Zraněný mladý luňák ve stanici ochrany fauny v Pavlově. Po amputaci popáleného...

Zraněný mladý luňák ve stanici ochrany fauny v Pavlově. Po amputaci popáleného křídla se zdárně zotavuje. Létat však už nikdy nebude a ve stanici zůstane natrvalo. | foto: Stanice Pavlov

Vzácný luňák se popálil a přišel o křídlo. Létat už nikdy nebude

  • 0
Ve stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou se zotavuje vážně zraněný luňák červený. Kriticky ohroženého ptáka, kterého na Vysočině hnízdí pouze jediný pár, nalezli kolemjdoucí. Luňák se nejspíš popálil o elektrické vedení a už nikdy nebude létat. Přišel o jedno z křídel.

Zcela vyčerpaného ptáka objevila paní v bažantnici. Jelikož o výskytu luňáků v lokalitě věděla, neváhala a zavolala odborníkům. Na Vysočině ornitologové luňáky monitorují a v letošním roce zaznamenali zahnízdění pouze jediného páru se čtyřmi potomky.

Pozdní telefonát o nálezu zraněného luňáka červeného přijatý centrálním dispečinkem roztočil kolotoč událostí. Přestože bylo již po 21. hodině, hovor následně přijala i nejbližší záchranná stanice Pavlov. Její pracovník neváhal a pro zvíře vyjel.

Jaké bylo jeho překvapení, když na místě objevil opravdu letošní mládě luňáka červeného. „Zvíře bylo naprosto vyčerpané, vážilo zhruba 600 gramů. Na křídle mělo již značně nekrotizovanou ránu prolezlou červy způsobenou zásahem elektrického proudu,“ uvedla Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Podle ní vše nasvědčovalo tomu, že mládě ke svému zranění přišlo zhruba před čtyřmi dny a bez pomoci by ho čekala dlouhá krutá smrt.

Zachránit poraněné křídlo mladého luňáka se už nepodařilo. „Na počátku července mládě poprvé opustilo hnízdo a učilo se létat. Dnes víme, že létat už nebude,“ poznamenal vedoucí pavlovské stanice Zbyšek Karafiát.

Po amputaci se má luňák k světu. Jí a jeví zájem o okolí

Zraněný pták přežil první kritické hodiny po amputaci a jako zázrakem se začal uzdravovat. „Mladý luňák jeví velký zájem o své okolí a bez problémů přijímá nabízenou potravu,“ oddychl si Karafiát.

Přesto se ohrožený pták, jehož se v celé České republice vyskytuje jen kolem stovky párů, už do přírody nevrátí. V pavlovské stanici bude sloužit k ekologické výchově a osvětě. Při té se lidé dozvídají o životě jednotlivých zvířecích druhů, ale i o nástrahách, které zvířatům člověk v krajině předkládá.

„Naší snahou bude co nejvíce mládě socializovat, abychom mu mohli pobyt na stanici zpříjemnit, jak jen to půjde,“ dodal šéf pavlovské stanice.

Luňák červený se v České republice vyskytuje zejména na jižní Moravě. Hnízda z větví si staví vysoko v korunách listnatých i jehličnatých stromů. Dorůstá do délky okolo 70 centimetrů, rozpětí křídel se pohybuje kolem jednoho a půl metru. Luňák je dravec, který se živí zejména mršinami jiných ptáků, savců a ryb.