Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí Romové se už v Telči nenudí, učí se břišní tance a hrát na bonga

  8:33aktualizováno  8:33
Dům dětí a mládeže v Telči se snaží ve speciálním projektu pomoci těm, kteří nejsou začleněni do běžné populace. K nim patří i děti žijící za městem v prostorách zvaných Cihelna. Třináct malých Romů se teď snaží přesvědčit, že nemusejí jen zabíjet volný čas, ale mohou dělat i něco smysluplného.

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt zaměřený na tuto komunitu jim má zadarmo ukázat, čemu se mohou ve volném čase věnovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Když se tady budou děti čemukoli věnovat, je jisté, že se alespoň v této době nebudou toulat po městě a dělat výtržnosti. Kdyby kroužky navštěvovaly alespoň půl roku poté, co toto skončí, považoval bych to za veliký úspěch," říká s úsměvem ředitel Domu dětí a mládeže v Telči Luboš Janovský.

Zájmové kroužky zde totiž navštěvuje minimum romských dětí a většina ani netuší, jaké aktivity dům dětí a mládeže nabízí. Velký vliv mají rodiče, kteří nemají zájem a mnohdy ani peníze.

Nikdo neví, zda děti vydrží celé dva měsíce

Děti mají nabitý program, týdně je v plánu osm až dvanáct hodin různých aktivit. Celkem by měly za dva měsíce trvání projektu absolvovat kolem 200 hodin. "Je to dost a máme trochu strach, aby vydržely chodit, protože když je něco příliš často, tak se jim to přejí a přestanou mít zájem," komentuje Janovský.

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt

Proto připravili dětem program více než pestrý. Každý by si měl vyzkoušet úplně všechno, a když ho něco zaujme, může se pak přihlásit do kroužku a v zájmové činnosti pokračovat.

"Myslím, že je důležité nastartovat u těchto dětí nějaký smysl pro pravidelnost, aby si uvědomily, že jednou nebo dvakrát za týden mají nějakou povinnost," vysvětlil Janovský.

Program je pro romské děti trochu přizpůsobený a zaměřený na jejich kulturu a temperament. Pro děvčata jsou to břišní tance, pro chlapce hra na bonga a další rytmické nástroje. Helena Ritterová, která už delší dobu s komunitou spolupracuje, učí korálkování a keramiku.

Má to význam? To se teprve uvidí

Všichni, kteří se dětem věnují, jsou rádi, že se jich podařilo do projektu zapojit tolik. Cesta nebyla jednoduchá. Kdyby totiž čekali, kolik dětí se samo přihlásí, asi by byl kroužek prázdný.

Plakátky s informacemi tak vyvěšovali nejen ve škole ale i v romské klubovně přímo v prostorách Cihelny. Spolupracovaly i obě školy v Telči, kam pracovníci projektu docházeli a místo některých vyučovacích hodin děti lákali na volnočasové aktivity.

"Dokonce jsme byli rozhodnuti, že na první schůzku si pro děti dojdeme přímo do Cihelny a dovedeme si je sem," podotkl ředitel Janovský. Tím ale snaha nekončí, další plánované schůzky se dětem musejí neustále připomínat.

Zda se podobný projekt v Telči ještě někdy rozjede, je ve hvězdách. Dům dětí a mládeže je nakloněný tomu, aby děti v aktivitách pokračovaly v rámci kroužků. "Když uvidíme, že to má význam, nebudeme se něčemu podobnému bránit. Abychom ale z vlastní vůle dál chodili do Cihelny a vodili sem romské děti, když samy nepřijdou, na to už není energie, čas ani prostředky," dodal Luboš Janovský.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz