Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magistrát i hejtmanství k pronájmu. Divokou párty tu ale nikdo neudělá

  11:01aktualizováno  11:01
O té možnosti se příliš neví, ale existuje a má svoje pravidla. Hejtmanství i magistrát poskytují část svých prostor formou pronájmu pro soukromé akce. O každé žádosti rozhoduje vedení úřadu. Slavit v reprezentativních prostorách soukromé narozeniny nebo v nich uspořádat politický mítink neprojde.

V tomto nádherném dřevem obloženém sále jihlavského magistrátu zasedají městští zastupitelé. Za jeho pronájem si úřad účtuje 600 korun na hodinu. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Dvanáct set korun za hodinu v překrásném gotickém sále jihlavské radnice. O polovinu méně se platí za stejný čas v slavnostní místnosti vykládané dřevem, kde zasedá primátor a další zastupitelé města.

Takový je ceník pronájmů na jihlavské radnici, jejíž historie se počítá ve staletích. Jde o jednu z největších architektonických dominant Masarykova náměstí v Jihlavě.

Takže pokud by někdo chtěl pro svou akci důstojné historické kulisy, je vhodnější radnice. Kdo má raději modernější interiéry, padne jeho volba zřejmě na hejtmanství v Žižkově ulici. Úřady ale zatím nemají z těchto aktivit závratné částky. „V roce 2014 jsme získali na pronájmu přibližně 31 tisíc korun,“ uvedl Karel Hadrava z kanceláře tajemníka magistrátu.

Gotický sál a místnost zastupitelů můžou využívat firmy i jednotlivci. A pochopitelně také spolky či charitativní organizace. Hranici, co se tam ještě může pořádat a co už ne, zvažuje u jednotlivých žádostí vedení radnice.

Podnikové večírky a politické mítinky nebrat

Například pořádání oslavy narozenin by už asi bylo podle Hadravy problematické. Na takovou žádost by asi radní zavrtěli nesouhlasně hlavami. Otázkou ale třeba je, jak by zareagovali, kdyby se jednalo o žádost spojenou s kulatinami některé významné osobnosti města.

Potíž by asi byla žádost o pronájem za účelem podnikového večírku. Pokud by ale vedení některé firmy chtělo pozvat své lidi na jinou a důstojnější akci, svolení by asi dostalo. Naopak politickým stranám se radnice nepronajímá. To na kraji měla před lety sraz Strana zelených. A to ještě v době, kdy s ní spolupracoval Karel Schwarzenberg.

Hejtmanství má ve svých pravidlech, že v jeho prostorách nemůže organizátor pořádat akce, které by poškodily dobré jméno Kraje Vysočina a jeho úřadu. Žádosti o pronájem tam vyřizuje odbor sekretariátu hejtmana. Za peníze se tam dají využít zasedací prostory v budově označené písmenem B. A to včetně foyer před zasedacími místnostmi.

Školení veterinářů nebo besedy u kulatého stolu o ekonomice

„Ceny jsou vypočítávány podle aktuálně platného sazebníku. Odvíjí se od typu místnosti, počtu pronajatých hodin či požadovaného technického a administrativního zabezpečení,“ popsala mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

V poslední době si tam pronajala prostory například firma Ifcor-99, která nabízí laboratorní služby pro lékaře, lůžková oddělení nemocnic i pro veterináře. Pořádala na kraji akci nazvanou Vakcinologie, alergologie, infektologie.

Dále pak firma Authoria, jejíž jednatelkou je krajská místopředsedkyně ČSSD Marie Rubišarová Medová. Ta pořádá takzvané Kulaté stoly Vysočiny, kam zve ministry, podnikatele i další osobnosti. „Byl to komerční pronájem prostor pro soukromou akci,“ uvedla Rubišarová Medová.

Kulaté stoly pořádá i v hotelu Gustav Mahler. Společnost Authoria sdružuje finanční specialisty. Součástí její činnosti je i pomoc při žádostech o dotace. „Cena za oba výše uvedené nájmy za rok 2015 je přes třináct tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz