Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magistrát i hejtmanství k pronájmu. Divokou párty tu ale nikdo neudělá

  11:01aktualizováno  11:01
O té možnosti se příliš neví, ale existuje a má svoje pravidla. Hejtmanství i magistrát poskytují část svých prostor formou pronájmu pro soukromé akce. O každé žádosti rozhoduje vedení úřadu. Slavit v reprezentativních prostorách soukromé narozeniny nebo v nich uspořádat politický mítink neprojde.

V tomto nádherném dřevem obloženém sále jihlavského magistrátu zasedají městští zastupitelé. Za jeho pronájem si úřad účtuje 600 korun na hodinu. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Dvanáct set korun za hodinu v překrásném gotickém sále jihlavské radnice. O polovinu méně se platí za stejný čas v slavnostní místnosti vykládané dřevem, kde zasedá primátor a další zastupitelé města.

Takový je ceník pronájmů na jihlavské radnici, jejíž historie se počítá ve staletích. Jde o jednu z největších architektonických dominant Masarykova náměstí v Jihlavě.

Takže pokud by někdo chtěl pro svou akci důstojné historické kulisy, je vhodnější radnice. Kdo má raději modernější interiéry, padne jeho volba zřejmě na hejtmanství v Žižkově ulici. Úřady ale zatím nemají z těchto aktivit závratné částky. „V roce 2014 jsme získali na pronájmu přibližně 31 tisíc korun,“ uvedl Karel Hadrava z kanceláře tajemníka magistrátu.

Gotický sál a místnost zastupitelů můžou využívat firmy i jednotlivci. A pochopitelně také spolky či charitativní organizace. Hranici, co se tam ještě může pořádat a co už ne, zvažuje u jednotlivých žádostí vedení radnice.

Podnikové večírky a politické mítinky nebrat

Například pořádání oslavy narozenin by už asi bylo podle Hadravy problematické. Na takovou žádost by asi radní zavrtěli nesouhlasně hlavami. Otázkou ale třeba je, jak by zareagovali, kdyby se jednalo o žádost spojenou s kulatinami některé významné osobnosti města.

Potíž by asi byla žádost o pronájem za účelem podnikového večírku. Pokud by ale vedení některé firmy chtělo pozvat své lidi na jinou a důstojnější akci, svolení by asi dostalo. Naopak politickým stranám se radnice nepronajímá. To na kraji měla před lety sraz Strana zelených. A to ještě v době, kdy s ní spolupracoval Karel Schwarzenberg.

Hejtmanství má ve svých pravidlech, že v jeho prostorách nemůže organizátor pořádat akce, které by poškodily dobré jméno Kraje Vysočina a jeho úřadu. Žádosti o pronájem tam vyřizuje odbor sekretariátu hejtmana. Za peníze se tam dají využít zasedací prostory v budově označené písmenem B. A to včetně foyer před zasedacími místnostmi.

Školení veterinářů nebo besedy u kulatého stolu o ekonomice

„Ceny jsou vypočítávány podle aktuálně platného sazebníku. Odvíjí se od typu místnosti, počtu pronajatých hodin či požadovaného technického a administrativního zabezpečení,“ popsala mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

V poslední době si tam pronajala prostory například firma Ifcor-99, která nabízí laboratorní služby pro lékaře, lůžková oddělení nemocnic i pro veterináře. Pořádala na kraji akci nazvanou Vakcinologie, alergologie, infektologie.

Dále pak firma Authoria, jejíž jednatelkou je krajská místopředsedkyně ČSSD Marie Rubišarová Medová. Ta pořádá takzvané Kulaté stoly Vysočiny, kam zve ministry, podnikatele i další osobnosti. „Byl to komerční pronájem prostor pro soukromou akci,“ uvedla Rubišarová Medová.

Kulaté stoly pořádá i v hotelu Gustav Mahler. Společnost Authoria sdružuje finanční specialisty. Součástí její činnosti je i pomoc při žádostech o dotace. „Cena za oba výše uvedené nájmy za rok 2015 je přes třináct tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ / PROGRAMÁTOR

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz