Vojtěch Dařbujan ukazuje svůj návrh pamětní mince pro Jihlavu. Magdaléna...

Vojtěch Dařbujan ukazuje svůj návrh pamětní mince pro Jihlavu. Magdaléna Dařbujanová sedí u jednoho z největších lisů svého druhu, který lze v českých dílnách nalézt. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po minci pro papeže tvoří manželé denár pro Jihlavu. A uvažují o euru

  • 2
Zcela nový jihlavský denár nyní vzniká v renomovaném medailérském ateliéru manželů Dařbujanových na Moravskobudějovicku. Z jejich dílny pochází i takzvané drejdly či pamětní medaile pro papeže.

Oba manželé jsou absolventy několika uměleckých škol. A na svém kontě mají dokonce i pamětní medaili, kterou prezident Václav Havel vezl jako dárek papeži do Vatikánu.

Sortiment Dařbujanových je ale mnohem širší. Kromě desítek pamětních medailí či replik historických mincí podle všeho jako jediní u nás vyrábějí drejdly. To jsou židovské dřevěné hračky, velmi podobné káče. Dodávají je do třebíčské Zadní synagogy.

Dělají taky šperky. A nejvíc na odbyt jdou razidla, jimiž sedláři zdobí kožené výrobky.

Podobu nového jihlavského denáru schválili zastupitelé

V těchto dnech také připravují jihlavskou pamětní minci. "Jihlavský denár je náš společný projekt se spolkem Georgii Agricola z Jihlavy, který působí v tamním zpřístupněném podzemí. Půjde o novoražbu. To znamená, že jsem vytvořil podobu úplně nové pamětní mince," vysvětlil Vojtěch Dařbujan.

V těchto dnech finišuje podobu razidla. Jde o titěrnou ruční práci, kdy musí vyrýt do kovových válečků líc a rub denáru. Návrh, na němž nechybí ježek, tvořil sám. Schvalovali ho jihlavští zastupitelé. Slavnostní první ražba se uskuteční v jihlavském podzemí už 2. dubna, zúčastní se i primátor Jaroslav Vymazal.

"Zapůjčím do Jihlavy lis, s jehož pomocí si pak návštěvníci podzemí budou moci sami po vložení takzvaného střížku, což je kovové kolečko, vyrazit svůj denár," prozradil Dařbujan. Střížek bude cínový, protože tento kov je měkký a půjde do něj reliéfy z obou stran vyrazit lehce.

Ruka rytce je lepší než laser

Nešlo by razidlo nechat vytvořit laserovým strojem? "Šlo. Ale stroj tomu nedá takový šmrnc jako ruka rytce. Ta je mnohem autentičtější," vysvětlil. Časem přibude ještě replika historického jihlavského platidla.

Dařbujanovi mají práce nad hlavu. O jejich tvorbu je zájem. Živnost se utěšeně rozrůstá, protože - jak říkají - dokážou mít pokaždé něco jiného než konkurence.

"Strašně moc ‚frčí‘ razidla do kůže a kovu. Momentálně nejvíc jde na odbyt vzorek ostnatého drátu. A taky tlapky různých zvířat: kočky, vlka, psa. Ale nemáme nouzi ani o medailérskou práci," říkají.

Za uznání svého umu považují fakt, že nedávno si od nich objednali pamětní minci na jednu akci z Jablonce nad Nisou. To je Mekka tohoto oboru u nás. Právě tam je největší koncentrace medailérů. Na Vysočině jsou dva, možná tři.

Hledání pokladů je in

"Ze strojů, které používáme, je nepřehlédnutelný sto let starý lis, který je skoro největší svého druhu v České republice. Sehnali jsme ho v Praze. A hodně si ceníme hodinářského lisu dovezeného ze Švýcarska," říká Vojtěch Dařbujan.

Jeho manželka Magdaléna ukazuje složky plné replik starých platidel, jež umějí vyrobit. Kdo si je kupuje? To je prý různé. Často rodiče, které chtějí svým dětem přichystat hledání pokladu.

Dařbujanovi jim vyrobí a pošlou hromadu mincí, oni je zakopou někam na zahradě a děti hledají. Nebo si je objednávají organizátoři táborů pro táborové hry. Hledání pokladů je v Česku prostě pořád in.

U významnějších zakázek si tu a tam někdo objedná i zlatou pamětní medaili, častěji bývají stříbrné nebo z mosazi. Na zlatou medaili Dařbujanovi objednají střížek z tohoto vzácného kovu u Safiny. Mince se po vyražení posílá do Prahy do Puncovního úřadu na kontrolu ryzosti a označení státním puncem.

A jak se stalo, že papež Jan Pavel II. dostal od českého prezidenta Václava Havla v roce 1999 darem zlatou pamětní medaili, které vtiskl podobu právě Vojtěch Dařbujan?

Zapojí se do soutěže o české euro?

"V té době jsem zaznamenal úspěch se svou diplomovou prací. Byla jí pamětní medaile k jubilejnímu roku 2000. Havlovi se zalíbila a prezidentská kancelář jich od České mincovny, která je v té době razila, objednala omezenou sérii. Vyrobilo se jich podle mého návrhu z různých kovů okolo tří set kusů. Dnes jejich sběratelská hodnota stoupá," vysvětlil medailér.

Shodou okolností zrovna o Vánocích roku 1999 Česká republika posílala darem do Vatikánu vánoční strom. A manželé Havlovi jej osobně doprovodili. Jako dárek papeži zvolili právě onu pamětní medaili.

Sní Vojtěch Dařbujan o tom, že by vtiskl podobu oficiálnímu českému platidlu? Otázka u něj vyvolává pobavený úsměv.

"Taková prestižní zakázka se objevuje jednou za velmi dlouhou dobu, když se mění vzhled platidla. Až Česká republika přejde na euro, je jisté, že líc bude mít vlastní českou podobu. Určitě na ni bude vypsaná soutěž. Kdo ví, třeba se jí zúčastním," naznačuje rodák z Pardubic, který momentálně žije s rodinou na Vysočině.