Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí Romové se už v Telči nenudí, učí se břišní tance a hrát na bonga

  8:33aktualizováno  8:33
Dům dětí a mládeže v Telči se snaží ve speciálním projektu pomoci těm, kteří nejsou začleněni do běžné populace. K nim patří i děti žijící za městem v prostorách zvaných Cihelna. Třináct malých Romů se teď snaží přesvědčit, že nemusejí jen zabíjet volný čas, ale mohou dělat i něco smysluplného.

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt zaměřený na tuto komunitu jim má zadarmo ukázat, čemu se mohou ve volném čase věnovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Když se tady budou děti čemukoli věnovat, je jisté, že se alespoň v této době nebudou toulat po městě a dělat výtržnosti. Kdyby kroužky navštěvovaly alespoň půl roku poté, co toto skončí, považoval bych to za veliký úspěch," říká s úsměvem ředitel Domu dětí a mládeže v Telči Luboš Janovský.

Zájmové kroužky zde totiž navštěvuje minimum romských dětí a většina ani netuší, jaké aktivity dům dětí a mládeže nabízí. Velký vliv mají rodiče, kteří nemají zájem a mnohdy ani peníze.

Nikdo neví, zda děti vydrží celé dva měsíce

Děti mají nabitý program, týdně je v plánu osm až dvanáct hodin různých aktivit. Celkem by měly za dva měsíce trvání projektu absolvovat kolem 200 hodin. "Je to dost a máme trochu strach, aby vydržely chodit, protože když je něco příliš často, tak se jim to přejí a přestanou mít zájem," komentuje Janovský.

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt

Proto připravili dětem program více než pestrý. Každý by si měl vyzkoušet úplně všechno, a když ho něco zaujme, může se pak přihlásit do kroužku a v zájmové činnosti pokračovat.

"Myslím, že je důležité nastartovat u těchto dětí nějaký smysl pro pravidelnost, aby si uvědomily, že jednou nebo dvakrát za týden mají nějakou povinnost," vysvětlil Janovský.

Program je pro romské děti trochu přizpůsobený a zaměřený na jejich kulturu a temperament. Pro děvčata jsou to břišní tance, pro chlapce hra na bonga a další rytmické nástroje. Helena Ritterová, která už delší dobu s komunitou spolupracuje, učí korálkování a keramiku.

Má to význam? To se teprve uvidí

Všichni, kteří se dětem věnují, jsou rádi, že se jich podařilo do projektu zapojit tolik. Cesta nebyla jednoduchá. Kdyby totiž čekali, kolik dětí se samo přihlásí, asi by byl kroužek prázdný.

Plakátky s informacemi tak vyvěšovali nejen ve škole ale i v romské klubovně přímo v prostorách Cihelny. Spolupracovaly i obě školy v Telči, kam pracovníci projektu docházeli a místo některých vyučovacích hodin děti lákali na volnočasové aktivity.

"Dokonce jsme byli rozhodnuti, že na první schůzku si pro děti dojdeme přímo do Cihelny a dovedeme si je sem," podotkl ředitel Janovský. Tím ale snaha nekončí, další plánované schůzky se dětem musejí neustále připomínat.

Zda se podobný projekt v Telči ještě někdy rozjede, je ve hvězdách. Dům dětí a mládeže je nakloněný tomu, aby děti v aktivitách pokračovaly v rámci kroužků. "Když uvidíme, že to má význam, nebudeme se něčemu podobnému bránit. Abychom ale z vlastní vůle dál chodili do Cihelny a vodili sem romské děti, když samy nepřijdou, na to už není energie, čas ani prostředky," dodal Luboš Janovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz