Nikdy jsem manželce nenavrhl korunu, nikdy jsem neposuzoval její práci,“ řekl.

Podle daňových přiznání je v Třebíči manželských dvojic pět

Vedení hejtmanství už stejně jako magistrát neudělá to, co před jedenácti lety. Tedy nesečte a nezveřejní počty manželů na krajském úřadě. „Nejedná se o údaje, které by byl kraj oprávněn shromažďovat,“ uvedla mluvčí Jitka Svatošová.

Třebíčská radnice zvolila jiný přístup. „V tomto ohledu jsme schopni reálně spočítat pět manželských párů zaměstnanců, neboť tito si uplatňují společné zdanění manželů. Proto je jako manželské páry vedeme v evidenci. Ostatní evidenci příbuznosti zaměstnanců nejsme bohužel schopni doložit,“ uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Na městském úřadě tam pracuje 236 zaměstnanců. Ve srovnání s tím město Jihlava zaměstnává 430 osob. Krajské město má o třináct tisíc obyvatel víc než Třebíč.

Ani v Třebíči ale nebylo snadné spočítat příbuzné na radnici. „Záznam o příbuzenských vztazích našich zaměstnanců neevidujeme a pro zaměstnance není povinností nám informace tohoto druhu sdělovat,“ dodala mluvčí.